Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ралица Игнатова за изложбата „Пътен хербарий”: За мен това е диспут за душата

3
Ралица Игнатова
Снимка: Пламена Бачийска

"Творбите са специално мислени и подготвени за този проект, а "Пътен хербарий", защото по моя маршрут, по който пътувам от над 20 години , разкрих много интересни неща...Това е пътят София - Благоевград, закъдето аз пътувам като преподавател в Югозопадния университет", разказа в "Нощен Хоризонт" на БНР художничката и преподавател проф. Ралица Игнатова.

Изложбата „Пътен хербарий” на проф. Ралица Игнатов беше открита на 23 май 2023 г. в галерията на СБХ на „Шипка” 6.

Това е мултидисциплинарен проект, съчетаващ изобразително изкуство, музика и видео.

Експозицията е придружена от саундтрак, специално създаден за проекта от Ангелина Гочева. Освен автор на музиката и монтажа тя изпълнява всички инструментални и вокалната партия.

"За мен е било винаги близко изобразителното изкуство до киното, аз ги възприемам като нещо общо. Затово беше естествено да се добави и музикален съпровод към изложбата. Това беше и моя мечта - творба от няколко пластове", разказа пред БНР за саунтрака, специално композиран и записан за изложбата, композитор и изпълнител на музиката Ангелина - Огняна Гочева:

"Пет са частите, както са и пет темите в изложбата "Пътен хербарий", допълни Гочева, която е дъщеря на проф. Игнатова.

"Едната тема е "Класика" с мисълта за Ромео и Жулиета, за Хамлет, другата тема е - "Градина", "Деларте" - е тема реверанс към артистите, един поклон към тях, които според мен остават често неразбирани от публиката, не са признати, друга тема е "Пътни фрагменти", това са малките части от всяка една история, включена е и темата - "Олтар", която побира в себе си най-важните за човека опори в живота.
Изложбата е посветена на моята майка - проф. Ангелина Минчева, учен в областта на палеославистиката, това са моите размисли за живота, а и неслучайно изложбата беше открита и в навечерието на 24 май, сподели още проф. Ралица Игнатова.

Ралица Игнатова завършва Националната художествена академия, специалност "Живопис", при проф. Найден Петков през 1982. Понастоящем е професор по живопис в ЮЗУ "Н. Рилски", Благоевград. Избрани самостоятелни изложби: 2001 - "Някои неща", галерия "Арт 36", София, 2005 - "Небиографични практики", галерия "Кръг+", София; 2006 - "Материал", галерия "Арт 36", София; 2010 - "Преместване", галерия "Килера", София; 2011 - "Шкаф", СБХ - Шипка 6, София; 2015 - "Багатели и музикални кутии", галерия" Арт 36" , София; 2017 - "Колекция върху основа", СБХ - Шипка 6, София.

Ралица Игнатова има някои авторски кураторски проекти: 2008 - "На юг от запад", галерия "Дебют", София; 2016 - "Живописта отвътре", СБХ - Шипка 6, София. Участвала е в много групови изложби у нас и в чужбина. За участието й в изложбата през  2022 - "Биографично: места на преживяното. Сенки от миналото, сенки от бъдещето", СБХ "Шипка" 6, София - получава Награда на СБХ.
На проф. Игнатова са филмите: 2011 - "Шкаф", 6kaffilm; 2022 - "Пътуването им". Нейни произведения са собственост на галерии и частни колекции в страната и чужбина. Член е на СБХ.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15
Донка Митева

Донка Митева и Колегиум Музикум Берлин с концерт в София

На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах.  В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория".  Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..

публикувано на 11.12.24 в 16:25
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Детският радиохор с екзотичен коледен концерт в НДК

В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..

публикувано на 11.12.24 в 15:26
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова и Георги Черкин организират нов национален конкурс

На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..

публикувано на 11.12.24 в 14:47

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Софийската национална опера чества 90-годишнината на световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева - Великолепен дебют на мецосопрана Виолета Радомирска в ролята на Принцеса ди Буйон на..

обновено на 09.12.24 в 18:34

Германското трио за електренна музика "Tangerine Dream" в интервю за "Евробокс"

Германската група за електронна, прогресив музика Tangerine Dream е проект, който съществува вече 57 години. Имат безброй албуми и саундтраци зад гърба си и продължават да издават нова музика. Най- новият наречен "Raum" е 86-ти в дискографията им и беше издаден през 2022 година. След смъртта на създателя на Tangerine Dream- Едгар Фрьозе през 2015..

публикувано на 09.12.24 в 16:59