Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС реши: Ускоряват процеса по обновяване на военновременните запаси на МО

Снимка: БТА

Със 163 гласа "за" НС реши да възложи на правителството да ускори процеса по обновяване на военновременните запаси на Министерството на отбраната, представляващи оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия, чрез замяната им с новопроизведени. Записано е още да бъдат предоговорени сроковете и количествата по договорите с "Вазовските машиностроителни заводи" (ВМЗ) при наличие на производствени възможности. Против гласуваха БСП и "Възраждане", а дебатът в зала беше оспорван.

От БСП и "Възраждане" се обявиха против с аргумента, че решението е политическо, а не експертно, а резултатът ще е изпразване на складовете на въоръжените сили в полза на Украйна  и намаляване на отбранителните ни способности.

Николай Дренчев от "Възраждане" заяви, че това граничи с национално предателство:  

"Очевидно е, че битката в момента е за "конгретьюлейшънси", които, посолството, потупвания по рамото, така демонстрация на верноподаничество, слугинаж. В никакъв случай не говорим за български интереси, за интересите на българската армия, за интересите на българския народ и на българската отбранителна индустрия".

Атанас Зафиров от БСП допълни:

"Ние не сме против процеса на подновяване на боеприпасите, но сме категорично против пълното изпразване на складовете, което явно предстои.

Не беше прието предложението на БСП в парламента да дойдат министрите на отбраната и икономиката, за да обяснят как ще се изпълни приетото решение с аргумента, че вносители са народни представители от три парламентарни групи. Сред тях Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян Пеевски.

Вместо това в зала отново спориха дали и колко оръжия са изпращани в Украйна във времето, когато министър в кабинета „Петков“ е била Корнелия Нинова. Ивайло Мирчев от  ПП-ДБ припомни за това и отхвърли обвиненията:

"Какъв ден само… БСП избрахте днес посещението на Зеленски, за да обявите, че сте изпращали оръжия за Украйна. Иначе е жалко, че колегите от "Възраждане" и от БСП опитвате да правите поредното внушение, че се изпразват военните складове. Няма нищо подобно".

В момента депутатите продължават работа по променения от сутринта дневен ред с обсъждане на проекта на решение за възлагане на министъра на енергетиката да проведе преговори с Украйна за продажба на оборудването, предназначено за проекта АЕЦ "Белене". 

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Германия е изправена пред рекорден бюджетен дефицит

Въпреки планираните рекордни дългове в бюджета на Германия, за периода 2027-2029 г. се очертава сериозен недостиг от над 172 млрд. евро, съобщиха днес правителствени източници. Това са почти 28 млрд. евро повече от предвижданията в последните бюджетни параметри. Причините са по-ниски приходи в бюджета, включително заради новия икономически..

публикувано на 28.07.25 в 20:21

Национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" (обновена)

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събраха на национален протест пред Народното събрание , като призоваваха за подкрепа от всички съсловия в здравната система.  Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция, за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Медиците настояват..

обновено на 28.07.25 в 20:17

Превантивно разположиха екипи край с. Мелница

Пожарът между хасковските села Устрем и Срем и непредвидимата посока на вятъра, е причина областният управител на Ямбол Николай Костадинов да задейства системата за ранно предупреждение за елховсокото село Мелница. Пожарът край Лесово е под контрол, продължава борбата с огъня в Бакаджика Кметът на общината Петър Гендов засега няма да обявява..

публикувано на 28.07.25 в 20:13

Задържаха българи при акция срещу нелегална фабрика за цигари в Италия

В италианската област Пулия, силите на реда делегирани от Европейската прокуратура разкриха нелегална фабрика за производство на цигари. Задържани са българи и украинци. Фабриката за незаконно производство на цигари е открита  в селището Сторнара, предаде информационната агенция Ansa. Разположена на два етажа и оборудвана с най-модерна..

публикувано на 28.07.25 в 19:55
Снимката е илюстративна.

Пожар спря високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия

Пожар спря движението на високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия. Огънят е предизвикал задимяване при жп линиите в област Кастилия-Ла Манча. За потушаване на пламъците на мястото бяха разположени шест въздушни екипа, включително хеликоптери и самолети-амфибии, 14 наземни екипа и 84 пожарникари и екологични агенти от общността.  От..

публикувано на 28.07.25 в 19:51

По-ниските температури в Гърция не спряха някои от големите пожари в страната

По-ниските температури в съседна Гърция не спряха някои от големите пожари в страната. Причината е силният вятър. Трети ден не спира борбата с огнената стихия на остров Китира. Отново бяха увеличени силите на гражданска защита и броят на доброволците на терен. По въздух гасят 6 самолета и 3 хеликоптера. Отново евакуираха туристите и жителите..

публикувано на 28.07.25 в 19:45
Николай Денков преди началото на Започна заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента -  18 февруари 2025 г.

Денков: Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае продължаващата война в Украйна

Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае защо продължава войната в Украйна. Така бившият премиер и настоящ съпредседател на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков коментира включването си в официалния списък на руското Министерство на външните работи като примери за "най-крайните прояви на русофобия", в който списък попадна заедно с Тодор..

публикувано на 28.07.25 в 19:41