Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев: Новото правителство тласка България все по-близо до войната

Румен Радев
Снимка: БТА

"Курсът на новото правителство е да тласка България все по-близо до войната. Не считам, че е уместно политици със скромна електорална подкрепа да говорят и да поемат такива тежки ангажименти от името на България", настоя президентът Румен Радев. 

Той напомни, че основното задължение на всяко едно правителство е да гарантира сигурността и спокойствието на българските граждани. 

"Това, че войната се води на няколко стотин километра от нас не бива да ни успокоява. Явно някои политици не осъзнават дълбочината на проблема. Гледат на тази война, сякаш са в театър и са се разположили удобно сред публиката с измамното убеждение, че ще останат само зрители. В интерес не само на нас, на цяла Европа е незабавно прекратяване на бойните действия и търсене на всички възможни пътища за възстановяване на диалога и мирните преговори, а не захранване на този конфликт с нови и нови оръжия", категоричен бе президентът. И продължи:

"Всеки, който има отговорности и амбиции в сферата на сигурността и отбраната, трябва добре да познава и да се придържа не само към Конституцията, но и към Закона за отбраната и решенията на КС, които категорично регламентират, че президентът е върховен главнокомандващ както във военно, така и в мирно време. Външната политка е споделена отговорност на институциите, които вземат решения и представляват България. Едностранното налагане на позициите на изпълнителната власт не води до устойчиви решения". 

Според него конфликтът тепърва ще ескалира и ще се разраства. 

Радев призовава за трезва оценка за мястото и ролята на България в този конфликт.

Президентът очаква напредък по темата "Шенген". Според него е напълно реалистично България да бъде приета в Шенген на 1 октомври:

"Това зависи и от това доколко новото правителство ще се възползва от постигнатото от служебния кабинет и доколко ще завърши вече започнатото. Затова заминавам за Австрия по покана на канцлера, за да можем да продължим усилията за укрепване на охраната на нашата външна граница и ускоряване на нашето членство в Шенген". 


Радев изказа мнение, че е имало напрежение още при структурирането на правителството:

"Имаше наивност в изобилие, но липсваха някои важни неща. Липсваше коалиционно споразумение, управленска програма и предварителна договорка за втория ешалон на властта. За мен решаването на тези въпроси ще бъде много трудно на фона на текущите проблеми и задачи". 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Костадинов

МЕЧ и АПС не са подкрепили искането на "Възраждане" за внасяне още днес на нов вот на недоверие

Депутатите от МЕЧ и АПС са отказали да подкрепят искането на "Възраждане" за внасяне още днес на нов вот на недоверие към правителството заради водната криза в цялата страна.  Това съобщи лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов в кулоарите на парламента.  До инициативата се стигна, след като стана ясно, че МЕЧ отлагат внасянето на вот на..

публикувано на 24.07.25 в 14:21

Атанас Запрянов: До 29 юли трябва да заявим размера на средствата от SAFE

Всички проекти за увеличаване и модернизиране на отбранителните способности на Българската армия, с които страната ни ще кандидатства пред механизма за сигурност на Европа SAFE, са част от националния план за отбрана и подлежат на одобрение от парламента като част от националния дълг.  Това каза в Благоевград министърът на отбраната Атанас..

публикувано на 24.07.25 в 14:17
Александър Симидчиев

ДБ подкрепя мотивите на Радев за вето на промените в Закона за здравното осигуряване

Обединение "Демократична България“ подкрепя мотивите, с които президентът Румен Радев налага вето на законодателните промени, с който бяха върнати лимитите за медицинска помощ, плащани от Здравната каса.  Това стана ясно от изявление на д-р Александър Симидчиев в кулоарите на парламента:  Президентът връща за ново обсъждане промените в..

публикувано на 24.07.25 в 14:15
Васил Данов

Васил Данов: Не очаквам среща Путин - Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна

Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от ръководството на Атлантическия съвет на България, като припомни, че говорителят на Кремъл Дмитрий Песков вече е казал, че "преди това много работа трябва да се свърши, а под много работа те разбират..

публикувано на 24.07.25 в 13:46
Андрей Зографски и председателят на групата на „Спаси София” в СОС Борис Бонев

"Спаси София": Терзиев иска минералната баня в Банкя да бъде отдадена на концесия за 200 хил. лв.

От "Спаси София" алармират, че кметът на София Васил Терзиев иска минералната баня в Банкя да бъде отдадена на концесия. Общинският съветник Андрей Зографски определи предложението като скандално, тъй като в банята са инвестирани 9 млн. лв. общински пари, а според внесения доклад, годишната концесионна такса ще бъде 200 хиляди лева...

публикувано на 24.07.25 в 13:44
Богомил Петков

КПК объркала депутат от ПП с районен кмет

Депутатът от ПП-ДБ Богомил Петков съобщи, че е бил призован от служител на Комисията за противодействие на корупцията да даде показания по анонимен сигнал за корупция в качеството си на кмет на столичния район "Витоша". Проблемът е, че той е депутат от Габровския избирателен район и никога не е бил кмет, стана ясно от обясненията на Петков в..

публикувано на 24.07.25 в 13:43

СОС решава за завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет решава ще бъде ли завършен изцяло булевард "Тодор Каблешков". Кметът на София Васил Терзиев настоява СОС да одобри промяна в подробния устройствен план, като да позволи отчуждаване на имот, попадащ върху част от новия булевард. От групата на "Спаси София" бойкотират решението. Мотивът им е, че такова действие ще..

публикувано на 24.07.25 в 13:20