Това каза пред БНР Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).
Икономистът изрази съмнения, че е възможно дефицитът да се задържи до 3% за по-дълъг срок. След като няма да се увеличават данъци и няма да се намаляват социалните разходи, остава да се ограничи само капиталовата програма. Нейното свиване ще има негативен ефект както на общинско, така и на национално ниво, посочи Панчев в предаването "Преди всички".
"Ако се окаже, че той (премиерът Николай Денков – бел. ред.) не желае да ореже и капиталовите разходи, няма да се стигне до заветното число от 3%."
Европейските средства и средствата по ПВУ нямат отношение по изпълняването на критериите за еврозоната и към постигането на този конкретен бюджетен дефицит, подчерта Панчев.
Той не очаква голям скок на инфлацията в следващите месеци, но уточни, че намаляващата инфлация не се дължи "на хубава причина", визирайки вдигането на лихвите и предизвикването на рецесия.
Според Панчев не трябва бюджетът да се разглежда като условие "временно да изментим властите в ЕС, да скрием реалния бюджетен дефицит и да го прехвърлим за следващата година".
"Държавен дълг със сигурност ще има – самият дефицит го предполага. Въпросът е колко ще е голям и как ще бъде управляван. Без дълг, когато имаш дефицит, не можеш да се оправиш. Това е задължителна част от микса", подчерта икономистът от ЕКИП.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

С военно-историческа възстановка, дело на Национално дружество "Традиция", което пресъздава значими събития в цялата страна от много години , ще бъде отбелязана 140-годишнината от победата при Сливница в Сръбско-българската война от 1885 г. Съорганизатори са Министерството на отбраната, Сухопътни войски и Община Сливница, на чиято територия ще..
Само 10 процента от пациентите с диагноза недохранване са получили медицински ентерални храни по линия на Здравната каса през миналата година, когато започна заплащането им. Данните представи д-р Антоанета Тончева от сдружение "Общност МОСТОВЕ", която е сред организаторите на предстояща днес обучителна среща в рамките на Международната седмица за..
Украинският президент Володимир Зеленски ще пристигне днес в Атина, където ще отправи призив за увеличаване на военната помощ за Киев. Зеленски пристига в Атина с две основни цели - да подсигури газа за Украйна през зимата и да договори допълнителна военна помощ от Гърция. Това коментират политически наблюдатели. Гърция разполага с пет..
Коледният базар във Виена, един от най-известните в Европа, вече посреща гости на площада пред кметството. Местните и туристите се наслаждават на много красиво украсени сергии, предлагащи произведения на традиционни занаяти, като стъклени орнаменти, дървени играчки, керамика и коледни украси за елха. Освен идеи за подаръци, посетителите могат..
От 1 януари догодина болниците за активно лечение ще могат да изпращат мобилни екипи, които да преглеждат профилактично хората в отдалечени и труднодостъпни райони у нас. Тази профилактика не трябва да дублира прегледи, извършвани от личните лекари. Мобилните медицински екипи ще преглеждат хора от дадено населено място в специално оборудвано помещение..
Патриарх Даниил ще освети неделното училище, открито към храма "Св. Иван Рилски" в дупнишкото с. Самораново. Негово Светейшество ще отслужи преди това литургия в централния храм "Св. Георги" в Самороново, която започва след 8:30 ч. Селото е на два километра от общинския център. Негово Светейшество ще гостува и ще служи в Самораново по покана на..
Архиепископът на Кипър Георгиос обяви програма за финансова подкрепа на семейства с три деца. Така влиятелната Църква на Кипър се включва в борбата с демографската криза, която е сериозно предизвикателство пред страната. Помощта на архиепископията се дава за деца, родени след 1 януари 2025 г. като трето или следващо дете в семейството...
Лидерът на "Продължаваме промяната" Асен Василев определи като "лоша шега" избора на Румен Спецов за особен управител в "Лукойл": "Румен Спецов беше..
В петиция на родителите на деца с диабет тип 1 и на пациенти с това заболяване се призовава НЗОК да плаща напълно за инсулинови помпи като съвременен..
Проф. Асен Диамандиев е личност, направила много за музикалното образование в своя роден град Пловдив, но и за цяла България. Композитор, диригент,..