Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зрелостниците се явяват на втора задължителна матура

| обновено на 23.05.23 в 09:28
Снимка: БГНЕС

Близо 49 000 дванадесетокласници се явяват днес на втори задължителен държавен зрелостен изпит. 25 000 от тях ще положат матура по профилиращ предмет, изучаван в 11 и 12 клас, а останалите са на изпит за придобиване на професионална квалификация.

Изпитът започва в 8.30 ч. и ще продължи 4 астрономически часа.

Снимка: БГНЕС

В Министерството на образованието и науката бе изтеглен вариант 2 за днешната втора задължителна матура по профилиращ предмет, изучаван в 11 и 12 клас.

Заместник-министърът на образованието и науката Мария Гайдарова посочи, че за държавния зрелостен изпит са допуснати близо 25 000 ученици, като най-много ще се явяват на изпита по английски език - около 12 000 са допуснатите, а точният брой на явилите се ще се знае, след като приключи изпитът.

Има и още няколко други предмети, по които има по-голям брой допуснати и заявили желание да се явят. Това са биологията и здравното образование, географията и икономиката, и математиката. Най-малко зрелостници има на изпита по химия и по физика и астрономия, каза заместник-министърът на образованието.

Най-много ще се явят на изпита по английски език. Около 12 000 са допуснатите по други няколко предмета.

И тази година най-много от завършилите профилирани гимназии са избрали да положат изпит по английски език като втора задължителна матура. Следват биология и здравно образование, география и икономика, математика, философия.

Вместо втора задължителна матура завършващите професионални гимназии полагат държавен изпит за придобиване на професионална квалификация. Над 11 500 от тях ще защитават дипломен проект, а близо 12 000 ще се явят на изпити по професията, включващи теоретична и практическа част. 

В Министерството на образованието и науката бе изтеглен вариант 18 от 18 възможни теми за днешния задължителен държавен зрелостен изпит за придобиване на професионална квалификация.

Ася Димитрова и Явор Чолаков, възпитаници на 51-о средно училище "Елисавета Багряна" в София днес се явяват на матура по профилиращ предмет. Пред "Хоризонт" те споделиха:

- За втората матура избрах профила си "предприемачество". През цялата година сме изучавали предприемачеството, разделено на три модула абсолютно обстойно, с трима различни учителя, които ни дават достатъчно широк поглед над всичко.

- Аз писах пак по профил "Информационни технологии", тъй като така и така цяла година съм го учил това нещо. По-добре да не се подготвям извънредно по нещо различно.

На 19 май се проведе първата задължителна матура по български език и литература, на която се явиха близо 46 000 зрелостници.

Резултатите от изпитите ще бъдат обявени до 9 юни.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Великотърновска област честваха празника на лозарите и винарите

С празнични шествия и ритуално зарязване на лозята във Великотърновска област честваха празника на лозарите и винарите. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова се включи в честванията в Лясковец, а вицепрезидентът Илияна Йотова празнува в Сухиндол. За 160-а година в лозаро-винарското градче Сухиндол, наричано от 1909 година..

публикувано на 14.02.25 в 17:45
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил

Равнището на радиацията около АЕЦ "Чернобил" остава нормално след експлозията

Равнището на радиацията около атомната електроцентрала в Чернобил остава нормално след експлозията, която се случи снощи по време на поредните въздушни удари на Русия срещу Украйна. Това съобщиха от Международната агенция за атомна енергия, която разполага със свой екип в централата, и украинските власти. Руски дрон е ударил АЕЦ..

публикувано на 14.02.25 в 17:43

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки отправят четирите потребителски организации, които инициираха вчерашната акция срещу големите супермаркети. Те призовават на 20 февруари гражданите да пазаруват от кварталните магазинчета, по възможност продукти от български производители. Целта е да се окаже подкрепа..

публикувано на 14.02.25 в 17:38
Дейвид Лами

Великобритания въведе нови санкции срещу руски лица и фирми

Британският външен министър Дейвид Лами обяви, че в рамките на политиката за налагане на санкции, за да се "поддържа натиска върху Владимир Путин", ще бъдат замразени активите и ще бъде наложена забрана за пътуване на следните трима високопоставени руснаци: Павел Фрадков – заместник-министър на отбраната, Артьом Чайка – собственик на минна компания..

публикувано на 14.02.25 в 17:28
Папа Франциск

Папа Франциск е приет в болница за изследвания и лечение на бронхит

Папа Франциск е приет в болницата "Джемели" в Рим за изследвания и лечение на бронхит. Пресслужбата на Ватикана информира, че тази сутрин след аудиенциите си папата е бил приет в римската поликлиниката за "някои необходими диагностични тестове" и за "продължаване на лечението в болнична среда на бронхита, от който страда от дни". В..

публикувано на 14.02.25 в 17:16

КЗК провежда мащабно проучване в хранителния сектор

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е изискала информация от производители и търговци на бързооборотни хранителни стоки, за да установи начина на ценообразуване, условията на доставка и факторите, оказващи влияние върху изменението на цените в сектора. Фокус на проучването са основни хранителни стоки, като яйца, млечни продукти, месо,..

публикувано на 14.02.25 в 16:58

Благотворителен базар в Ловешката езикова гимназия в подкрепа на актьора Георги Стайков

Ученици от Ловешката езикова гимназия организираха в дните преди Свети Валентин и на самия празник благотворителен базар, а събраните средства от него ще бъдат дарени на актьора Георги Стайков, който страда от множествена склероза.  Актьорът не е учил в първата в България езикова гимназия, превърната в такава точно преди 75 години – на 15..

публикувано на 14.02.25 в 16:48