XIV Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” е част от Културния календар на Община Пловдив. Пролетното издание тази година започва на 22 май и ще продължи до края на месец юни.
Артистичният директор Мила Павлова и нейният екип, подкрепени от Министерството на културата и Общинския институт "Старинен Пловдив", за пореден път са съставили пъстра и многообразна програма, в която ще гостуват утвърдени имена от международните сцени, но и млади таланти, за които участието в подобен реномиран форум е изключителна подкрепа в тяхното артистично развитие.На 22 май от 18.30 ч. в Епископската базилика - една от историческите забележителности на Пловдив - откриването на Дните ще бъде поверено на солистите на Виенската филхармония Албена Данаилова (цигулка), Карл-Хайнц Шютц (флейта) и Кристоф Тракслер (пиано). Още на следващата вечер в Малката базилика публиката ще може да се потопи "В магичния свят на “Гаудеамус” с певците от Академичния камерен хор, водени от Весела Гелева и с участието на Велислава Карагенова - орган. Превръщащото се в традиция присъствие във фестивала на известния радиоводещ Светослав Николов този път води със себе си и концерта под мотото "Любо Денев - майсторът на инвенцията" - на 24 май от 18.30 ч. в Балабановата къща. Специален гост ще бъде младата Аглея Канева - вокал.
До края на месец юни в "Дни на музиката в Балабановата къща" ще се представят още Брюкселският струнен квартет от Белгия, Ансамбъл Балканикус от САЩ, дуото Румен Цветков - виола и Людмил Ангелов - пиано, китарен квинтет "Пловдив". На 1 юни ще се състои и традиционният Голям сетски концерт на Римския стадион с участието този път на перкусионния ансамбъл "Престо" към НУМТИ “Добрин Петков”.
Специален акцент е дългоочакваният "Звезден рецитал" на 25 юни в Епископската базилика - гостуването на пловдивска сцена на мецосопрана Светлина Стоянова и пианистката Боряна Ламбрева.
Интересни детайли за пролетната програма на фестивала “Дни на музиката в Балабановата къща” 2023 артистичният директор Мила Павлова разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..