Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Едно изречение, едно интервю е готово да съсипе всички добри намерения"

Илхан Кючюк: Политическата обстановка в България ни прави много по-уязвими и Скопие се възползва

Не може да казваме кой да влезе в работните групи в РСМ за промените в конституцията, изрази мнение евродепутатът

Снимка: БГНЕС

Има задълбочени доклади за РСМ, които отразяват положителните страни, но също така отразяват и регреса. Има конкретни индикатори. Европейската комисия работи много активно на терен.

Това каза в интервю за БНР Илхан Кючюк, евродепутат от "Обнови Европа" и постоянен докладчик в Европейския парламент за Северна Македония.

Предстои да се разгледа докладът за Северна Македония във външната комисия на Европейския парламент, а само след няколко седмици – да се приеме окончателно текстът и в пленарна зала, уточни Кючюк. Препоръките са да се въведат законодателни и институционални механизми, за да може Охридското споразумение да се изпълни в неговата цялост, допълни евродепутатът.

"Единственият начин да излезе от порочния кръг на обвиненията, е да потърсим законодателни и институционални механизми. Противното означава да създаваме списъци. (…) Андрей Ковачев беше спрян, тази седмица Ангел Джамбазки и Александър Йорданов бяха част от съвместната парламентарна комисия на Европейския парламент и посетиха Скопие. Каква е разликата? Не обсъждам нито персоналните гледни точки на колегите, нито се заяждам. (..) Тук има много неясноти. Трябва да се изкаже всичко това на глас и да се опитаме да излезем от този порочен кръг на отношения", коментира Илхан Кючюк в предаването "Преди всички".

Запитан необходима ли е обща декларация на ЕП за тона на македонските управляващи към България, Илхан Кючюк заяви, че не може напрежението да продължава да се вдига.

"Едно изречение, едно интервю е готово да съсипе всички добри намерения. Не може да вървим само по пътя на негативизма, да търсим противопоставяне. Когато институционално се говори от такова високо ниво, трябва да се реагира и българската държава реагира. Но заедно с това трябва да се потърсят и европейски механизми, ЕС да гарантира високите демократични стандарти в Северна Македония."

Със сигурност политическата обстановка в България ни прави много по-уязвими в международните отношения и Скопие се възползва "несъстоятелно от тази наша объркана политическа ситуация", смята Кючюк.

Според него ние не можем да казваме кой да влезе в работните групи в РСМ за промените в конституцията и не бива да се стига до ситуация, в която "да изглежда, че България упражнява груб външнополитически натиск и се меси във вътрешните работи".

Българското правителство трябва да излъчи следващия еврокомисар, посочи още той.

"Празен ще бъде столът на България. Въпрос на време е, бих посъветвал час по-скоро, когато има редовно правителство, да бъде излъчена следващата номинация за еврокомисар."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: ЕС е най-големият в света гарант за стабилност, траен мир и благоденствие

Междуправителствените конференции за Молдова и Украйна са отделни, защото всяка държава има свой собствен път и се оценява по собствените си стъпки. Това каза за БНР Зинаида Златанова - бивш ръководител на представителството на ЕК в България Започват междуправителствени консултации ЕС - Украйна и ЕС - Молдова " Процесът на разширяване на ЕС..

публикувано на 25.06.24 в 08:26

Конференция за биологичното производство в Пловдив

"Биологичното производство - предизвикателства и тенденции", е темата на международна конференция за биологичното производство, която започва днес в Пловдив под егидата на министерството на земеделието. За пръв път от 2017 г. насам в България има увеличаване на биологичното производство, отчитат организаторите и очакват в рамките на конференцията да..

публикувано на 25.06.24 в 08:11
Планът е изготвен от МОСВ

Старт на обществените консултации по актуализацията на Интегрирания национален план "Енергетика и климат"

Започват обществените консултации по актуализацията на Интегрирания национален план "Енергетика и климат", изготвен от Министерствата на енергетиката и на околната среда и водите. Националният интеграционен план за енергетика и климат е задължителен стратегически документ за всяка една от страните-членки на ЕС след обявяването на Зеления пакт..

публикувано на 25.06.24 в 08:11

Ученици в Перник дебатират за и против легализацията ва марихуаната

За или против легализацията на марихуана ще дебатират ученици от Перник. Проявата е в рамките на Деня на отворените врати, който ще се проведе днес в Съдебната палата в града. В дискусията ще се включат ученици от Гимназията с преподаване на чужди езици „Симеон Радев“ и от Шесто средно училище “Св. Св. Кирил и Методий”. Дебатът е планиран за..

публикувано на 25.06.24 в 08:08

Жителите на Бързия и Берковица на протест срещу тировете

Жителите на село Бързия и Берковица излизат на протест тази вечер срещу преминаването на тирове през прохода „Петрохан“. Тежкотоварният трафик от Монтана за София, от вчера, е пренасочен през прохода „Петрохан“. Това се наложи заради ремонтните дейности на високоскоростния път Ботевград – Видин. За трети път в последните няколко седмици..

публикувано на 25.06.24 в 08:04

Пътят за Стара Загора и Харманли вече е отворен

Пътят през село Изворово за Стара Загора, Тополовград и Харманли вече е отворен. Движението беше преустановено вчера, заради задимяване от пожар, разгърнал се на 10 хиляди декара площ. Остава частичното бедствено положение в Харманли и Любимец Трети ден огнеборците се опитват да потушат огъня, който е в трудно достъпна местност в Сакар..

публикувано на 25.06.24 в 08:04

Повече от половината от лекарите у нас са били жертва на агресия

Повече от половината от лекарите у нас са били жертва на агресия, а всеки втори медик е ставал обект на вербална агресия по време на работа.  Данните са част от социологически проучвания, направени по инициатива на Българския лекарски съюз. Резултатите от допитванията до лекари и до обществото ще бъдат представени днес на форум в София. Ще бъдат..

публикувано на 25.06.24 в 07:59