Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За основните астрономически явления в новата книга - „Гид на любителя астроном 2023“

Пенчо Маркишки затова как бие сърцето на слънцето и увеличават ли се слънчевите петна

3
Лятното небе е от Обсерваторията в Рожен
Снимка: Личен архив

Настъпи астрономическото лято и в деня на лятното слънцестоене, най-дългият в годината, разказваме за основните астрономически явления.

"Лятното слънцестоене е времето, когато слънцето се издига най-много над небесния екватор и осветява на-добре северното полукълбо на земята, най-перпендикулярно падат неговите лъчи там и това дава тлакък климатът да се затопли и да настъпи лятото", разказа за "Нощен Хоризонт" Пенчо Маркишки, физик от Националната астрономическа обсерватория Рожен при БАН.

Пенчо Меркишки

"На този ден слънцето огрява дъната на кладенците в градовете, които се намират на тропика на Рака или стълбовете не хвърлят сенки - това е слънцестоенете и от този ден нататък денят започва да намалява бавно, но само с по няколко секунди на ден, като това се ускорява и темпът става по-бърз през есента...

Слънцето излъчва светлина, която не топли, виждаме я всеки ден, но освен това слънцето излъчва радиосигнали, други видове лъчения късовълнови, в ренгена, в гамалъчени, които обхванати с определени сензори на космически апарати, могат след това да бъдат преобразувани в различни звуци, да бъдат чути или пък да бъдат превърнати в диаграми, така че можем да чуем как бие сърцето на слънцето..., сподели още за "Хоризонт" Пенчо Маркишки.

Преслав

"На всеки 11 години слънцето си обръща полюсите, слънчевата активност се променя и по неговата повърхност се виждат все повече слънчеви петна...Това бележи симптом, че в слънчевите недра има още неизучени процеси, поясни още физикът.

Основните на астрономически явления са залегнали в новата му книга „Гид на любителя астроном 2023“

"На 3 юли ще е най-ниското луностоене, тогава Луната ще е в Стрелец, като е интересно, че Луната през лятото е ниско до хоризонта, докато през зимата и около 22 декември Луната стои най-високо в хоризонта, на 70 - 75 градуса над южния хоризонт, преминавайки през съзвездието Бик, разаказа още ученият.

Пенчо Маркишки е роден през 1970 г. в Шумен. Неговият интерес към астрономията датира от ранните му ученически години и през 1985 г. става повод да започне да практикува фотография и астрофотография. През студентските му години в Шуменския университет астрономията и оптиката остават негови приоритетни области, а първата му професия „Контролно-измервателни прибори и автоматика“ му помага в конструирането на оптични прибори. Така се появяват първите негови стационарни и преносими инструменти за фотографски астрономически наблюдения.

Пенчо Маркишки е автор на много публикации в национални и чужди научнопопулярни издания, посветени на оптиката, астрофотографията и астрономията. От 2008 г. работи като оптик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН. По-късно постъпва на работа и в катедра „Астрономия” към Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01