Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Гаврилов за "Последният Буенос Айрес": Това е моментна снимка на нашето време

2
Георги Гаврилов
Снимка: Личен архив
В звука можете да чуете целия разговор с Георги Гаврилов, няколко стиха от книгата "Последният Буенос Айрес" и отговор на въпроса защо е кръстена така.

"Част от сюжета на книгата е и войната в Украйна, всъщност тя е върховната точка на книгата, това към което води цялата история",  разказа в "Изотопия" поетът Георги Гаврилов за книгата си "Последният Буенос Айрес". А стиховете му се отнасят както до шока и изживяването на реалната европейска война, така и до личните битки на всеки в съвремието.
Четвъртата му книга стъпва върху признанията и наградите на "Корабен дневник на книжната лодка", "Пиета" и "Сините часове", но е продукт на изживяванията през последната година.

"Книгата е сякаш котва за нашето време, в нея говоря за идеята за свободата, която никой не може да дефинира, защото няма общовалиден смисъл и едновремнно е нещо, което всеки би трябвало да притежава, но тя не му гарантира спасението....

Защото свободата може да бъде нещо, за което ти да се бориш до тогава степен, че накрая да си отишъл отвъд света и да няма спасение, разказа още Гаврилов.

времето продължава
като кост
да заздравява
накриво
...

сега е нужен нов завършек

за малките неща
които не отгледахме

за големите
които не си отидоха
с достойнство

(из "Exodus")

"Последният Буенос Айрес е книга за войната, която отдавна е прекрачила видимите си граници и е нахлула навсякъде в нашия свят - дори и в най-интимните му пространства", пише за книгата Едвин Сугарев. Според друг колега-поет, Нинко Кирилов, перспектиката на Георги Гаврилов "е тук, за да ни покаже ненатрапчиво абсолютната дисфункционалност на тази реалност, като ни подава ръка, а не сочи обвинително с пръст."

"Годините, в които живеем, са като лакмус - те показват неща, които са били скривани продължително време, и си мисля, че е време да спрем да имаме нужда от подобни събития и разкрития, за да сме истински...

За да не се стига до тези крайности, в които хората изпадат последно време, защото сякаш всички са освирепели, каза още Георги Гаврилов.


Георги Гаврилов е роден на 15 юни 1991 в София и е завършил Физика в СУ “Св. Климент Охридски”.

През 2014 печели първо място в Националния конкурс за поезия „Море” (Бургас) и конкурса „Ирелевант” на Фондация „Буквите” (София), както и второ място на конкурсите на името на Веселин Ханчев, Георги Черняков и Боян Пенев през 2015 и на името на Тобромир Тонев през 2016 г. Има номинация в конкурса „Магията Любов” (Казанлък).

„Корабен дневник на книжната лодка” е дебютната му книга (Издателска къща „Знаци”, 2015 г.).

През март 2016 година книгата получава извънредна награда на Сдружението на българските писатели в Националния литературен конкурс на името на Христо Фотев. Месец след това „Корабен дневник на книжната лодка“ печели голямата награда за дебютна поетична книга – бронзов Пегас, на конкурса  „Южна пролет“ в Хасково.

През 2016 г. в Издателска къща „Знаци“ излиза и втората му книга – „Пиета“, която веднага е забелязана от литературната критика.

Съосновател на пространството за литература и култура “Хралупата” (София, ул. Стефан Караджа 22).

„Сините часове” (ИК „Знаци”, 2019) e третата му самостоятелна стихосбирка.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29
Акира Саката

Японското приключение на "Аларма пънк джаз"

Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден.  "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..

публикувано на 28.01.25 в 10:28
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Радиото създава усещане за реалния ритъм на времето

"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..

публикувано на 27.01.25 в 21:50

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36