През 2017 г. Фондация "Академия Класика" започна благотворителната кампания "Пиано 24" за събиране на средства по време на фестивала "Дни на класиката в Балчик". В Белия град се появиха пешеходни пътеки във вид на клавиатури и т. нар. "пиано-спирки" по крайбрежната алея, където преминаващите туристи можеха да покажат уменията си да свирят на красиво оформени дарени за целта пиана.
Набраната през тези години сума обаче се оказа недостатъчна за закупуването на инструмент с високо качество от престижна марка, затова кметът на Балчик Николай Ангелов взе решение Общината да се включи и да добави необходимите пари. Така, след консултации със специалисти, се стигна и до избирането на рояла, поверено на световноизвестните български пианисти Аглика Генова и Любен Димитров, които живеят и преподават в Германия. Те приеха с ентусиазъм задачата и Балчик вече очаква новата придобивка. Надеждите на всички са новият роял да пристигне точно навреме за поредното издание на Международния хоров фестивал "Черноморски звуци", който ще се проведе от 8 до 11 юни.
Тазгодишното издание на "Дни на класиката в Балчик" ще се състои между 22 и 29 юли.
За всичко това разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Сава Тихолов - началник отдел "Култура и връзки с обществеността" на Община Балчик и програматор на фестивала "Дни на класиката". Чуйте в звуковия файл.
Народният театър "Иван Вазов" представи новия си сезон. Той започва със заявката за "театър на три континента". Официално започва в събота, 13 септември, с 62-рото представление на "Великденско вино" с участието на Владо Пенев. Дни по-късно предстоят три премиери. Едната ще е следващият вторник и за първите пет поредни представления..
С премиера на книга за актрисата Емилия Радева започва днес есенният литературен сезон на Столичната библиотека. "Животът ми - едно добро представление" е заглавието на изданието, което ще бъде представено от съставителя на книгата и дъщеря на известните актьори Емилия Радева и Любомир Димитров Катерина Димитрова. Посетителите ще видят..
Книгата "Музеят на моето време" на Слава Янакиева представя колекция от фрагменти, в които личното свидетелство се превръща в общо послание за памет, род, загуби и надежда. Янакиева е културолог, преводач и университетски преподавател. Започва своето търсене в тишината на Covid пандемията. "Цялото бреме на времето, което мъкнем, трябва..
Международният театрален фестивал "Сцена на кръстопът", чийто основоположник е Стефан Данаилов, се открива за 29-а поредна година. Домакин е Пловдивският драматичен театър. Първото представление в афиша е спектакълът „Без кръв“ на Пловдивската трупа по едноимения роман на Алесандро Барико. Режисьор е Диана Добрева, а сценичната адаптация..
Книгата "Етюд-и-те на София. 10 години в кадри" на фотографа Иван Шишиев запечатва едни от най-интересните и впечатляващи хора, места и събития в столицата ни през последното десетилетие. "Вече има публикувани над 18 000 кадъра, които разказват какво се случва в София и България. Публикувал съм и снимки от Ирак, Албания, Киргистан,..
Започна юбилейният 25-и международен майсторски клас на оперната дива Райна Кабаиванска, организиран от Нов Български Университет. Той отбеляза рекорден интерес – за участие се записаха 140 млади оперни певци от 30 държави. Ето кои са избраниците на Маестрата, след прослушването на 4-и септември на сцената на Софийската национална опера и балет:..
В 14-ото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20-21 ч.: - Най-грандиозното музикално събитие на столична сцена през месец август беше фестивалът в две вечери – на 28-и и 29-и август, “Гала в София“, организиран от българската оперна дива Соня Йончева и нейната..
"Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината". Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов,..
От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на..
"133 млн. лева загуба на Топлофикация "София" за първото тримесечие на годината , баш в разгара на отоплителния сезон, когато би трябвало да е печатница..