Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Франсоа Оланд за "Таймс": Благодарение на "Брекзит" Франция не иска да напуска ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бившият френски президент Франсоа Оланд заяви в интервю за вестник „Таймс“, че благодарение на Брекзит Франция повече не иска да напусне ЕС. От Лондон – Веселин Панов:

В обширното интервю Франсоа Оланд говори по много теми, включително последните безредици във Франция. Той посочва, че насилието, на което ставаме свидетели, е дело на поколение, станало социално нефункционално от локдауните, заради Covid-19, и обедняло от инфлацията и смята, че подобно напрежение може да избухне и на други места, включително във Великобритания.

Запитан какво мисли за Брекзит, Оланд отговаря: „Какво загубиха британците? Те загубиха влияние, което беше голямо в ЕС, загубиха конкурентноспособност, която беше стимулирана от ЕС, загубиха политическа тежест в Европа. Какво спечелиха? Те имат повече бюрократични процедури, отколкото преди и повече ограничения върху придвижването си“. 

Вестникът припомня, че Франсоа Оланд е бил президент, когато бившият британски преимер Дейвид Камерън е търсел отстъпки от лидерите на ЕС, за да убеди Великобритания да гласува за оставане в организацията. Оланд, който е заклет европеец, казва, че ако Камерън е последвал примера на Тачър и е поискал твърдо отстъпка, вероятно е щял да я получи. Но той смята, че бившият британски премиер е искал да сложи край на свободата на движение, за да ограничи имиграцията от ЕС, а това е атака срещу основни ценности. 

Оланд допълва, че Брекзит е уредил дебата за Фрекзит. 

"Ако днес се проведеше референдум във Франция, никой нямаше да води кампания в полза на напускането. Благодарение на британците, популистките партии, екстремистките партии, които преди казваха, че искат да напуснат ЕС, сега вече не то искат", заявява бившия френски президент.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимира Катинчарова

Катинчарова: Подготвя се Пеевски да нагнети напрежение, а Борисов да се върне на бял кон като премиер

Предсрочни избори са неизбежни, смятат и от "Величие". Заседанието на НС - отложено заради липсата на кворум Според депутата Красимира Катинчарова случващото се е "театрална постановка", режисирана от лидерите на ГЕРБ и "ДПС-Ново начало": "Абсолютно наивно е да се смята, че Бойко Борисов е жертва в тази ситуация. Изборите в Пазарджик..

публикувано на 15.10.25 в 10:07
Снимката е илюстративна.

3,5 по Рихтер разтърси сутрешно Балчик

Земетресение е регистрирано тази сутрин на 10 км от Балчик. Трусът е с магнитуд 3,5 по скалата на Рихтер.  Той е бил регистриран в 08:37 часа, с дълбочина над 18 километра, съобщават от Националния институт по геофизика на БАН.  В социалните мрежи има данни, че е земетресението е усетено в района, но в Пожарната няма подадени сигнали за щети. 

публикувано на 15.10.25 в 10:03
Радостин Василев

Радостин Василев: Предсрочни парламентарни избори са неизбежни

Според лидера на МЕЧ Радостин Василев, предсрочни парламентарни избори са неизбежни: "Реалистично - напролет, но правителството може и сега да подаде своята оставка. Мандатите могат да се раздават доста дълго време, така че има възможности по всякакъв начин март-април да има избори. Ако, естествено, искат да направят един коледен подарък за..

публикувано на 15.10.25 в 10:00
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Министрите на отбраната от НАТО обсъждат военната помощ за Украйна

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че министрите на отбраната на Алианса ще разискват на днешното си заседание в Брюксел програмата за военна помощ за Украйна, започната през август: "Един от въпросите, които ще разискваме, е новата програма, която започнахме едва през август,  с която САЩ доставят основна летална и нелетална..

публикувано на 15.10.25 в 09:58

Гърция: 2000 хранителни стоки в супермаркетите с намаления от 5 до 25%

До края на годината в Гърция ще се продават на по-ниски цени над 2000 стоки във веригите от супермаркети, съобщават от министерството на развитието. Намаленията са от 5% до 25%, в зависимост от марката на стоките. През цялата нощ служителите им поставяха нови цени на рафтовете със стоки, защото намалението влиза в сила от днес. По новите..

публикувано на 15.10.25 в 09:46
Държавен фонд

ДФЗ приема заявления за компенсиране на щетите от измръзване и слана в овощните градини

От днес до 5 ноември Фонд "Земеделие" приема заявления за компенсиране на щетите от измръзване и слана в овощните градини.  Необходимо е земеделските стопани да имат протоколи за напълно унищожени площи, припомнят от Фонда. Досега държавата приемаше заявления за подпомагане само от стопани с пропаднали площи, заети с череши, вишни и..

публикувано на 15.10.25 в 09:41
Читалището

Трудова борса в читалището в кюстендилския квартал "Изток"

Трудова борса се организира в читалище "Васил Левски" в 12-хилядния квартал "Изток" в Кюстендил, съобщават от Бюрото по труда в града.  Безработните в квартала са предимно млади хора с основно образование.  Фирми и дружества ще представят пред търсещите работа дейността си и възможностите за разкриване на работни места. Безработните ще..

публикувано на 15.10.25 в 09:37