Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Бранислав Сланчев: Случилото се в Русия е опит за преразпределяне на власт и ресурси в Кремъл

"Вагнер" ще остане да съществува под някаква форма, смята той

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Това, което стана, не е било опит да се разклати властта на Путин и не е било срещу самия Путин, а по скоро е опит за преразпределяне на ресурси и власт в Кремъл между различни кланове. Не ми е ясно точно кои, но това, че кланът на Шойгу е доста силен и са използвали това да се опитат да отнемат част от ресурсите, с които разполага - според мен това е станало. Аз така си обяснявам цялата тази история с Пригожин".

Това коментира пред БНР проф. Бранислав Сланчев - преподавател по международни отношения и сигурност в Калифорнийския университет, Сан Диего.

"Определено е проблем за Путин, защото такова нещо да се развихри в Кремъл, показва, че той е загубил част от възможността си да регулира този вид конфликти, които преди това са минавали през него. Това е голям проблем за него. Но дали това му е разклатило властта - много се съмнявам в това", добави мнението си той.

Част от уговорката с Пригожин, която са направили и да му позволят да се измете така, значи, че е направил някакви отстъпки, но само в план, че това не е срещу него, каза още проф. Сланчев. 

Според него е имало сериозна заплаха, че това може да излезе от контрол и че може да прерасне в голям конфликт

"Не е тайна за никой, че в армията много хора ненавиждат и Шойгу, и Герасимов. Това не означава, че ще тръгнат срещу Путин. Но със сигурност може да стане патаклама, в която те да започнат да взимат участие. Веднъж тези сили като се отприщят, край. Мисля, че те затова спряха толкова рязко, защото всичко може да излезе извън контрол".

Според него не само Западът, но и ФСБ са знаели какво ще се случи.

"Няма начин да пропуснат такъв вид заговор и подготовка", категоричен бе проф. Сланчев в интервю за предаването "Събота 150".

По думите му ако има наказания и чистки, те ще останат скрити от погледа, защото те не искат да покажат, че е имало реална заплаха. 

"Кремъл се опитва да покаже, че няма пукнатини. Публични наказания за измяна ще е много сериозно нещо. Даже ако гонят Пригожин сега, то ще е по други параграфи, не толкова за измяна, ако изобщо го гонят, което е под въпрос". 

"Лукашенко се опита да се изкара спасител за Русия, но после му отрязаха крилцата Кремъл и дадоха други версии, където не беше чак толкова активен, въпреки че му бяха благодарни. И там е мътна историята", коментира експертът. 

Той не смята, че "Вагнер" са се обърнали срещу Путин. Според него "Вагнер" ще остане да съществува под някаква форма

"Мисля, че причината да спре това, което ставаше толкова бързо, е защото са разбрали, че Путин няма да ги подкрепи, че това е било начин да се опитат да направят преразпределение, като привлекат Путин на тяхна страна. И като разбират, че не става, няма смисъл да продължават. Това, че части на "Вагнер" - тези, които са в Украйна, ще минат под контрол на Министерството на отбраната, това може да стане. Чувам непотвърдени слухове, че в Сирия са се опитали от Министерството на отбраната да вземат под контрол части на "Вагнер". Там, където има официално присъствие на руските въоръжени сили, там може би ще се опитат да ги интегрират по някакъв начин и да ги вземат под контрол. Там обаче, където няма, ще си останат. В една или друга форма голяма част от "Вагнер" ще си остане така, както е".

Винаги си опасен, когато си силен, подчерта проф. Бранислав Сланчев относно коментари, че отслабнал, Путин е още по-голяма заплаха за Европа. 

"Какво видяхме с пуча на Пригожин - Путин се уплаши, явно се бяха панирали елитите, крили са пари и са се готвили да се изнасят от Москва, и какво направи Путин - отиде и започна да преговаря. Това, което показва е, че явно желанието му да си спаси кожата надделява над всичко друго. Всички идеи, че Путин по-слаб е по-страшен - абсолютно са неверни, или идеите, че ако Путин падне, ще настане хаос, който може да е още по-зле - това са пълни абсурди". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годните винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20