Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Дали поведението на "Възраждане" не засяга и текстове на Конституцията, които забраняват определени форми на политическа дейност?"

Доц. Христо Христев: Когато речта на омразата се превърне в политически инструмент, имаме сериозен проблем

"Механизмът на прерастване на вербалната агресия, която се използва системно като политическа програма, е доказан"

Христо Христев
Снимка: БГНЕС

Когато речта на омразата се превърне в политически инструмент, имаме сериозен проблем. Това заяви пред БНР доц. Христо Христев, преподавател в Юридическия факултет на СУ.

„Механизмът на прерастване на вербалната агресия, която се използва системно като политическа програма, е доказан. В развитите държави речта на омразата се санкционира като престъпление“.

Софийската градска прокуратура обяви, че ще провери дали народен представител от „Възраждане“ подбужда към дискриминация, насилие или омраза.  

Доц. Христев обаче смята за притеснителен факта, че „продължаваме да възприемаме всичко като шеги и закачки“

„Очертава се една програма на представена в парламента политическа сила, от която прозират елементи, целящи премахване на демократичния ред, установен в България. Това е новото в ситуацията, в която се намираме.

Институционална реакция трябва да има по отношение на тези конкретни физически лица, които държат реч на омраза и чрез действията си осъществяват антидемократична пропаганда“.

Той посочи, че не става въпрос за някакви изолирани, изпуснати думи.

„Това не е първият път, когато представители на тази политическа партия заявяват, че ако се доберат до властта, ще откриват трудови и концентрационни лагери и ще изпращат хора да копоят в уранови мини. Тази лексика ескалира през последните дни, когато гражданите бяха призовани да унищожат политическите противници на партията, които се определят от нея като „сган“.  

Описаното отговаря на член 162, аления 1 от НК – подбуждане към дискриминация и реч на омразата. Има няколко квалифициращи елемента, които предопределят прилагането на този състав – речта на омразата трябва да бъде основана на раса, народност или етническа принадлежност. Този състав е доста нескопосано написан. Не отразява в пълнота речта на омразата и формите на дискриминация- политически и философски идеи, сексуална ориентация не са включени. Стъпва се на текст, който не съответства на фактическите елементи, които са налични“.

Използването на реч на омразата не е безпроблемно и не може да се използва като някаква обичайна форма на политически изказ, заяви доц. Христев.

„Това може да доведе до поведение на посегателство върху други лица в реалността. Има последователно налагане на политическа програма, която цели да подрони из основи демократичния модел, който съществува в България и да създаде условия за налагане на управление, което би използвало тоталитарен тип репресии срещу български граждани“.

В НК съществува и състав, който забранява фашистка или друга идеология да бъде проповядвана в българското общество, отбеляза той.

„Въпросът, който стои, е дали действията на въпросната политическа сила, разгледани във времето, не съответстват на този състав. Дали поведението на тази политическа сила не засяга и текстове на Конституцията, които забраняват определени форми на политическа дейност? Член 44 от Конституцията е много ясен – казва, че не могат да се образуват организации, които си поставят за цел разпалване на расова, религиозна, етническа вражда или са насочени към нарушаване на правата и свободите на други граждани. Субектите, които могат да инициират производство пред Конституционния съд, са сравнително широк кръг- една пета от народните представители, Министерски съвет, главен прокурор, президент“.

Цялото интервю на Силвия Великова с доц. Христо Христев може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Историческият трактат на Петър Богдан представят в президентството на 21 май

Историческият трактат, посветен на България - "За древността на бащината земя и за българските дела" на Петър Богдан - ще бъде представен в сградата на Президентството на 21 май, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Трудът, написан на латински език, е завършен 1667 година и е един от най-ценните български писмени паметници. Архиепископ..

публикувано на 17.05.24 в 13:57

НСИ за първото тримесечие на 2024-та: Разходите на домакинствата за храни - почти 30%

Българинът яде все повече месо, плодове и зеленчуци, и употребява по-малко хляб, тестени изделия и олио - това сочат данните от наблюдението на Националния статистически институт за потреблението на основни храни през първото тримесечие на годината. Общият разход средно на човек от домакинството за този период е малко над 2500 лева или с близо 18% повече..

публикувано на 17.05.24 в 13:42

Гърция продава оръжия на Киев, обвиняват от опозицията

Гръцката опозиция изрази съмнение, че Атина продава оръжия на Киев без разрешение на парламента. От Министерството на отбраната отрекоха. Гръцката опозиция поиска спешно изслушване на министъра на отбраната Никос Дендиас след медийни публикации, че Гърция изнася тайно неизвестни видове оръжие за Украйна. В отговор Дендиас категорично..

публикувано на 17.05.24 в 13:38

Алекси Кесяков: Глобите за драстичните нарушения на пътя трябва да бъдат по-високи

" Глобите за драстичните, умишлените нарушения на пътя трябва да бъдат по-високи. Те коригират поведението ". Това каза пред БНР Алекси Кесяков - експерт по пътна безопасност и бивш шеф на КАТ - София. Според него предложеното от министър Калин Стоянов за нарушителите на пътя е в правилната посока. " Когато говорим за глоби, трябва..

публикувано на 17.05.24 в 13:28

От НСО заявяват, че оказват пълно съдействие на следствието за катастрофата край Аксаково

От Националната служба за охрана заявяват в съобщение до медиите, че оказват пълно съдействие на компетентните органи по воденото във  връзка с катастрофата край Аксаково следствие. Мъж е загинал, а двама души са в болница след катастрофа с кола на НСО Стабилизирано е състоянието на жената, пострадала при катастрофата с кола на НСО..

публикувано на 17.05.24 в 13:04

Данчо Славов: Няма данни в колата на НСО да е имало видеорегистратор

Разследването на вчерашната катастрофа край Аксаково, в която участва и кола на НСО, ще бъде проведено обективно , увери в интервю за БНР Данчо Славов – военен прокурор във Военно-следствения участък – Варна. Още вечерта четиримата пътуващи в автомобила на НСО са разпитани лично от него. По думите на шофьора на автомобила – той се е движил..

публикувано на 17.05.24 в 13:03

"Приказка за стълбата" на Смирненски или есе "Мълчанието - сила или безсилие" на матурата по БЕЛ

Интерпретативно съчинение по разказа "Приказка за стълбата" на Христо Смирненски или есе на тема "Мълчанието - сила или безсилие" - избор между тези текстове е включвала матурата по български език и литература - БЕЛ, която приключи в 12:30 часа днес. Това казаха за БНР ученици, които положиха изпита в столичното 7-о училище...

публикувано на 17.05.24 в 12:50