Емил Чакъров беше преди всичко голям музикант - емоционален диригент. Със своя Фестивален оркестър предлагаше интересни програми, канеше солисти, за които само бяхме чували, но, преди всичко, той носеше в себе си новото, различното, непознатото. Беше шоумен в истинския смисъл на думата, а контактите му с публиката, с оркестъра, бяха различни - достъпни, и в същото време пълни с респект към музиката, която дирижираше. На пулта той беше пълен с енергия и настроение, заразителен в устрема си да покаже на публиката красотата на дирижираната творба.
В последното си интервю, публикувано във френската преса, Чакъров споделя това, което го вълнува като музикант:
“Аз съм посветил живота си на изискването за високо качество. Не играя шах, както моите събратя, които само преместват напред пионките по шахматната дъска на кариерата си. Това, което ме интересува, е удолетворението от работата“.
В своята кратка кариера Емил Чакъров получи пълно признание на таланта си като диригент - той дирижира най-реномираните оркестри по света: Берлинската филхармония, Френския национален оркестър, Лондонсксия и Бостонския симфоничен оркестър, Филхармонията на Лос Анджелис, Чешката филхармония, беше постоянен гост-диригент на Ленинградската филхармония „Дмитрий Шостакович“, дирижира спектакли на Миланската Скала, Метрополитън, Ковънт Гардън - беше всепризнат като изключителния диригентски талант на своето поколение.
И въпреки (или точно заради!) огромните си успехи, той беше подложен у нас на всякакви клюки, интриги, дребнави обиди - дотолкова, че можаха да го накарат да се оттегли от работата, която вършеше с ентусиазъм у нас. Последният му концерт е във Париж на 22 март 1991 г. с Френския национален оркестър - с ораторията „Свети Павел" от Менделсон. Четири месеца по-късно, на 4 август, Емил Чакъров умира в Париж.
За творческите си и чисто човешки срещи с диригента говори големия оперен бас Николай Гяуров в запис от 1995 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..