Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ВВС заседава, за да избере временен ръководител на прокуратурата

Членовете на ВСС обсъждат кой и как да бъде избран за временен ръководител на прокуратурата
Снимка: БГНЕС

18 часа след като президентът Румен Радев финализира с подписа си  процедурата за предсрочно прекратяване мандата на Иван Гешев като главен прокурор, Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет се събра на извънредно заседание, за да избере временен ръководител на държавното обвинение.

Преди да се пристъпи към избора, членовете на Прокурорската колегия се мотивираха защо те са компетентните да избират и.д. главен прокурор.  Доколкото процедурата не е изрично уредена в закона, изказалите анализираха приликите и разликите между избора на титуляр, избиран от Пленума на ВСС,  и на временен Обвинител номер едно. Една от разликите е, че в настоящата процедура не се изисква указ на президента, коментира Йордан Стоев.

Още разлики добави Калина Чапкънова:

"Няма да може да участва в заседанията на Прокурорската колегия във ВСС, нито в Пленума. Не може да упражнява и правомощията, присъщи на главния прокурор, а именно - да сезира Конституционния съд. Тоест, категорично не сме изправени пред огледална процедура на избора на главен прокурор".

След като изясниха процедурата, съдебните кадровици пристъпиха към имената - в законовата възможност  - някой от заместниците на  Иван Гешев. Една от тях - Пламена Цветанова, е поискала да бъде освободена от поста, затова ще се мисли за човек измежду останалите. Те бяха подредени по стаж на поста "заместник - главен прокурор". Първи в списъка е Борислав Сарафов, който беше заместник и на Сотир Цацаров. Тъй като, за да се обсъжда, което и да е име - трябва предварително съгласие, в момента членовете на ПК са в почивка.

Според Атанаска Дишева от съдийската колегия на ВСС не бива никой от заместниците на Гешев да бъде временно изпълняващ длъжността, тъй като Сарафов беше в конфликт с него, а останалите го подкрепяха безрезервно. Освен това -  не Прокурорската колегия, а Пленумът трябва да избере преходния главен прокурор. 

Дишева видя проблем и в спешното събиране на прокурорите във ВСС:

"Това скоростно развитие на нещата и начинът, по който се опитва да бъдат иззети правомощия на Пленума за съжаление ще наложат изводи, че се цели много бързо слагане на човек, който не знам по какви правила ще бъде избран, вероятно колегите в момента обсъждат някакви кандидатури. Аз съм убедена, че, ако решението вече е взето, то ще бъде взето и на Пленума, независимо дали ще се разглежда на колегия или на пленум, но все пак е добре да бъдат изречени и обратни становища".

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на крайнодесния

Фаворитът Джордже Симион не участва в нито един от предизборните дебати в Румъния

Фаворитът в социологическите проучвания преди президентските избори в Румъния Джордже Симион не участва в нито един от предизборните дебати, организирани преди първия тур тази неделя, съобщават румънските медии. Тази вечер е последният от дебатите. Крайнодесният Джордже Симион е фаворит за президентските избори в Румъния 11 кандидати за..

публикувано на 30.04.25 в 19:50
Наводнен двор в село Кобиляк.

Подпомогнаха семейства от село Лехчево, пострадали от наводнението

Близо 2500 консерви получиха семейства от Лехчево, които пострадаха при наводнението в събота. Помощта е от частна фирма от Добрич и Българския Червен кръст в Монтана Още доброволци разчистват къщите в Лехчево и Кобиляк след наводнението Община Монтана помага с техника на пострадалите от наводнението в Лехчево и Кобиляк Хуманитарната..

публикувано на 30.04.25 в 19:34
 Даниел Митов

Митов разпореди мерки за подобряване на функционирането на BG-ALERT

Вътрешният министър Даниел Митов разпореди мерки за подобряване на функционирането на системата BG-ALERT.  След искането на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов за проверка на системата, в МВР ще бъде създадена комисия, която да изясни проблемите с предаването на съобщения на 23 април, когато беше регистрирано силното земетресение..

публикувано на 30.04.25 в 19:26

БНБ: От 1 май основният лихвен процент намалява до 2,24%

Основният лихвен процент (ОЛП) у нас намалява до 2,24 на сто, считано от 1 май тази година, обяви Българската народна банка . ОЛП се понижава с 0,15 процентни пункта спрямо предходния месец април, когато нивото беше 2,39 на сто. Това е осми пореден месец на намаление на простата годишна лихва. Настоящият размер на ОЛП е най-ниският от месец март 2023..

публикувано на 30.04.25 в 19:12
Румен Драганов

Румен Драганов: Очаква се интерес от туристи от Изтока за инвестиции в по-луксозни имоти по Черноморието

Голям интерес има към България за празниците, видяхме какво се получи за Великден. Очакваме около 780 000 пътувания, от които една част ще бъдат в България, други в чужбина. Отново ще има натоварване на пътната инфраструктура, предупреди в интервю пред БНР Румен Драганов , директор на Института за анализи и прогнози на информационната..

публикувано на 30.04.25 в 19:07

Демонстрации за и против промените в Семейния кодекс се проведоха в София

Мирен митинг "В подкрепа на правото на децата да имат и двамата си родители и споделено отглеждане" се проведе на площад "Независимост" до Куполите на "Ларгото" в София. Демонстрацията събира граждани, които подкрепят предложените и приетите от депутатите на първо четене промени в Семейния кодекс. Събитието се организира от фондация за..

публикувано на 30.04.25 в 18:49

Ген. Русев: Процедурата за приемане на първия F-16 Block 70 не е завършила

Отклонение в работата на системите на F-16 Block 70 е било констатирано. Това каза началникът на ВВС генерал Николай Русев по повод на днешния скандал между Бойко Борисов и президента Румен Радев. Русев обясни, че това е било установено при процедурите по приемането на първия F-16 Block 70. Радев и Борисов размениха реплики заради новия изтребител..

публикувано на 30.04.25 в 18:47