Почти два часа продължи лидерската среща в Скопие между премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски и председателя на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, които след нея дадоха самостоятелни почти едночасови пресконференции, предава БТА.
Според Мицкоски срещата е показала, че няма сближаване на позициите между двете основни партии, докато според Ковачевски има промяна на позицията на ВМРО-ДПМНЕ, което вече е приело необходимостта от конституционни промени.
„Включването в конституцията на други общности не поставя под въпрос идентичността, а е защита на разноликостта на хората, които живеят в държавата, което е основна европейска ценност”, повтори тезата си Ковачевски.
Предложението, което той е направил, е депутатите от управляващото мнозинство и тези от опозицията, без които не би било възможно да се постигнат необходимите за промяна на конституцията 80 депутати, заедно да гласуват промените в конституцията, като веднага след гласуването парламентът на страната да бъде разпуснат и да бъдат насрочени парламентарни избори. Такъв възможен сценарий Ковачевски, както и вицепремиерът Артан Груби, обявиха още през март.
„Междувременно разбрах, че за ВМРО-ДПМНЕ е важно да са част от властта и за да покажем, че не сме водени от своя партиен интерес, предложих заедно с ВМРО-ДПМНЕ да отворим конституцията, като веднага след това ВМРО-ДПМНЕ да влезе в правителството, като СДСМ ще освободи за тях половината от своите министерски постове”, уточни предложението си Ковачевски.
Според него такова проевропейско правителство, в което ВМРО-ДПМНЕ ще получи 5 министерски поста за сметка на министрите на СДСМ, ще покаже, че е за евроинтеграцията на страната, ще осъществи целия процес на конституционни промени, ще довърши скрининг процеса, който се осъществява в момента, ще започне преговори по първите преговорни глави, като междувременно ще организира и следващите избори, „а конституционните промени ще започнат да действат с началото на втората междуправителствена конференция, защото всичко извън това ще бъде нарушение на преговорната рамка”.
Мицкоски от своя страна заяви, че позицията, която е изразил, е готовността на ВМРО-ДПМНЕ да влезе в правителство със СДСМ и другите политически партии, но без участие в това правителство на ДСИ (Демократичният съюз за интеграция на Али Ахмети е основният коалиционен партньор на СДСМ и най-голямата албанска партия). Другото условие на Мицкоски е било конституционните промени „да влязат в сила в деня, в който започне ратификацията на протокола за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС от парламентите на 27-те страни членки”, което Ковачевски е оценил като нарушение на преговорната рамка.
Контрапредложението на Мицкоски е било предсрочни парламентарни избори, за които е посочил три възможни дати, след което да бъде съставено „правителство на широко национално единство, в което ДСИ няма да участва”. Той е изразил готовност на следващото заседание на Европейския съвет да разговаря с премиерите на няколко страни членки на ЕС , за да получи гаранции, „че този път Европа стои зад вековната македонска идентичност, култура, традиция, обичаи, македонски език, и че този път Европа най-накрая има чиста и ясна цел пред себе си - (Република Северна) Македония да бъде част от европейското семейство”. Предложил е да бъде поискано „председателят на ЕК да подготви конкретен икономически пакет за македонските граждани и бизнеса в преговорния процес, защото той трябва да бъде конкурентен на европейския пазар, да може да задържи хората в държавата”. По отношение на добросъседството Мицкоски е предложил „от тези 13 вече приключили съдебни дела пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург, от които 6 са окончателни, още през септември България сама да избере и изпълни три”.
„За мен това не е борба за власт, а за бъдещето на държавата. Подготвени сме да намерим решение, което ще бъде победа за държавата. Добре е, че опозицията се сблъска с реалността по отношение на преговорната рамка”, посочи в своето изявление пред медиите след срещата Ковачевски, който отбеляза, че е важно диалогът да продължи.
Според Мицкоски обаче „срещата ясно показва, че в момента няма мнозинство от две трети в парламента и че трябва възможно най-бързо да се отиде на предсрочни парламентарни избори, за да могат гражданите да получат правителство, което заслужават, а не правителство, което не представлява техните интереси”.
„Нищо не се прави под диктата на която и да е държава и нищо не е направено под български диктат. Двустранните въпроси с България са част от Договора за приятелство и добросъседство и ние имаме двустранни разговори по тях. Чухте мнението ми по отношение на изпълнение на решенията на Съда за правата на човека. Това, което правим сега, е точно дефинирано от преговорната рамка. Мисля, че тези решения ще повлияят позитивно и на двустранните ни отношения, както и на тези с останалите съседни държави, на Берлинския процес и инициативата „Отворени Балкани”. Ако пропуснем този шанс да сме фактор на стабилност, ще направим грешката от 2008 г, когато изпаднахме в изолация, което не трябва да се случва. Трябва ни обединение, а не изключване на когото и да било”, посочи Ковачевски.
Според Мицкоски Ковачевски му е казал, че конституционните промени ще влязат в парламента в следващите десет дни, а на въпроса кога ще бъдат подложени на гласуване е получил отговор: „Когато се създадат условия”.
Френският президент Еманюел Макрон пристига днес във Великобритания на официлано тридневно държавно посещение. За последен път френски президент посети Великобритания през 2008 г., когато Никола Саркози беше приет от Елизабет II. Визитата на Макрон ще бъде първото държавно посещение в Обедиенното кралство, откакто Чарлз III се възкачи на трона...
"Международната роля на еврото е отражение на силата на икономиката на еврозоната, а еврозоната все още се разраства. Миналия месец обявих добри новини за зелената светлина за приемане на еврото от България, а днес продължихме процеса за превръщането му в реалност, потвърждавайки обменния курс на лева спрямо еврото , който утре ще бъде..
Президентът Румен Радев увери днес в София министърът на външните работи на Катар, че България цени високо усилията на тази държава, за да ескалация на конфликта в Близкия изток и приноса за освобождаването през януари на екипажа на кораба "Galaxy Leader". 14 месеца прекараха моряците в плен на йеменските хути. Сред заложниците бяха капитанът..
Овладян е пожарът, който пламна край ямболското село Асеново, съобщават от полицията. Няма пострадали хора и къщи. В късния следобед е възникнал пожар в покрайнините на село Асеново, Ямболско Спасена е нива с неожъната пшеница на площ от 40 дка. Два екипа на пожарната и земеделски производители с тежка техника гасиха огъня.
Голяма територия от държавна и частна гора при дупнишкото село Палатово е обхваната от пожар, който в района около 15.30 ч. днес. Със стихията се борят екипи на кюстендилската пожарна и горски служители от Кюстендил, Невестино, Дупница, а също и от Благоевградска област. Вече е изкарана и техника - булдозер от ТЕЦ "Бобов дол", за да направи..
"Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм след утрешното решение на Съвета да се присъедини към еврозоната", каза Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм след края на заседанието на Еврогрупата: "След утрешното решение ще можем да поканим България да стане..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че "всички японски продукти", внесени в САЩ, ще бъдат облагани с мито от 25%, считано от 1-ви август. Освен това, от същата дата ще бъде наложено 25% мито и върху южнокорейските стоки, предаде Ройтерс. Тръмп публикува писмата с митата, които е изпратил до японския премиер Шигеру Ишиба и до..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..