Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миастения гравис - рядко и невидимо заболяване

Да се уморяваш лесно, да не можеш да отидеш на море или планина, да планираш внимателно как да изразходваш енергията си всеки ден – така изглежда животът на хората с рядкото заболяване миастения гравис, което е слабо познато у нас. То засяга четирима на един милион души и е сред невидимите заболявания, тъй като на пръв поглед няма характерни белези. Все още не е признато от държавата като заболяване, за което да се осигури модерно и безплатно поддържащо лечение.

"Имаш много ограничения – вече не мога да ходя на танци, да изкачваш планина, стълби. Колкото повече се натоварваш, толкова повече ти отнема време да се възстановиш", разказва Катя, при която всичко започва с нарушено зрение. 

Лекарите ѝ изписват очила, но тя не се подобрява. Появяват се силна умора и слабост в краката, започва да вижда двойно. След много изследвания е поставена диагноза миастения гравис. Налага ѝ се да напусне работа, тъй като средата е токсична, спира да ходи и на море – заради високите температури и влажния въздух. И се насочва към нови любими занимания.

"Когато дойде лятото и станат високи температурите, почти не се показвам навън. Мускулите ми стават като кашкавал. Всичко ми е трудно."

По същия начин хората с миастения гравис трябва да се пазят от ниските температури през зимата. От инфекции също, тъй като приемат лекарства, потискащи имунната система. Няколко медикамента им помагат да контролират заболяването и да могат да се обслужват сами, но Здравната каса заплаща само един – този, който им дава енергия. Останалите четири Катя си купува сама. Терапията е индивидуална в зависимост от това доколко се е развило заболяването при даден човек. А модерни лекарства у нас все още не са налични. Най-страшното при миастениците е кризата – появява се затруднено дишане и трябва да се направи животоспасяваща процедура.  

"В този случай се налага да ни вливат скъпи препарати, да се правят плазмаферези, имуноглобулин. Там са недофинансирани пътеките. Моето семейство не може да си позволи 20 000 лева за тази процедура, за да мога аз да се възстановя."

Благодарение на семейството си Катя се справя с дейности, изискващи излизане и придвижване. Вкъщи е самостоятелна, но е зависима от умората и трябва да организира предварително всеки свой ден.  

"Аз си планирам какво ще свърша до обяд. Ако не го прецениш това добре, физическата работа, в края на деня, ако трябва нещо да прочета на телефона, вече ми е по две."

Наричат болестта една от невидимите – няма как веднага да разпознаеш, че човек е миастеник. Добре е повече хора да знаят за нея, казва Катя. 

"Ако видят някой паднал на улицата или някой, който не може да говори добре, да не си мислят, че е наркоман или е злоупотребил с алкохола. Или ако някой млад човек е седнал в автобуса или метрото, да не си мислят, че е невъзпитан."

Миастенията засяга и деца. А напредването на заболяването се влияе от наличие на придружаващи болести, от стрес и силни емоции.  

"Може самото лечение и терапия да те вкарат в ремисия за 10-15 години, но миастенията си остава. Тя е нелечима. Не знаеш кога пак ще те потърси."

Преди няколко месеца заболяването миастения гравис беше включено в списъка на редките заболявания у нас. Това означава, че трябва да бъде създаден експертен център за лечението му, и там да бъдат осигурени модерни терапии, каквито вече има в други държави.   

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С възстановка в Кюстендил честваха 147 години от Освобождението на града

Стотици кюстендилци гледаха възстановката по събитията отпреди 147 години - Освобождението на града. Така започна културната програма във връзка с годишнината от Освобождението на Кюстендил, станало на 29 януари 1878 година. Инициативата е на НЧ "Ген. Вл. Заимов“ и е подкрепена от Общината. Според архивите и историческите извори..

публикувано на 26.01.25 в 15:06

Протестите за тежката жп катастрофа в Гърция преди две години обхванаха цялата страна

Цяла Гърция протестира срещу липсата на правосъдие по отношение на железопътната катастрофа до Лариса преди две години, която отне живота на 57 пътници, предимно студенти. В 160 града на страната и чужбина гърци протестират с искане за справедливост към 57-те жертви на железопътната катастрофа до Лариса. Това е най-мощния протест, организиран..

публикувано на 26.01.25 в 14:54

Трима обгазени при пожар в блок в Кюстендил

Пожар е възникнал в помещение в блок 119 на кюстендилския бул. "Цар Освободител", съобщиха за БНР от Областната дирекция на полицията. Трима души са с леки обгазявания, консултирани а в болницата. Пожарът е тръгнал към 9,30 ч. тази сутрин на втория етаж от късо съединение. Изпратените два екипа на пожарната са успели да овладеят..

публикувано на 26.01.25 в 13:55

Български гражданин, обвинен в двойно убийство в САЩ, пледира самозащита

25-годишният Калоян Стоев, обвинен в двойно убийство в САЩ се е опитал да покрие следите си и твърди че е стрелял при самозащита, сочат документи по делото. Източник от българското посолство във Вашингтон казва, че Стоев е български гражданин, но допълва, че няма информация дали е с двойно гражданство. Според обвинителния акт Стоев е казал на..

публикувано на 26.01.25 в 13:43

За 75 кучета се грижат в приюта за животни в Габрово

С пълен капацитет работи общинският приют за животни в Габрово, в който се полагат грижи за 75 кучета. С дарения ще бъдат подменени част от дървените къщички, които те обитават. От гражданската инициатива за събиране на средства за подмяна на дървените къщички в приюта за животни са събрани 800 лева. Местна фирма дарява дървен материал...

публикувано на 26.01.25 в 13:39
Вътрешно разселени палестинци носят вещите си след заповедта за евакуация, издадена от израелската армия, в Рафа, южната част на Ивицата Газа, 6 май 2024 г.

"Хамас" отхвърли идеята на Тръмп за разселване на палестинци от Газа в други арабски държави

Групировките "Хамас" и "Ислямски джихад" отхвърлиха идеята на Доналд Тръмп палестинци от Ивицата Газа да бъдат преселени в други арабски държави. Същевременно двама души са убити при израелски огън в Южен Ливан, откъдето силите на Тел Авив трябваше да се изтеглят днес. Ливанските здравни власти твърдят, че днес израелски войници са стреляли..

публикувано на 26.01.25 в 13:21