XIV Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” е част от Културния календар на Община Пловдив. Пролетното издание тази година започва на 22 май и ще продължи до края на месец юни.
Артистичният директор Мила Павлова и нейният екип, подкрепени от Министерството на културата и Общинския институт "Старинен Пловдив", за пореден път са съставили пъстра и многообразна програма, в която ще гостуват утвърдени имена от международните сцени, но и млади таланти, за които участието в подобен реномиран форум е изключителна подкрепа в тяхното артистично развитие.На 22 май от 18.30 ч. в Епископската базилика - една от историческите забележителности на Пловдив - откриването на Дните ще бъде поверено на солистите на Виенската филхармония Албена Данаилова (цигулка), Карл-Хайнц Шютц (флейта) и Кристоф Тракслер (пиано). Още на следващата вечер в Малката базилика публиката ще може да се потопи "В магичния свят на “Гаудеамус” с певците от Академичния камерен хор, водени от Весела Гелева и с участието на Велислава Карагенова - орган. Превръщащото се в традиция присъствие във фестивала на известния радиоводещ Светослав Николов този път води със себе си и концерта под мотото "Любо Денев - майсторът на инвенцията" - на 24 май от 18.30 ч. в Балабановата къща. Специален гост ще бъде младата Аглея Канева - вокал.
До края на месец юни в "Дни на музиката в Балабановата къща" ще се представят още Брюкселският струнен квартет от Белгия, Ансамбъл Балканикус от САЩ, дуото Румен Цветков - виола и Людмил Ангелов - пиано, китарен квинтет "Пловдив". На 1 юни ще се състои и традиционният Голям сетски концерт на Римския стадион с участието този път на перкусионния ансамбъл "Престо" към НУМТИ “Добрин Петков”.
Специален акцент е дългоочакваният "Звезден рецитал" на 25 юни в Епископската базилика - гостуването на пловдивска сцена на мецосопрана Светлина Стоянова и пианистката Боряна Ламбрева.
Интересни детайли за пролетната програма на фестивала “Дни на музиката в Балабановата къща” 2023 артистичният директор Мила Павлова разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...