Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниел Верстапен: Пианото се превърна в средството, чрез което представям своите емоции

"Рациново признание" за българина Пламен Тотев - най-голямата македонска литературна награда

Александър Панайтов за новата си изложба

2
Пламен Тотев
Снимка: Ани Петрова

"Това е най-голямата македонска литературна награда. То е признание за най-добра белетрестична книга - роман или сборник разкази. Аз съм изключително признателен за това отличие", каза за "Понеделник вечер" Пламен Тотев, издател и литературен изследовател за най-голямата литературна награда, която той получи в Северна Македония.

Българският издател и литературен изследовател Пламен Тотев получи почетната награда "Рациново признание". За първи път българин получи най-голямата македонска литературна награда, която може да бъде присъдена на чужденец. 

На официална церемония във Велес, родния град на основоположника на македонската литература Кочо Рацин, на Пламен Тотев бе връчено почетното отличие за приноса му за изграждане на мостове между македонската литература и читателите в България чрез издаването на най-представителните автори от всички поколения на съвременната македонска литература.

"Този литературен фестивал протича 10 тина дни. Връчването на наградите и в началото. Участваха предимно поети от балканските страни. Това е място, където се събират съмишленици и всички четоха свои творби. Организатор на събитието е община Велес и Министерството на културата на Северна Македония, разказа още за БНР Пламен Тотев.

"Рациново признание" бе връчено за 60-и път. Наградата традиционно се присъжда за най-добър македонски роман или сборник с разкази. Тази година я спечели Блаже Миневски с романа за любовта на Гоце Делчев и Янка Каневче "Ако се родят някакви чувства".

От малък рисувам и за мен рисуването е вдъхновение", сподели за "Понеделник вечер" Александър Панайотов. Той следва право и психология.

Младият художник от дете започва да учи живопис, а на 12 печели престижна награда от национален конкурс. Градящ своя собствен стил, Александър се възхищава от цветовете и идеите на Ван Гог. Факт е втората му самостоятелна изложба.

Първата му самостоятелна изложба се казва „Приказен свят“. Днес можем да видим и втора изложба.

"Искаше ми се в тази втора изложба да покажа още по-добри неща, представям 52 картини тази година, но аз никога не съм доволен докрай, никога не съм в покой, иска ми се да догонвам все повече и по-високи върхове", каза още Панайотов.
Даниел Верстапен не е непознат на българската публика. На 22 Юли 2021 година във Фестивалния и конгресен център Варна, беше представен концерта ''Reconnection'' - Мост между култури" част от Европейското му турне.


Даниел обикаля цяла Европа, като част от The Night Of The Proms и Брюкселската филхармония, свирейки рамо до рамо с артисти и композитори от световна класа като, Andrea Bocelli, Ennio Morricone, Natalie Imbruglia, Anasthesia, Melanie C, и редица други. Какви разказа той за първите стъпки към пианото и музиката и основната мисия на музиката му.

Даниел Верстапен и Иван Русланов (от ляво на дясно)

"Бях на пет, когато започнах да свиря на пиано. Тогава разбрах, че този инструмент е мой приятел. От тогава създадох тази красива връзка с него.

Пианото се превърна в средството, чрез което представям своите емоции. Чрез него пресъздавах песните, които учех в Академията. По-късно това се превърна в композиране на авторска музика. Композирането и свиренето на пиано са моят живот. Радвам се, че така имам възможността да вдъхновявам и други хора да тръгнат по този път, каза в "Понеделник вечер"  Даниел Верстапен.

Кое беше първото произведение, което изпълни?

"Това е труден въпрос. Може би е било нещо по-класическо. Нещо от Бах, например"

Колко е важна ролята на семейството при откриването на един талант?

"Семейството ми винаги ме е подкрепяло. Те рано видяха, че имам музикален талант. Окуражиха ме - взеха ми пиано. Моите родители не са много музикални, но предишните поколения в семейството ми – винаги е имало някой, който свири на нещо. Дядо ми и чичо ми, например", сподели за БНР  Даниел Верстапен.


Още по темата в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30