Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Жана Казанджиева: Поставяйте няколко пъти фотозащита 50+, за да предпазите кожата си

3
Доц. Д-р Жана Казанджиева
Снимка: Пламена Бачийска

"Слънцето вече не е това, което познаваме от нашето детство, разбрахме, че някои от най-злокачествените тумори на кожата се дължат на слънчевата радиация, като това е най-вече малигменият меланом.

Тогава насреща идва знанието и неообходимостта кога, каква фотозащита да използваме", разказа за "Нощен Хоризонт" доц. Жана Казанджиева, специалист-дерматолог от Кожната клиника на Александровска болница.
Доц. Казанджиева посъветва факторът да бъде 50+, като има фирми, които имат 100 фактор, но още преди 10 години се е приело, че 50+ е достатъчно обозначение, поясни тя.

Последните проучвания сочат, че ако си поставиш само веднъж фотозащитата,  достигаш до предпазване само на 60% - 70%, което означава, че трябва да си поставиш няколко пъти фотозащитата.

Има умни телефони, които ти показват до колка часа да си поставяш фотозащитата, като ти показва какъв е ултаравиолетовият индекс за деня.

Доц. Жана Казанджиева – дерматолог в Клиниката по кожни и венерически болести в Университетска болница “Александровска”

Доц. Казанджиева поясни също, че за море подходящият фактор е 50+, а в градски условия - 30+.

"Покритието със спрей не е цялостно и плътно, тогавна е важно да се нанесе два пъти, но покритието с фотозащитен крем е по-добро, като факторът за море е също 50+. Ако е силен ултравиолетовият индекс, фотозащита се подновява на всеки два часа.

Фотозащитата спира синтезирането на витамин D. Но пък, както казахме, дори и най-силната фотозащита, пропуска 10-20 на сто. Така че, тогава се синтезира витамин D", разказа още за БНР доц. Казанджиева.

Тя разказа още за различните типове кожа и според това колко време трябва да сме изложени пряко на слънчевата светлина, за татуировките и други кожни проблеми.

Доц. Жана Казанджиевае бивш член на эборда на Европейската Академия по Дерматология и Венерология /позицията е за шест години и член на  Българското Дерматологично Дружество, Фондация „Екзема“ и е председател на секцията по Дерматоалергология към БДД. Има над 300 публикации в областта на дерматологията, които засягат диагностиката и лечението на екземите, уртикарията, псориазиса, медикаментозните алергии, хемангиомите, лазертерапията, алергиите от козметични средства, различните видове алопеция и др. Заедно със своя съпруг чл. кор. проф.Николай Цанков, също дерматолог, имат публикувана научна книга, свързана с татуировките и ефекта им върху кожата, рисковете и лечението.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51