Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Гешев: Досъдебното производство за чекмеджетата с евро и кюлчета е прекратено

Автор:
Иван Гешев
Снимка: БТА

Досъдебното производство, свързано със снимките на чекмедже с евробанкноти и златни кюлчета, за които се твърди, че са от спалнята на бившия премиер Бойко Борисов, е прекратено. Това е потвърдил пред БНТ главният прокурор Иван Гешев.

"Наказателното производство е прекратено на 10 май, като към този момент главен прокурор беше Борислав Сарафов, аз се намирах в Съединените щати, във Вашингтон. Делото е на специален надзор. Дадени са указания за извършване на служебен контрол върху постановлението от Върховна касационна прокуратура", посочи Гешев пред БНТ.

Апелативната прокуратура в София проверява как е прекратено делото, уточни главният прокурор и отбеляза, че не е знаел за прекратяването на досъдебното производство, като разбрал за това от медийна публикация тази сутрин. По думите му няма законова регламентация, която да задължава главният прокурор да бъде уведомен.

Той смята, че този случай е показал, че "митът за всевластния главен прокурор е политическа атака и не отговаря на правната регламентация в страната".

Гешев коментира и приетия вчера от парламента механизъм за контрол на главния прокурор. Според него текстовете са противоконституционни и изрази готовност да сезира Конституционния съд в момента, в който бъде законът бъде обнародван.

Пред БГНЕС Гешев коментира и разпространените записи от Радостин Василев, като подчерта, че те потвърждават твърдението, че има мащабен заговор срещу съдебната власт и че "става въпрос за опит за овладяване на съдебната власт и на прокуратурата в частност".

Прекратяването на производството за чекмедже с евробанкноти и златни кюлчета е потвърдено и от градския прокурор на София Илиана Кирилова пред БТА.

Агенцията цитира прокуратурата, според която няма как да бъде установено дали банкнотите и кюлчетата от снимките са истински, или са само макети, дори да съвпадат като номера със съществуващи. По делото са били направени редица международни поръчки и запитвания дали съществуват банкноти със същите серийни номера, посочва още БТА, цитирайки прокуратурата.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Опозицията с остри критики срещу мерките на правителството за борба с пожарите

Опозицията критикува мерките, които правителството предприема за борба с пожарите и купуването на противопожарна техника Според лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов държавата саботира борбата с пожарите. Той припомни, че м.г. в бюджета са били предвидени 170 млн. лв. за противопожарна техника, а вече година не е предприето нищо за..

публикувано на 30.07.25 в 11:07

От "Величие" алармираха за масово и нерегламентирано избиване на селскостопански животни

От парламентарната група на "Величие" алармираха за масово и нерегламентирано избиване на селскостопански животни, определяйки го като злоупотреби, липса на контрол и дълбоко погазване на закона, маскирано като епидемични мерки. Депутатът Мария Илиева заяви, че в Пловдивска област за броени дни са избити хиляди здрави животни, включително..

публикувано на 30.07.25 в 11:01

Омбудсманът алармира пет институции за насилие над деца в интернат

Омбудсманът Велислава Делчева сезира и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, председателя на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в Сливен Пепа Чиликова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане Анна Ананиева и председателя на..

публикувано на 30.07.25 в 11:00

Кабинетът внася в НС доклад за закупуването на специализирана противопожарна техника

Утре правителството внася в Народното събрание доклад за предприетото до момента от изпълнителната власт по възложените действия от парламента през миналата година за закупуване на специализирана противопожарна техника. Това обяви премиерът Росен Желязков в началото на правителственото заседание. Той припомни, че в решението на парламента е..

публикувано на 30.07.25 в 10:49

Община Бобов дол ще копае нови кладенци заради проблеми с водата

Община Бобов дол чака разрешително от "Басейнова дирекция" и започва изкопаването на два нови кладенеца, за да реши проблемите с питейната вода, каза кметът на миньорския град Елза Величкова. Най-тежко е положението за с.Новоселяне, което от десетина дни е на воден режим. Единият кладенец ще е в местността "Умната" в Новоселяне. Той ще е с..

публикувано на 30.07.25 в 10:43

За последното денонощие в страната са регистрирани 139 пожара

За последното денонощие в страната са регистрирани 139 пожара, заяви на брифинг на летище Пловдив заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. По думите му пожарите в Ямболска и Хасковска област в момента са овладени. Остава сложна обстановката в Струмяни, където днес трябва да се включат 6 хеликоптера, както и двата самолета от Швеция...

публикувано на 30.07.25 в 10:33
Бойко Борисов в НС, 30 юли 2025 г.

Борисов за противопожарната летателна техника: Хеликоптерите са по-добрият вариант

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предложи решение за техническо обезпечаване с летателна техника на борбата с пожарите: "За мен хеликоптерите са по-добрият вариант. Самолетите могат да пълнят от морето или от много големи водоеми. Много по-сложно е за пилотиране подобна техника и обучението и поддържането на формата да кажем на пилота във..

публикувано на 30.07.25 в 10:18