Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хана Маляр: Украйна си възвърна 130 кв. км по южната фронтова линия от началото на контраофанзивата

Хана Маляр, заместник-министър на отбраната на Украйна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна е успяла да си отвоюва около 130 квадратни километра от руските сили по южната фронтова линия от началото на контранастъплението, заяви в понеделник в Телеграм украинският заместник-министър на отбраната Хана Маляр, предаде Ройтерс.

"Ситуацията на юг не е претърпяла значителни промени през последната седмица“, каза Маляр през украинската национална телевизия.

Тя добави, че по източната част на фронтовата линия, която включва направленията Лиман, Бахмут, Авдиевка и Маринка, през изминалата седмица е имало около 250 бойни сблъсъци.

Маляр отбеляза, че въпреки че руските сили оказват "силна съпротива", те също така претърпяват "значителни загуби в персонал, оръжие и оборудване". Тя добави, че Москва е загубила осем пъти повече войници през изминалата седмица в сравнение с Украйна.

На изток украинските сили проведоха както настъпателни, така и отбранителни операции, като същевременно постигнаха тактически успехи, каза още тя.

Украинската армия постигна допълнителни успехи през изминалата седмица в контранастъплението, започнало по-рано този месец срещу нахлуващите сили на Русия, напредвайки "от 1 до 2 км", каза още Миляр:

"През изминалата седмица площта на освободените територии се е увеличила със 17 кв. км", посочи тя.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стив Уиткоф

Стив Уиткоф: Украйна може да получи гаранция, подобна на член 5 на НАТО

Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф заяви в неделя, че Русия е посочила, че може да се съгласи Вашингтон да предостави специални гаранции за сигурност за Украйна, подобни на Член 5 на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) . В интервю за CNN, което е факт след срещата между Доналд Тръмп и Владимир Путин в..

публикувано на 17.08.25 в 17:17

Постоянен арест за обвинения за катастрофата в София, в която загина лекар

Софийският градски съд остави за постоянно в ареста Виктор Илиев за тежката катастрофа в София от петък, когато автомобилът му се вряза в автобус на градския транспорт и загина един пътник. На 21-годишния мъж е повдигнато обвинение за причиняване на смърт по непредпазливост.  Прокуратурата иска постоянен арест за обвиняемия за..

публикувано на 17.08.25 в 17:03
Американският държавен секретар Марко Рубио

Марко Рубио: САЩ могат да не успеят да създадат ситуация за прекратяване на войната в Украйна

Съединените щати ще продължат да се опитват да създадат ситуация, която да помогне за прекратяване на войната на Русия в Украйна, но това може да не е възможно, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио пред телевизия CBS в неделя, предаде Ройтерс. "Ако мирът не е възможен тук и това просто ще продължи като война, хората ще продължат да..

публикувано на 17.08.25 в 16:53
Пресконференция на Володимир Зеленски и Урсула фон дер Лайен, 17 август, Брюксел

Зеленски: Настоящите фронтови линии трябва да бъдат основата за мирни преговори

"Важно е, че Америка е с нас". Това заяви украинският президент Володимир Зеленски след среща с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Брюксел. Преди да се включат във видеоконференцията в рамките на "Коалицията на желаещите" в подоготовка за срещата утре в Белия дом, пред медиите Фон дер Лайен и Зеленски потвърдиха,..

публикувано на 17.08.25 в 16:42

Прокуратурата иска постоянен арест за обвиняемия за катастрофата в София, при която загина лекар

Софийският градски съд гледа искането на прокуратурата за налагане на постоянна мярка за неотклонение "задържане под стража" на Виктор Илиев. Мъжът, който е от квартал "Факултета", причини зверска катастрофа в София, при която загина 61-годишен лекар от Сирия.  Служебната защита на Илиев посочи продължаващото му лечение като мотив за "домашен..

публикувано на 17.08.25 в 16:33

Прокуратурата в Перник повдигна обвинение на шофьорка с 3,31 промила алкохол в кръвта

Районна прокуратура в Перник повдигна обвинение на 52-годишна жена, която шофирала по улиците в града с 3,31 промила алкохол в кръвта, посочват от пресцентър на прокуратурата. На 15 август е спряна за проверка, като е било установено наличие на алкохол в издишания от водача въздух. Лицето, управлявало лекия автомобил, дало кръвна проба за..

публикувано на 17.08.25 в 16:19
Горски пожари край Чанаккале, Западна Турция

Втори ден горят горските пожари край Чанаккале, Западна Турция

Втори ден горят горските пожари край Чанаккале, Западна Турция. Валията на Чанаккале Йомер Тораман съобщи, че са евакуирани жителите на 5 села, предаде БТА. "Общо 251 граждани са евакуирани в безопасен район. 211 от тях са настанени в младежкото общежитие в Еджеабат", посочи валията в профила си в "Х". В гасенето на пожарите участват близо..

публикувано на 17.08.25 в 16:00