Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Средносрочният бюджет е счупен. Опасността от гръцки сценарий е факт, смята председателят на АИКБ

Васил Велев: Ако половината парламент и целият народ са в опозиция, реформи са невъзможни

"Ако миналите парламенти включиха бомбата, която тиктака, сега не режем жичките"

Васил Велев
Снимка: БГНЕС

"ГЕРБ и ПП-ДБ заедно имат 19,6% от гласовете на всички българи, които имат право на глас. 81% близо са гласували не за тях, не ги харесват. Не може с 19-20% подкрепа да се правят непопулярни мерки. Имаме нужда от правителство с максимално широка парламентарна подкрепа."

Това мнение изрази в интервю за БНР Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Ако се постигне експертно, изчистено от спорни личности правителство на широка парламентарна основа, ще бъде възможно провеждането на непопулярни и отлагани реформи, смята той.

"Ако вие имате в парламента половината опозиция и целият народ извън парламента в опозиция, естествено, че няма да можете да направите тези реформи."

Според него сега на практика продължаваме траекторията, зададена от предходните два-три парламента.

"Грешната траектория, зададена от предходните парламенти – голям дефицит, прекомерни харчове, не според възможностите. Ако продължаваме по тази траектория, ще финишираме с 6-7% дефицит, за което ще ни трябва финансиране от порядъка на 11-12 милиарда лева."

Фискалният резерв е в състояние, което не налага спешно теглене на нов дълг, въпреки че сме на отрицателна територия, отбеляза Велев. Той добави, че миналата година по това време е имало излишък.

"Ако миналите парламенти включиха машината, бомбата, която тиктака, сега не режем някоя от жичките, така че да го спрем. Оставяме си машината да тиктака, както е настроена от предходните парламенти и тя ни води до неизбежно взривяване."

По-страшното е, че това е средносрочен проблем, той не е само за тази година. Ако не се промени нищо, и в следващите години ние ще бъдем на дефицит над 3%, предупреди Васил Велев в предаването "Преди всички".

Има голямо изоставане на публичните инвестиции, алармира той. По думите му по-страшен е спадът в частните инвестиции.

Тази година ще съберем приходи, които са значително по-големи от миналогодишните, но ръстът им ще бъде по-малък от този на разходите, които са прекомерни и изпреварват в пъти инфлацията, заяви председателят на АИКБ.

Средносрочният бюджет е счупен и трябва да се поправя, а за целта е необходима широка парламентарна подкрепа, защото това предполага непопулярни мерки, коментира Васил Велев.

Опасността от гръцки сценарий е факт, изтъкна той и подчерта, че пътят за привеждане на дефицита в нормални размери е съкращаване на разходите. Бюджетът, зададен от предходните парламенти, е разточителен, категоричен е Велев.

"Ако сега се отложат разходи и се прехвърлят в следващи години, ние ще замажем положението за няколко месеца, което след това ще се върне като бумеранг с още по-голяма сила. Едно крехко мнозинство не е в състояние да направи това, от което страната има нужда."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Директор на столично училище: Имаме финансови резерви, ще увеличим заплатите

В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..

публикувано на 17.01.25 в 13:58
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01