Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремните спортове 25 юни - 2 юли 2023

Рекорд за Христо Цветков
Снимка: Ваня Карпарова

Христо Цветков постави нов рекорд при бегачите в Обиколката на Витоша в 40-ото издание на най-стария ултрамаратон на София. Миналата година Христо стана първият бегач в историята на популярното състезание, който пробяга трасето за по-малко от 8 часа - 7:45:34. Тази година той записа четвъртата си победа и подобри с около 6 минути времето си - 07:39:54. Ето какво сподели след финала 28-годишният програмист в интервю за БНР.

Как беше трасето?

Христо: Определено “по-бавно” от миналата година. Много е било различно, доколкото разбрах от хората, които са завършили за различно време - при мен имаше ръмеж в продължение на 4-4,5 часа, т.е. повече от половината. При някои е валяло кратко, но по-силно, зависи къде си бил спрямо бурята. Но, като изключим дъжда, който на мен не ми се отрази кой знае колко, беше кално от Ярлово до Ярема, а също от Бистрица и най-вече над Симеоново, както миналата година. Иначе до Ярлово беше доста добре.

Кой сегмент беше решаващ за рекорда?

Христо: Нито един. Още на старта знаех, че ще има рекорд, колкото и да са лоши обстоятелствата, просто защото се чувствах в доста по-добра форма от миналата година. И въпреки че се объркаха много неща - не си спомням кога на състезание е трябвало да решавам толкова много проблеми по време на бягане, а трасето беше “бавно”, пак си стана рекорд. В нито един момент не съм си мислил дали ще стане. Просто трябваше да си финиширам.

Предполагам, че си го пробягал цялото, без спиране по пунктове.

Христо: Да, цялото, като изключим два пъти по 100 метра, в които ходех на изкачванията. Така или иначе, на изкачване бягането е сравнително бавно и ако ходиш, губиш най-малко време. Имаше места, в които трябваше да ходя, за да решавам проблеми. Единия път бутилката ми беше спукана и нямах вода, не бях ял гелове, които не мога да приемам без вода, близо час и половина. Когато минах през пункта и взех геловете, трябваше да наваксам - да ям за близо 2 минути 3 гела. И на едно друго място, на един кален, стръмен баир след Ярлово - пак реших, че не си струва усилията да бягам.

Приключи ли с “Витоша 100”?

Христо: Не знам. Честно казано, малко съм демотивиран, защото вече не знам за коя година отделям по 2-3 месеца за подготовка специално за това състезание и залагам всичко на шанса, че ще е сухо. Ако състезанието беше предишната вечер, може би щях да бягам 10 минути по-бързо. А тези 10 минути са почти всичко, за което се боря в тези 3 месеца подготовка. Вероятно няма да е последната ми “Витоша”, но може би ще си почина една година - този похват използвам сега със “Спартатлона”, тази година няма да участвам там и ще дам възможност на състезнаието - да ми се участва отново. А може и да участвам догодина. Това, сега да си го мисля, защото ми е прясно, и след два дни да си кажа, че пак ще бягам. Но определено искам да избягам една оптимална “Витоша” някога.

Витоша 100 по време на пандемията

Снимка: Антонио Вълчев

Христо Цветков оглави световната класация за най-добро време на 100 км бягане

Първа при жените финишира Моника Филипова, с време 9:32:22, с час и 20 минути преднина пред втората в класирането - Полина Господинова. Рекордът и тази година остана у Мария Николова - 9:17:32, 2020 г. 


Интервю с Моника за БНР

При теб как беше трасето?

Моника: Беше добре до Студена, след това си загубих маратонката в калта. Останах по чорап и с много усилия я измъкнах - все едно падна в бетон. Още преди Кладница и коремът ми беше зле, защото не бях преценила течностите. Имах и много грозни стъпвания. Общо взето, каквото можеше да се обърка - се обърка. На бариерата бях в доста лошо състояние. От Чуйпетлово едва изкачих Смильо и мисля, че там загубих. Много валя към Ярлово. От Ярлово до финала се борих да завърша, като от Смильо до Ярема доста валя и вече беше станало много кално, стомашните тревоги не спряха, но от Брезите до финала не мисля, че съм го бягала по-добре.

Как се надъхваше, след като нямаше кой да те конкурира от жените по трасето?

Моника: Мотивацията беше трудна. Помня миналата година с Надя (победителката през 2022г. Надежда Ангелова - бел.ред.) беше много интересно и ни държа адреналин. Сега дори нямаше никого, общо взето, около мен. Мислех и за майка си, която също бягаше. 

Постигна ли целта си? По едно време изглеждаше, че имаше шансове за рекорд. И каква ще бъде следващата ти цел за “Витоша 100”?

Моника: Не тренирам целенасочено, нямам много обем, но знам, че мога. За тези обстоятелства съм доволна и от резултата, но най-много се радвам и се гордея с мама, която финишира за 15:37 часа и е втора в своята възрастова група.

Моника (вдясно) и майка й - финалистки
Снимка: Личен архив на Моника Филипова

Близо 2500 души участваха в Обиколката на Витоша.

Рекорд беше записан и при дуатлонистите. Самуил Вълчев измина трасето с велосипед, а после и пеша, за общо 14:15:13 часа. Предишният рекорд беше на Кристиян Кирилов - 14:26:26, 2019 г. Най-бърза при жените в двойната дисциплина тази година беше Мишел Георгиева, с време 20:57:31. 

