Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ралица Игнатова за изложбата „Пътен хербарий”: За мен това е диспут за душата

3
Ралица Игнатова
Снимка: Пламена Бачийска

"Творбите са специално мислени и подготвени за този проект, а "Пътен хербарий", защото по моя маршрут, по който пътувам от над 20 години , разкрих много интересни неща...Това е пътят София - Благоевград, закъдето аз пътувам като преподавател в Югозопадния университет", разказа в "Нощен Хоризонт" на БНР художничката и преподавател проф. Ралица Игнатова.

Изложбата „Пътен хербарий” на проф. Ралица Игнатов беше открита на 23 май 2023 г. в галерията на СБХ на „Шипка” 6.

Това е мултидисциплинарен проект, съчетаващ изобразително изкуство, музика и видео.

Експозицията е придружена от саундтрак, специално създаден за проекта от Ангелина Гочева. Освен автор на музиката и монтажа тя изпълнява всички инструментални и вокалната партия.

"За мен е било винаги близко изобразителното изкуство до киното, аз ги възприемам като нещо общо. Затово беше естествено да се добави и музикален съпровод към изложбата. Това беше и моя мечта - творба от няколко пластове", разказа пред БНР за саунтрака, специално композиран и записан за изложбата, композитор и изпълнител на музиката Ангелина - Огняна Гочева:

"Пет са частите, както са и пет темите в изложбата "Пътен хербарий", допълни Гочева, която е дъщеря на проф. Игнатова.

"Едната тема е "Класика" с мисълта за Ромео и Жулиета, за Хамлет, другата тема е - "Градина", "Деларте" - е тема реверанс към артистите, един поклон към тях, които според мен остават често неразбирани от публиката, не са признати, друга тема е "Пътни фрагменти", това са малките части от всяка една история, включена е и темата - "Олтар", която побира в себе си най-важните за човека опори в живота.
Изложбата е посветена на моята майка - проф. Ангелина Минчева, учен в областта на палеославистиката, това са моите размисли за живота, а и неслучайно изложбата беше открита и в навечерието на 24 май, сподели още проф. Ралица Игнатова.

Ралица Игнатова завършва Националната художествена академия, специалност "Живопис", при проф. Найден Петков през 1982. Понастоящем е професор по живопис в ЮЗУ "Н. Рилски", Благоевград. Избрани самостоятелни изложби: 2001 - "Някои неща", галерия "Арт 36", София, 2005 - "Небиографични практики", галерия "Кръг+", София; 2006 - "Материал", галерия "Арт 36", София; 2010 - "Преместване", галерия "Килера", София; 2011 - "Шкаф", СБХ - Шипка 6, София; 2015 - "Багатели и музикални кутии", галерия" Арт 36" , София; 2017 - "Колекция върху основа", СБХ - Шипка 6, София.

Ралица Игнатова има някои авторски кураторски проекти: 2008 - "На юг от запад", галерия "Дебют", София; 2016 - "Живописта отвътре", СБХ - Шипка 6, София. Участвала е в много групови изложби у нас и в чужбина. За участието й в изложбата през  2022 - "Биографично: места на преживяното. Сенки от миналото, сенки от бъдещето", СБХ "Шипка" 6, София - получава Награда на СБХ.
На проф. Игнатова са филмите: 2011 - "Шкаф", 6kaffilm; 2022 - "Пътуването им". Нейни произведения са собственост на галерии и частни колекции в страната и чужбина. Член е на СБХ.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50

Елитни музиканти участват в концерт с кауза във виенския Терезианум

На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..

публикувано на 16.01.25 в 12:25