Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Андрей Велчев: Зачестяват сигналите за пакетирани месни продукти

Михаил Михайлов: Въпросът можем да го решим, като си произведем достатъчно за потреблението месо

Снимка: Архив

Голямата ни борба е да намерим една институция, която да може да говори за качество на българските продукти. Това каза пред БНР д-р Андрей Велчев - председател на Сдружението за достъпна и качествена храна, което днес организира поредната си дискусия, този път посветена на месото.

"Притеснително е, че основният проблем е с това какво е състоянието на българския потребител и че обикновено той прибягва до закупуване на продукти от месния сектор, които са или в период на изтичане на техния срок, или малко преди това и е много късно, когато такъв продукт стигне до трапезата. Знаем, че всеки потребител прави компромис предимно с цената, за да може да продължава да консумира нещата, с които е свикнал". 

Причината за кръглата маса са зачестилите сигнали за пакетирани месни продукти и начина, по който те се съхраняват във веригите. Имаме вече 10 сигнала за вакуумирани колбаси, предимно вносни, подчерта д-р Велчев. Той обясни, че те са на значително по-ниска цена от тази на пресните витрини и имат хубави лъскави опаковки. Става дума и за продукти и в срок на годност, добави той.

"Последните 3 сигнала бяха доста стряскащи. Наш екип отиде и ги закупи от същата верига. Резултатът беше катастрофален. Тук проблемът беше с локалния мениджър на веригата, защото той каза, че това не е кой знае колко голям проблем и предложи да се върне сумата на клиента. Това е отчайващо, защото именно веригите трябва да следят за качеството и да вземат мерки, а такива не виждаме".

Д-р Велчев подчерта, че през последния месец имат 5 случая, в които големи вериги отказват да отговорят. По думите му те неглижират такива случаи.

"Не чух някой да е наказан, на някой да му е казано името от тези, които правят тези нарушения. Като си мисля, май само фермерите, които произвеждат това месо, са наказани - защо тревата в пасището е по-висока от 30 см", коментира от своя страна Михаил Михайлов - изпълнителен директор на Националния съюз на говедовъдите. Според него наказанията са най-добрата мярка. 

По думите му в България се внасят много меса, които са дълбоко замразени и тук се размразяват по няколко пъти. Въпросът можем да го решим, като си произведем достатъчно за потреблението месо, смята той и обясни:

"Трябва час по-скоро да си направим нашето месодайно говедовъдство. Трябва голямо внимание на селекцията по отношение на породите и по-бързо създаване на наше истинско месодайно говедовъдство".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06