Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Катя Кремзер за новата си книга - „Дланите на Господ“

Катя Кремзер: Това отчуждаване ни води към една цивилизационна криза

Поетите са чувствителната струна на всяко общество, казва поетесата инженер

2
Катя Кремзер
Снимка: Станислава Пирчева

"Несъмнено, поетите с чувствителната струна на всяко общество и със сигурност има много хора, които забелязват негативните тенденции на нашето съвремие, това отчуждаване, разминаване с християнските ценности, с идеята за доброта, съчувствие, толератност, взаимопомощ, това води към една цивилизационна криза", разказа за БНР в "Нощен Хоризонт" Катя Кремзер - една вдъхновяваща българка.

Инженер е по електроника и икономист, но успешно съчетава професията с призванията й по рождение – поезията и музиката.

„Дланите на Господ“ е новата й, четвърта стихосбирка. И макар в нея да преобладава любовната лирика, там срещаме и общочовешки и философски теми - пътя към Бог, опазване на земята, човечеството и климата, съхраняване и завръщане към ценностите, чистотата в отношенията, съпричастността и благородството в тези тежки времена за човечеството.

"Аз много се вълнувам последните години от тези ценности, защото те бяха много тежки за цялото човечество - пандемия, война, криза, инфлация, те дъх не ни дават да си поемем и да се върнем към нормалния си начин на живот...Но хората трябва все пак да имат малко вяра и увереност - както е било през столетията - силна вяра и жертвоготовност - какво е пишело на знамето на нишите въстаници - Свобода или смърт!

Ние готови ли сме сега да вземем малко по-сериозна и категорична позиция", попита риторично поетесата.


"Чувствата те правят уязвим, затова хората се "капсоловат", за да не страдат. Такава тендениция има сред малдите хора, да но ако останем в свят без чувства, тогава какви ще бъдат нашите взаимоотношения, сами ли ще живеем, всеки зад екрана пред който е застанал...

Хората така си мислят, че няма да пострадат, но аз мисля, че ние безкрайно много губим", категорична е Катя Кремзер.

Поетесата, за която никой не отказва все пак "Чаша щастие" каза още, че в днешния забързан свят ние не усещаме цялата красива природа, както и красотата на душата...

Катя Кремзер

Катя Кремзер дели живота и творчеството си между две държави – България и Австрия. Тя е инженер и магистър по електроника и магистър по бизнес администрация. Съчетава професионалния си път с призванията по рождение – поезията и музиката. Автор е на четири стихосбирки „Среднощно ноктюрно“2014, „Обичам те, любов“ 2015,  „Пясъчна роза“ 2017 г. и „Дланите на Господ“, 2023. 

Нейни стихове са включени в антологии на български: „Антология на българите в Чужбина“ 2017, „Българското слово на литературния глобус“ 2018, „Български автори по света“ 2019„Любослов“ – Чикаго 2022, сръбски, македонски, украински, турски („Съвременна българска поезия“ 2018, Ахмет Емин Атасой), и арабски език („Самотата изтриваше краката си“ 2018, Хайри Хамдан), публикувани са в турското списание „Берфин бахар“, в сайтове за култура и литературни издания, като „InLife“, „Литературен свят“, „Културни новини“, списание „Везни“, „Факел.бг“, „Епицентър.бг“, в. „Труд“, „Литературен глас“и сп. „Жената днес“.  

Има множество награди сред които и „Автор на годината“, Виена, 2022,  

Катя Кремзер участва активно в културния живот на българите във Виена и има приноси в областта на културната журналистика. Носител е на Грамота от Министерството на културата на България, за принос в популяризирането на българската култура по света.  Член е на Съюза на българските писатели, на Съюза на българските журналисти и на Асоциацията на софийските писатели. 


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Делегация от Токайския университет гостува на Детския хор на БНР

Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..

публикувано на 03.11.24 в 08:16

65 години отпразнува Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев"

В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..

публикувано на 03.11.24 в 07:37
Иван Кирев

Навършват се 100 години от рождението на Иван Кирев

„Акордеонът е моята душа. Свиренето на сцената, контакта с хората, те ме зареждат и те ми продължават живота“. През 40-те години на миналия век сред изпълнителите, които свирят „на живо“ в Радио „София“, се появява млад музикант – акордеонистът Иван Кирев от село Нова Надежда, Хасковско. С висше музикално образование, той се..

публикувано на 03.11.24 в 05:53

Родолюбивата мисия на Петко Добрев

Петко Добрев е историк и географ от Силистра. Завършил е Великотърновски университет "Свети свети Кирил и Методий", специалност " история" и " география". Неговата книга " История на Българите в Европа - 5-10 век" е дообогатяване и разширяване на предишната, която представях в предаването "Рано в неделя" и отново има задачата да доказва..

публикувано на 03.11.24 в 04:58
Мартин Иванов

Пианистът Мартин Иванов отпразнува 30 години на сцената

На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена. Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята..

обновено на 02.11.24 в 22:06
Изложба в Националната художествена гимназия

Милен Митев: Не трябва да очакваме изкуството да идва при нас, ние трябва да бъдем при него!

В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс  за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024." Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата , Община..

публикувано на 02.11.24 в 07:00
Ангелина Славова

Актрисата Ангелина Славова в Деня на Народните будители

В Деня на народните будители се отдава почит на българските просветители, книжовници и революционери от Възраждането, водили народа ни към просвета и свобода.  Тяхната дейност създава в съзнанието ни ценности, които са важни и днес, като образованието и културата . Стъпили на богато духовно минало, съвременниците намират смисълът в идеалите,..

публикувано на 01.11.24 в 15:50