Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Harmonature: в Хармония с природата на Нусантара" - завладяващ концерт - спектакъл

Концерт за богатото културно наследство на Индонезия и България

Нусантара - устойчив горски град и нова столица на Индонезия от 2024 година

2
Маргарета Пуспита и Калоян Стоянов
Снимка: Пламена Бачийска

Индонезия отблизо преди един специален концерт - спектакъл в Пловдив. Посолството на Република Индонезия в България представя в Античния театър в Пловдив на 8 юни от 21.00 часа "Harmonature: в Хармония с природата на Нусантара", един завладяващ концерт - спектакъл, който ще отбележи богатото културно наследство на Индонезия и България.

Harmonature е празник на дълбоко вкоренената връзка между природата и музиката, предлагайки хипнотизиращ синтез от традиционни и съвременни индонезийски звуци.

Темата -  "В Хармония с природата на Нусантара" е избрана, за да популяризира Нусантара като устойчив горски град и нова столица на Индонезия, разположена на остров Калимантан. Harmonature има за цел да насърчи културния обмен и да засили връзките между Индонезия и България. Входът за събитието е свободен.

Гости в "Нощен Хоризонт" са Маргарета Пуспита, втори секретар за Информация и социално-културни отношения към Посолството на Индонезия в България и Калоян Стоянов, от отдела за  „Социално-културни отношения“ към посолството.
Маргарета Пуспита и Калоян Стоянов
"Темата на концерта беше избрана в хармония с природата на Нусантара, защото искаме да покажем хармонията между културата, изкуствата в новата столица на Индонезия. Градът ще стане столица на 17 август, но основното местене на институциите ще започне догодина - от 2024 година. Може да се каже, че догодина ще е вече нова столица на Индонезия.

Това решение се взе, за преместване на столицата, защото Индонезия като 4 -та по големина в света държава, с население над 280 милиона души, Джакарта и осторов Ява са вече изключително пренаселени и президентът е взел решение за преместване на столицата на Борнео на остров Калимантан, заради климатичните промени.

Но също така и да се създаде едно ново усещане за умен, устойчив, модерен и технически напреднал град", каза за "Нощен Хоризонт" Маргарета Пуспита.

Маргарета Пуспита е втори секретар за Информация и социално-културни отношения към Посолството на Република Индонезия в София. Тя работи в дипломатическия корпус от 12 години, а сега се наслаждава на живота и красотата на България. Нейната любима българска храна е мекицата.

Калоян Стоянов е завършил образованието си във Великобритания и е специализирал в института за изкуства Денпасар на о.Бали.

От 7 години и половина работи в отдел „социално-културни отношения“ към посолството на Република Индонезия в София, редактор и консултант от балийски и индонезийски език на книгата „Остров Бали“, проектов кординатор на Азиатския фестивал в София и заедно с Маргарета са в основата на организацията на концерт-спектакъла Harmonature: в Хармония с природата на Нусантара.

"На концерта в Плодив ще бъде представена новата столица на Индонезия, но също музиката и културата на целия архипелаг - на островите част от държавата Индонезия", допълни Пуспита.

Концертът ще може да се види на страницата на посолството на Индонезия. За да може повече хора да се запознаят с културата на страната, уточни още Калоян Стоянов.

Входът на Античния театър ще бъде свободен - 4000 човека е капацитетът на театъра в Пловдив. Няма да има плейбек и всичко ще бъде на живо в концерта, с диригент, който е известен в цяла Индонезия.

Това е един етнооркестър - комбинирани са модерни с етночески индонезийски инструменти.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30