От Програма "Достъп до информация" подложиха на критика предлаганите от ГЕРБ промени в Закона за достъп до обществена информация. Според адвокат Александър Кашъмов промените биха премахнали прозрачноста при харченето на публичните средства и максимално ще затруднят журналистите и граждански активните хора, които търсят информация.
Новите текстове са внесени между първо и второ четене и сред тях е всеки, който иска достъп до обществена информация, да се идентифицира с ЕГН, както и да доказва правен интерес или членство в местна общност за да получи търсена информация. Предвижда се също първичната счетоводна информация и документация да не се смята за обществена информация.
Това на практика ще засекрети документите за плащания с публични средства, както и с такива от европейските фондове.
Александър Кашъмов коментира внесените предложения за промени в Закона за достъпа до обществена информация:
"Не, няма да се съгласим с тях и ще останем критични и сме напълно убедени, че не са от полза за абсолютно никого. Нито за гражданите, нито за служителите и институциите. Единствено могат да взривят едни демократични отношения, разположения, които вече са се случили в нашето общество и почти четвърт век функционират".
Между 30 и 50% е била средната заетост на леглата в хотелите през първата половина на годината. При една трета от тях тя е била в диапазона 50-70%, около една пета посочват заетост под 30%. Това показват данните от проучване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели за първата половина на годината. При една..
"За Европа и Съединените щати, руската инвазия в Грузия през 2008 г. беше пропуснат сигнал за пробуждане. По това време Западът не осъзнаваше, че това е част от по-голяма руска кампания за демонтиране на реда след Студената война." Това написа Ека Ткешелашвили, министърка на външните работи на Грузия по време на президента Михаил Саакашвили...
За интензивен трафик на граничните пунктове Лесово и Капитан Андреево тази сутрин съобщават от Гранична полиция, цитирани от БТА. Затворен заради строителни дейности е пътя към границата при Рудозем. През граничните пунктове при Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона, предупреждават от пътна..
Как се възприема в Москва ултиматумът на Доналд Тръмп? Или по-точно - как го възприема Владимир Путин? Необходим е сериозен анализ, обясни говорителят на Кремъл Песков това, че началникът му още не е реагирал лично в публичното пространство. И отказа да е говорител и на бившия президент Дмитрий Медведев, който първо се подигра на Тръмп за..
Във вторник ще има нов протест в защита на кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници от "Продължаваме промяната" Николай Стефанов и Йордан Кателиев, които съдът остави за постоянно в ареста. Шествие в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев се проведе в София Четвърти протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна..
Русия, Украйна и международна реакция - Президентът Тръмп постави ултиматум на Русия: 50 дни за примирие с Украйна, след което САЩ ще наложат 100% мита, включително върху трети страни, които търгуват с руски стоки. - САЩ ще предоставят "Пейтриът" и оръжия на Украйна, финансирани от НАТО. - В Киев пристигна пратеникът на Тръмп,..
За първи път, откакто се завърна в Белия дом, президентът Доналд Тръмп оторизира изпращането на американско оръжие за Украйна. Сметката от милиарди долари ще плати група от желаещи европейски държави , начело с Германия. За първи път от началото на пълномащабното нападение над западния си съсед Русия ще "вкуси" от вторични санкции – ако..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..