Победителите при колоездачите

Снимки: Витоша 100

17-годишният Виктор Енев триумфира при колоездачите ден по-рано

Рекордът по трасето беше поставен през 2019 г. от Александър Алексиев - тогава той измина близо 100-те километра за 3:55:44 часа. След продължителния дъждовен период тази година и калта по трасето обаче, шансовете за нови рекорди бяха нищожни и, поне при колоездачите, те останаха у предишните си носители. Алексиев стана трети, а преди него финишираха съотборниците му Виктор Енев и Владислав Гюров. Виктор записа време 4:19:04, Владислав - една секунда след него, а Александър - една секунда след втория. При жените досега най-бърза е била Христина Козарева - през 2019 г. тя постави рекорд, 5:13:03 часа. Тази година тя победи безапелационно, но с 15 минути по-дълго от рекорда си. Нейни подгласнички станаха Ивета Костадинова и Йоана Вълканова.

Триглав Скайрън

Снимка: Триглав Скайрън

В неделя се проведе и четвъртото състезание от Държавния календар по скайрънинг - Триглав скай. Трасето беше с дължина 35 км и с 2000 м изкачване в една от най-дивите и високи части на Националния парк "Централен Балкан". Победи Тенчо Жеков с нов рекорд на трасето - 3:49:08, а при жените - Верадина Начева, 5:12:39.

12-годишна българка стана световен шампион по кайтсърф. Ая Касабова спечели първото място в категория "свободен стил" в Световния шампионат за юноши GKA Youth Kite World Championship, който се проведе в Тарифа, Испания, съобщава сп. 360. Ая е спечелила още един медал от същото състезание  - бронз в дисциплината “kite-surf strapless” - без захващане на кайта за краката на състезателя.

Ая Касабова

Снимка: GKA Youth Kite World Championship

Юлия Керемидчиева и Матей Мицев заеха 13-о място - съответно, при жените и мъжете, в спортното катерене, в Европейските игри в Полша. Юлия - в дисциплината "трудност", а Матей - в боулдъра. В трудността Матей Мицев се класира 17-и. Това беше третото издане на спортения фестивал, организиран от Европейския олимпийски комитет. Участваха 30 вида спорт, а спортното катерене беше включено за първи път.

Матей, пред БНР:

“За мен беше невероятна възможност да бъда на състезание от такъв ранг. Цялото събитие придаваше съвсем различно усещане, специфична състезателна и вълнуваща атмосфера, която, според мен, много се приближава до Олимпийските игри. Организацята беше на много по-високо ниво, отколкото на което и да е международно състезание, в което съм участвал, дори по-високо от европейските и световните първенства. Повечето атлети, включително ние, бяхме настанени в олимпийското село - много блокове с настанени в тях различни нации, заведения, магазинчета, които създаваха някакъв уют. Участваха състезатели от висок ранг, а маршрутите и боулдърите бяха доста трудни и предизвикателни. Чувствах се добре, но недостатъчно подготвен. Европейските игри обаче ми подействаха много мотивиращо и с голяма амбиция ще продължа да тренирам, за да имам възможност някой ден отново да участвам в подобно състезание и да се боря за призови места".

Матей Мицев

Снимка: Личен архив на Матей Мицев

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Калистрин (вляво)

Екстремните спортове 20 - 27 октомври 2024

Никола Калистрин и Верадина Начева победиха в пилотното издание на състезанието "Вертикален Руй"  - планинско бягане в дисциплината "вертикален километър" и изкачване на връх Руй, със старт от село Зелениград, община Трън. Трасето беше 4 км дълго, с 930 м положителна денивелация. Калистрин го измина за 37:58 минути, а Верадина - за 52:54. Организатор -..

публикувано на 27.10.24 в 15:45

27.10.24 Законите на Мърфи

Чуйте кое е изречението - победител за месец октомври, както и новите предложения за седмицата в рубриката " Законите на Мърфи". Водещ - Даниела Якова.

публикувано на 27.10.24 в 14:15

Испанският китарист Чикуело ще представи в София програмата "Caminos" със своето трио

Хуан Гомес - Чикуело е един от най-виртуозните китаристи на съвременната фламенко сцена и в същото време един от най-оригиналните и интересни композитори на своето поколение. Чикуело е бил основен китарист на певци като Мигел Поведа и Дукенде, с които е концертирал в Европа, Япония и САЩ. Той е акомпанирал на певци като Енрике..

публикувано на 25.10.24 в 17:09
Държавмо първенство по скално катерене - награждаване

Eкстремните спортове 6 - 21 октомври 2024

Сензационна снимка на известния американски фотограф Джими Чин обиколи световните медии и събуди надеждите за разгадаване на една от най-големите загадки в алпинизма. Чин позира под Северната стена на Еверест до стара обувка с чорап, на който е бродирано името на 22-годишния Андрю Ървин. Експедиция на "National Geographic" е открила останки от..

публикувано на 20.10.24 в 15:52

20.10.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 20.10.24 година

публикувано на 20.10.24 в 08:40

Наличието или липсата на пробиотици може да влияе върху настроението и поведението на хората

Още бойните действия около Израел не са престанали, но изследвания регистрират най-различни ефекти на непривичната атмосфера върху обикновените хора, които не са на фронта, но често чуват сирени и трябва да се крият в скривалищата. Оглеждат се, когато излизат от къщи, защото е възможно терористи да ги наръгат с нож или да ги застреля..

публикувано на 14.10.24 в 14:10

13.10.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 13.10.24 година.

публикувано на 13.10.24 в 08:27