Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството ще изплати над 5 млн. лв. за строителство и ремонт на детски градини и училища

Автор:
Недовършения ремонт на ОУ
Снимка: Пламен Христов

Правителството одобри изплащането на 5,197 млн. лева за строителство на нови и реконструкция на съществуващи детски градини и училища, съобщават от пресслужбата на Министерския съвет след края на днешното заседание.

Със средствата ще бъдат текущо финансирани проекти на 15 общини и на едно държавно училище - Професионалната техническа гимназия във Варна, която ще получи 216 030 лева за реконструкция на учебна работилница.

1,943 млн. лв. ще получи Община Перник за изграждане на учебен корпус с басейн и топла връзка към сградата на Основното училище "Св. Иван Рилски".

На Столична община се осигуряват 65 350 лв. за изграждане на основно училище в квартал "Манастирски ливади- запад", а община Ловеч ще получи 285 669 лв. за частично преустройство и пристрояване на Профилирана езикова гимназия "Екзарх Йосиф".

Останалите средства са предназначени за изпълнението на проекти по построяване на нови и реконструкция на съществуващи детски градини в общините Бургас, Поморие, Гърмен, Велинград, Радомир, Русе, Червен бряг, Кайнарджа, Своге, Стара Загора и Търговище.

Финансирането се осъществява по Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища 2020-2022 г. Целта й е да се намали недостигът на места в детските ясли и градини и да се осигури здравословна среда за отглеждане и обучение на деца и ученици. Освен това чрез инвестицията ще се създадат предпоставки за успешното въвеждане на задължителното предучилищно образование на децата, навършили 4 години и за организиране на едносменен режим в училищата.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министерство на земеделието

Над 20 млн. лв. компенсация за дружеството "Напоителни системи"

С над 20,5 милиона лева да бъде компенсирано дружеството "Напоителни системи" предлагат от Министерството на земеделието и храните. Това е записано в методиката за изчисляване на нетните разходи, предложена от правителството. Тя е публикувана за обществено обсъждане. Инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка": Управлението на водите трябва..

публикувано на 18.09.25 в 07:16
Доналд Тръмп

Тръмп обяви "Антифа" за терористична организация

мериканският президент Доналд Тръмп снощи заяви, че обявява лявото, антифашистко движение "Антифа" за терористична организация, след убийството на десния политически активист Чарли Кърк, предаде Ройтерс. "Ще препоръчам също така тези, които финансират "Антифа", да бъдат подложени на щателно разследване съгласно най-високите правни стандарти и..

публикувано на 18.09.25 в 07:10

Премиерът връчва отличия на ученици медалисти от международни олимпиади по природни науки

Премиерът Росен Желязков ще връчи днес отличия на българските ученици медалисти от международни олимпиади по природни науки през тази година.  Деветте национални отбора по математика, физика, химия, биология, лингвистика, информатика, астрономия, география и изкуствен интелект донесоха на страната ни 39 медала от най-престижните световни състезания: 8..

публикувано на 18.09.25 в 07:01

Депутатите гласуват петия вот на недоверие срещу кабинета “Желязков”

Парламентът ще гласува петия вот на недоверие към кабинета "Желязков" днес в 16:45 часа. Над 7 часа продължиха вчерашните дебати, като в тях се включиха управляващите и министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Вотът беше внесен от 59 народни представители от ПП-ДБ, МЕЧ и АПС, а подкрепа обявиха и “Възраждане” и “Величие”. Мотивите на..

публикувано на 18.09.25 в 06:57

Симулация на терористичен акт по време на баскетболен мач на учение в Плевен

В Плевен се състоя учение "Буря 2025", при което бяха тествани действия при терористичен акт по време на баскетболен мач . Сценарият - в зала "Балканстрой", по време на пауза в поредна баскетболна среща от студентско първенство неизвестно лице от публиката изскача на игрището и изважда хладно оръжие. Ранява треньор и играч. Публиката е в..

публикувано на 18.09.25 в 06:47
Киър Стармър

"Таймс": Великобритания ще признае Палестина като държава в края на седмицата

“Таймс“ твърди, че британският премиер Киър Стармър ще признае официално Палестина като държава този уикенд, след като президентът Тръмп приключи държавното си посещение във Великобритания, въпреки сериозните възражения на Вашингтон. Британският премиер отложи изявление по въпроса, докато Тръмп не си тръгне, поради опасения, че в противен..

публикувано на 18.09.25 в 04:18
Полковник Кристофър Перис

Трима полицаи са загинали в Пенсилвания, нападателят е убит

Трима полицаи са били убити, а двама са в критично състояние след конфронтация с въоръжен нападател в американсия щат Пенсилвания, съобщиха местните власти, цитирани от агенция "Ройтерс".  Извършителят е бил застрелян от органите на реда.  Полицейският комисар на щата полковник Кристофър Перис обясни, че стрелбата е станала в град Кодоръс Тауншип в..

публикувано на 18.09.25 в 02:52