Праз 2023 г. отбелязваме 100-годишнината от рождението на една забележителна личност в музикално-изпълнителското ни изкуство - Лидия Кутева. Тя е изтъкнат клавирен педагог, подготвила плеяда български пианисти, познати у нас и чужбина - достатъчно е да споменем имената на Павлина Доковска, Жени Захариева, Ермила Секулинова, Мариана Гюркова, Стефан Драгостинов, Юлия Ценова, Константин Цеков, Атанас Атанасов, Лора Чекоратова, Ася Златкова, дори известния ни драматичен актьор Рашко Младенов. Тя ги учи не само да свирят на този великолепен инструмент, пианото, но и ги запознава с богатството на музиката.
Най-известната ученичка на Кутева, Павлина Доковска, казва:
“Тя възпитаваше у нас тази душевност, която да ни направи съпричастни със света на музиката, за да можем да го интерпретираме успешно. Тя стимулираше интересите ни във всички сфери на човешкото познание. Тя ни внуши, че музикалното поприще не е просто професия, а начин на живот, начин на мислене, който изисква във висша степен дисциплинираност, отговорност, жертвоготовност. (...) Лидия Кутева обичаше силно и искрено своите ученици - безусловно, безкористно, всеотдайно. Нейната щедрост ни учеше и нас да бъдем по-добри и по-всеотдайни. Тя стана наша духовна майка.“
Тези думи на Павлина Доковска за Лидия Кутева обясняват защо всички нейни ученици я наричат “мама Лида".
Лидия Кутева е родена на 6 май 1923 г. във Варна. Завършва Музикалната академия при проф. Панка Пелишек. Стажува в училището "Гнесини“ в Москва, дълги години преподава в софийското музикално училище "Любомир Пипков“ и в Музикалната академия, в Благоевградския университет, където става доцент, а през последните години от живота си работи в Никозия, Кипър.
Богатият си опит като преподавател споделя в "Начална школа за пиано" - труд, който и днес е в основата на българската клавирна школа. Лидия Кутева е автор на редица детски и юношески клавирни сборници. Умира през 2004 г.
В нейна памет Павлина Доковска учреди ученическа стипедндия за млади пианисти „Лидия Кутева“ с помощта на Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“.
В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Лидия Кутева, в което тя говори за творческите си търсения в областта на клавирната педагогика. Чуйте в звуковия файл.
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..