Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Минчева:

17 нови детски градини ще отворят врати до края на годината

Снимка: БГНЕС

Дежурните детски градини са определени за юли и август, каза пред БНР Мария Минчева - директор на Дирекция "Образование" в Столична община.

"Определянето на график за работа на детските градини през летния период не е за първа година. Дежурни градини съществуваха и преди 2019 г. като изключение се направи само в годините, в които имаше Covid-19. Целта на въвеждането им е да могат именно през летния период да се направят ремонтните дейности. В много градини има заложи такива дейности, които ще се извършват със средства от СО и ще се изпълняват от районните администрации".

За летните месеци се въвеждат сборни групи, посочи тя и обясни, че определянето на дежурните детски градини се извършва от директорите и районните администрации. 

"Директорът е този, който създава организацията в детската градина. Когато има комуникация и разбиране, тогава няма да има сигнали и жалби".

Мария Минчева призна, че има недостог на места за 4-годишните. Но успокои, че до края на годината ще се открият около 2000 нови места. 17 нови детски градини ще отворят врати до края на годината, обяви тя.
 
"Родителите трябва да бъдат спокойни, че децата ще бъдат обхванати". 

"За всеки родител неприетото дете в детска градина е проблем. Основният ни ангажимент е към децата от 3 до 6 години, защото там се провежда образователен процес. Под 3-годишна възраст това е грижа за децата. При тях процесът е по-бавен", коментира още Минчева. 
 
По думите й с промяната на Наредбата, която влезе тази година, има въведена санкция за родителя - ако детето не посещава детска градина в рамките на 30 дни, детето се отписва. Вече не може да се случва т.нар. "пазене на място"

Ако родителят не може да докаже с документи ползваните от него предимства при кандидатстване за детска градина, тогава директорът отказва записване, подчерта още тя. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04