36 часа разкарване между лекарски кабинети и гишета в столичната районна здравноосигурителна каса – това преживява Наталия Маева в началото на седмицата, докато се опитва да подаде документи за отпускане на лекарствата, поддържащи живота й на трансплантирана с бял дроб. Първият проблем, с който се сблъсква, е въведената дигитализация – електронното изпращане на протокол до Здравната каса и електронното му връщане към личния лекар, за което обаче има гратисен период до края на юни с вариант това да се случи на хартия. Наталия занася в районната здравна каса нужните документи на хартия, но служителите не ги приемат.
Колко масов е проблемът с неуспешното изпращане на електронни документи от лекари до системата на Здравната каса – това попитахме институцията, харчеща парите от нашите здравни осигуровки. Конкретен отговор не получихме. Според информацията са дадени нужните указания на лекарите-специалисти и на лечебните заведения в хода на поетапното въвеждане на различните видове електронни протоколи, а електронната услуга не е преустановявана от 1 март. И така, част от документите на Наталия са изпратени по електронен път, останалите са подадени на хартия, но това води до успешното издаване на протокол само за едното от двете лекарства, които са й нужни всеки ден. Другото е с увеличена дозировка. Става дума за 2 милиграма и още разкарване по кабинети и гишета.
"Не мога да възприема, че увеличаването на терапията ми с един милиграм, означава изискването на още 3 документа. Не можете да си представите колко обидно е като пациент ти да се чувстваш, че крадеш нещо едва ли не, а то ти се полага и ти трябва да продължиш да се бориш за своя живот", недоумява тя.
Освен да набави допълнителните документи, Наталия трябва да си осигури запас от лекарството, докато чака комисия в Здравната каса да одобри промяната в дозировката. Според нормативния ред срокът за произнасяне е 30 дни, като комисията разглежда документите на първото възможно заседание, за да се избегне прекъсване в лечението. На въпрос как даден пациент може да си осигури нужните дози от лекарството, докато изчаква решението на комисията, от Здравната каса отговориха, че до получаване на информация за започване или продължаване на заявеното лечение, човек продължава терапията с лекарството, с което се е лекувал, освен ако не се появят алергични реакции.
Кой носи отговорност за това да няма прекъсване в животоподдържащата терапия на даден пациент? – друг въпрос, който зададохме на Здравната каса. Отговорът - чрез въвеждането на електронни протоколи се постига скъсяване на периода за разглеждане на документите.
"Защо изобщо на някой в НЗОК трябва да му пука за някаква трансплантирана?" – пита Наталия, която за разлика от други трима белодробно трансплантирани българи не е здравен емигрант.
"В Австрия тази процедура е сведена до обаждане до личния ти лекар с молба да бъде отпусната месечната ти терапия. Там няма този тежък режим на протоколи", обясни тя.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..