Консервативната партия "Нова Демокрация" на премиера Кириакос Мицотакис спечели убедително парламентарните избори в Гърция, които се проведоха вчера.
Днес Мицотакис получи мандат за съставяне на правителство, но обяви, че няма да преговаря за коалиционно управление и иска предсрочният вот да се проведе в края на юни.
За консерваторите от "Нова демокрация" гласуваха почти 41% от избирателите. Партията получава 146 депутатски места. За парламентарно мнозинство в 300-членния парламент не ѝ достигат едва петима депутати.
"Нова демокрация", СИРИЗА и ПАСОК ще получат тридневен мандат за съставяне на правителство, такъв от президента първи вече получи Мицотакис, който заяви:
"Вярвам, че не съществуват предпоставки за съставянето на правителство в настоящия парламент. Вярвам, че е мое задължение да допринеса за бързото преодоляване на препятствието, което представлява пропорционалната система. Така че намерението ми е да върна проучвателния мандат още тази вечер, за да можем да насрочим новите избори възможно най-скоро - вероятно на 25 юни."
Опозиционната СИРИЗА привлече малко над 20% от избирателите, което е по-малка подкрепа спрямо прогнозите, и получи 71 депутати, но шансът на партията да състави коалиция и да управлява в следващите 4 години е нисък. Лидерът Алексис Ципрас призна:
"Резултатът от изборите е изключително негативен за СИРИЗА. Изборният цикъл обаче все още не е приключил, тъй като вероятно ще има нови избори. Следователно не разполагаме с лукса на времето. Трябва незабавно да направим всички необходими промени, за да водим предстоящата решаваща изборна битка, при възможно най-добри условия."
След като процедурата по връчване и връщане на мандати приключи, президентът ще назначи служебно правителство, което до управлява до втория тур в края на юни. Тогава обаче отново ще влезе в сила правилото партията, получила най-голяма подкрепа, да получи бонус 50 депутатски места в парламента. Според анализатори това най-вероятно ще доведе до съставяне на стабилно еднопартийно правителство на "Нова демокрация" за следващите четири години.
Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа. Огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи..
Стотици жители и гости на Карлово присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина от рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието, когато имаме примера пред себе си, трябва да ни постеле онази пътека на достойнство и..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и преклонениeто..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е засилил позицията си в търговските преговори с Европейския съюз, като вече призовава за включване на базова тарифа от 15% до 20% за вноса на стоки от ЕС при всяко едно бъдещо споразумение, съобщи "Файненшъл таймс". Три лица, запознати с преговорите с блока, разкриха пред финансов издание,..
В Етрополе вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски. Йотова се присъедини към шествието по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на свободата. В словото си на тържествената церемония вицепрезидентът припомни, че Левски има една идеология и това е България: "Само..
Тлеят отделни места и паднали дървета на пожара в Рила. Това са установили горските работници, които днес направиха обход на място и с дрон при пожара в Рила. За утре се създава организация на терена отново да се качат екип пожарникари, които да обезопасяват такива огнища. Акцията ще продължи и следващите дни, каза за БНР началникът на..
Великобритания се присъедини към обширния нов пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, насочен към енергийния сектор чрез понижаване на ценовия таван за износ на руски петрол, предаде Франс прес. Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..