Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Окончателно споразумение за държавния дълг на САЩ

Кевин Маккарти на среща с Джо Байдън в Белия дом.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В САЩ президентът Джо Байдън и мнозинството в Долната камара на Конгреса постигнаха окончателно споразумение за вдигане на тавана на американския държавен дълг. Това става дни преди опасността да бъде обявен първият в историята дефолт на американското правителството.  Байдън обяви споразумението след разговор с председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти.

"Имаме добри новини. Разговаряхме с Маккарти. Споразумението ще предотврати най-лошата възможна криза, дефолт, за първи път в историята ни. Председателят на Камарата и аз заявихме ясно от самото начало, че единственият път напред е двупартийно споразумение", заяви Байдън.

Демократите са ядосани на промените в разпоредбите за социална помощ, а републиканците - заради увеличаване на тавана на дълга от 4 трилиона долара.

С публикуването на споразумението от Маккарти официално  започва  да тече времето от  72 часа, в което членовете на Камарата  трябва да се  запознаят със  законопроекта, преди да го гласуват.

Принципното споразумение е от 99 страници,  повишава лимита на дълга за период от две години, променя  изискванията за работа по федералните програми за обществена помощ и отменя около  28 милиарда долара останали  от времето на Covid-19 неизползвани.

Разходите за отбраната са определени на 886 милиарда долара за фискалната 2024 година – в съответствие с искането на Байдън за бюджета за отбрана и  на 895 милиарда долара за фискалната 2025 година. Завишени са средствата  за ветераните, но  има промени  в програмите за нуждаещите  се семейства  и  допълнителна помощ за храна, което  вероятно ще лиши много  хора  от тази подкрепа. Всъщност това е един  от най-оспорваните моменти в споразумението, а най-изненадващо е допълнението, което включва мярка за ускоряване  изграждането на тръбопровода  за доставка на природен газ Mountain Valley,който бе спрян поради опасения за околната среда.

С текста, публикуван снощи, Камарата може да гласува още в сряда, а след това да се премине към разглеждане в Сената.

Преди това обаче лидерите на демократите и републиканците ще трябва да съберат достатъчно подкрепа, за да може  успешно да премине гласуването - нещо, което не изглежда да е много лесно, тъй като не малка част от либералите и консерваторите не подкрепят споразумението. Докато демократите са ядосани на променените разпоредби за обществена помощ, конгресменът Ралф Норман, член на консервативната фракция на свободата, написа в Twitter: 

"Тази "сделка" е лудост. Увеличаване на тавана на дълга от 4 трилиона долара с практически никакви съкращения не е това, за което се съгласихме. Няма да гласуваме за фалит на страната ни. Американският народ заслужава по-добро".



По публикацията работиха: Георги Николов, Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Арсов, областен управител на София град

Продължава процедурата по предаване на парк "Врана" на областния управител на София

Започна обследването на растителността в парк "Врана" от екипи на Областната администрация София-град, на Министерството на земеделието и горите и на Министерството на туризма.  За днес в 11 часа беше насрочена срещата между областния управител Стефан Арсов и екипите на Столичната община, за да се предаде, върне, официално обектът на..

публикувано на 17.07.25 в 14:51
Юлия Свириденко - новият премиер на Украйна

Новият премиер на Украйна Юлия Свириденко обяви своите приоритети

Новоназначеният министър-председател на Украйна Юлия Свириденко обяви, че нейните приоритети ще бъдат осигуряването на надеждни доставки за армията и разширяването на оръжейното производство в Украйна. Тя обяви още пълна проверка на публичните финанси, и особено на съществуващите договори за обществени поръчки в областта на отбраната, както и..

публикувано на 17.07.25 в 14:50

Започна заседанието, на което се решава остават ли в ареста кметът на Варна и останалите обвиняеми

С призив  на заместник- председателя на Софийския апелативен съд Александър Желязков за въздържане от политически изявления започна съдебното заседание, на което ще се решава ще останат ли за постоянно в ареста кметът на Варна Благомир Коцев и останали трима обвиняеми за корупционни престъпления.  Делото срещу варненския кмет ще се гледа в късния..

публикувано на 17.07.25 в 14:34

България не е уведомила ЕК за мерки за устойчивостта на критични субекти

България не е уведомила Комисията за националните мерки по Директивата за устойчивостта на критични субекти, заради което й е изпратено мотивирано становище. Целта на тази директива е защита на жизненоважни услуги – от енергетика и транспорт до здравеопазване и цифрова инфраструктура, срещу заплахи като бедствия, тероризъм и саботаж...

публикувано на 17.07.25 в 14:33
Бившият посланик на България в Русия Илиян Василев.

Илиян Василев: Тръмп може да даде още 50 дни на Путин

При Доналд Тръмп човек трудно може да отгатне какво има предвид, защото има толкова голяма политическа надстройка, която не значи нищо. След 50 дни той може да даде още 50 дни на Путин , коментира в интервю пред БНР Илиян Василев, посланик на България в Русия от 2000 до 2006 година. "Видях трансформацията на Путин от мюнхенската му реч..

публикувано на 17.07.25 в 14:28

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" вече е спрян за планиран ремонт

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" вече е спрян за планиран ремонт заради установен преди няколко дни пропуск на топлоносител в трети парогенератор. От централата посочиха, че спирането на блока е превантивно и няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ "Козлодуй". То е съгласувано с Електроенергийния системен..

публикувано на 17.07.25 в 14:05
Игор Марковски

Игор Марковски: В държавата на нулите единиците не са на почит

В държавата на нулите единиците не са на почит. Това заяви пред БНР Игор Марковски, журналист, актьор и общественик. "Единици няма, нулите ги смачкват. Защото ако има единица, тя повежда нулите. Става много голямо число. Но ние сме едни цифрички, които не могат да направят число. След нулата може да сложим една запетайка и тогава нулата става..

публикувано на 17.07.25 в 13:55