Знаменитият френски тенор от италиански произход Роберто Аланя ще пее тази вечер в зала 1 на НДК заедно с партньорката си на сцената и в живота – полския сопран Александра Кужак, и Софийската филхармония под диригентството на министъра на културата Найден Тодоров. В програмата: арии и ансамбли из опери на Пучини, Халеви, Джордано, Чилеа и Леонкавало.
След репетицията за концерта, маестро Найден Тодоров сподели:
“Невероятно усещане! И двамата са изключителни певци! И още нещо – аз съм голям почитател на Пучини, а вкъщи от много години имам всички пучиниеви опери на дискове с Роберто Аланя. Аз вече треперя от вълнение за този концерт! Част от произведенията в програмата са от Пучини и неща, които аз съм слушал с него от младежките си години, в момента ги изпълняваме заедно. Репетицията беше изключителна! Отношението и на двамата към оркестъра и към съвместната работа е изключително! Тя успява да изгради някакъв невероятен синхрон с него, постигат прекрасен ансамбъл двамата! И аз си мисля, че това ще бъде наистина един приказен и незабравим за всички ни концерт!“
Роберто Аланя даде най-висока оценка на Софийската филхармония:
“Много добър оркестър! Много приятно съм изненадан. Диригентът е много добър, звученето на оркестъра – красиво, акустиката в тази зала /репетицията се проведе в зала “България“/ – фантастична! Много добър оркестър – “А класа“!“
“Не само оркестърът е с високо ниво, но музикантите се забавляват, те искат да свирят, обичат да свирят и има хубава атмосфера, което е най-важното нещо! И сега имаме планове да поканим маестрото с нас, защото тази програма е сложна. Пучиниевата музика и музиката от епохата на веризма са много трудни – “футбол“ и за певците, и за оркестъра, и за диригента! Ние виждаме, че той обича певците, може да им партнира. Той диша с нас и това много помага“ добави Александра Кужак.
Цялото интервю с големите оперни звезди и маестро Найден Тодоров, както и отзвук от концерта очаквайте в предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ – в неделя от 20 ч.
На 20 и 21 септември солисти, хор и оркестър „София Симфоникс“ с диригент Любка Биаджони гостуваха в градовете Мюнхен и Кулмбах с постановка на „Травиата“. В главните роли се представиха много изявените певци Михаил Михайлов като Алфред, Кирил Манолов /носител на приза "Музикант на годината 2019"/, - Жорж Жермон. Своя дебют в ролята на Виолета..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отдаваме почит на един от високоуважаваните български виолисти и педагози - проф. Александър Нейнски. На 12 септември се навършиха 105 г. от неговото рождение. Той е роден в село Стакевци, Монтанско. През 1938 г. е приет в Музикалното училище в София, където учи при проф...
И тази година международният фестивал "Софийски музикални седмици" има есенно продължение. Събитията са от 5 септември до 3 октомври в различни културни пространства. Пъстрият афиш включва концерти и спектакли в различни жанрове, както и гост-музиканти от страната и чужбина, които не посрещаме често на столична сцена. Предвидени са няколко авторски..
Още преди да е навършил 20, Виктор Теодосиев вече е сред най-изявените млади български музиканти. Той достойно продължава фамилната традиция след дядо си и баща си, с когото в момента дели поста първи валдхорнист в Симфоничния оркестър на БНР. Междувременно е студент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" - София в класа на проф. Владислав Григоров. Но Виктор..
49-ото издание на фестивала "Дни на камерната музика" започна в Габрово и въпреки закъснението, в сравнение с традиционните дати през миналите години, все пак присъства на културната карта на България (поради забавянето на финансирането на много от фестивалите, провеждането беше под въпрос до последния момент). Директорът на Габровския камерен..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" представяме най-новите записи на певицата Евгения Ралчева и пианистката Надежда Цанова, направени в Първо студио на БНР от екип, воден от продуцента Хари Драганов. Дуото реши да остави следа във фонда на Националното радио с избрани песни от творчеството на Рихард Щраус – музика, която сравнително..
Борислав Вълов, когото най-вероятно познавате като Ей Бо от социалните мрежи , в които забавлява хората с различни скечове, е гост на предаването "Понеделник вечер". Театралният актьор е отдаден на изкуствата. През последната година представи своя песен "Като цунами", както и книгата си "Защото в твоите очи". Вълов се е утвърдил като актьор с..
Чехословакия беше научното страшилище на волейбола в света от средата на миналия век . Това каза в предаването "Събота 150" Асен Минчев, един от..
Когато става дума за власт, пари и политика, интелигентните хора не биват допуснати. Много интелигентни хора нямат политическо представителство, нямат..
"Възраждане“ внесе искане в Европейския съд в Люксембург за анулиране на приемането на България в еврозоната от януари 2026 година и това е..