Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сунак опита да смекчи критиките на Бен Уолъс към Зеленски

Риши Сунак - премиер на Великобритания
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Британският премиер Риши Сунак заяви, че украинският президент Володимир Зеленски винаги е изразявал благодарност за военната подкрепа на Великобритания. Казаното от Сунак бе опит в да смекчи думите по-рано от министъра на отбраната Бен Уолъс, че украинците трябва да бъдат по-благодарни за това, което се прави за тях.

В интервю за Скай нюз Бен Уолъс призова Володимир Зеленски за по-голяма признателност за западната военна помощ и припомни случай в Украйна миналата година, когато е шофирал 11 часа, за да се срещне с украинските военни само, за да му бъде връчен нов списък с искане за още оръжия.

Уолъс каза, че Украйна има навика да се отнася към съюзниците, включително Великобритания, като към склад на „Амазон“ с поръчки за оръжие и не винаги полагат опит да спечелят по-скептични политици в Конгреса на САЩ и други страни.

На срещата на върха на НАТО във Вилнюс, Риши Сунак заяви, че Володимир Зеленски е изразявал благодарността си за стореното от британците при няколко случая и особено в трогателното си обръщение към британския парламент по-рано тази година. Сунак допълни, че хората в Украйна се бият за оцеляването си и за свободата всеки ден и той напълно разбира Зеленски, който иска да направи всичко, за да защити народа си и да спре войната.

Не само Бен Уолъс обаче бе критичен към украинците за липсата на благодарност. Съветникът по въпроси на националната сигурност на Съединените щати Джак Съливан заяви, че „американският народ заслужава известна благодарност“ в отговор на остър въпрос от украинец „дали Джо Байдън отказва членство страната му в НАТО, защото се страхува, че Русия ще загуби, а Украйна ще спечели“. Видимо раздразнен Съливан каза, че „Съединените щати са се активизирали максимално, за да осигурят огромно количество оръжия и боен капацитет, за да гарантират, че храбрите войници на Украйна разполагат с достатъчно боеприпаси“.

Във вторник Зеленски се оплака в социалните медии, че е "абсурдно" на Киев да бъде казано, че ще бъде добре дошъл в алианса, но не му се дава точна дата или условия, но в сряда, присъствайки лично на срещата, той доста е смекчил тона, не пропускайки да благодари, отбелязват британските медии.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Доналд Тръмп със саудитски принц Мохамед бин Салман в Белия дом

Тръмп продава на Саудитска Арабия изтребители F-35

Президентът Доналд Тръмп нарече гостуващия в Белия дом саудитски принц Мохамед бин Салман свой "много добър приятел" и го защити от обвиненията за съпричастност към убийството на журналиста от "Вашингтон пост" Джамал Хашоги: "Много се гордея с това, което постигна. Това, което той направи, е невероятно и по отношение на човешките права, и по..

публикувано на 18.11.25 в 22:35

ВАС: РЗС окончателно без свой представител в Общинския съвет в Сандански

Няма да има промени в състава на Общинския съвет в Сандански, а партия “Ред, законност, справедливост“ остава без свой представител в местния парламент. Това е окончателното решение на Върховния административен съд, който отмени решението на своите колеги от Административния съд в Благоевград. Неправилна проверка на машинния вот в една от..

публикувано на 18.11.25 в 22:16
Петролен танкер на пристан в комплекс

Проблеми на пристанището в Новоросийск след украинската атака

Товаренето на петрол на руското черноморско пристанище Новоросийск изостава с 2-3 дни от графика вследствие на пораженията, понесени миналия петък при украинската въздушна атака по терминала Шесхарис. Това твърдят източници на Ройтерс. Заради атаката същия ден международните цени на петрола се покачиха с 2 процента, а пристанището бе затворено за..

публикувано на 18.11.25 в 22:07
Педро Санчес и Володимир Зеленски на пресконференцията в Мадрид

Ключови срещи на Зеленски в Мадрид

Испания ще финансира закупуването на американско оръжие за Украйна със 100 милиона евро. Това стана ясно след среща между премиера Педро Санчес и украинският президент Володимир Зеленски, който е на визита в Мадрид. Намерението на правителството да участва в координираната от НАТО програма PURL беше обявено в края на октомври. След..

публикувано на 18.11.25 в 22:02
Деница Сачева

Сачева очаква от Гуцанов предложение за законови промени за нов вид социална помощ – подкрепа за Коледа и Великден

"Важно е да има трайно, отговорно и смислено решение за коледните и великденските добавки" - това каза Деница Сачева, председател на парламентарната социална комисия и зам.-председател на ГЕРБ, пред журналисти в парламента, след като социалната комисия обсъди и одобри бюджета на Държавното обществено осигуряване и средствата за социалните разходи в..

публикувано на 18.11.25 в 20:50
Никола Минчев

Никола Минчев: Пътят към еврото е необратим

Според бившия председател на НС Никола Минчев, сега евродепутат от "Обнови Европа", евентуален референдум за еврото не може да се проведе преди 1 януари и пътят на България към еврозоната е необратим. Той каза това в отговор на въпрос на БНР за днешното решение на Конституционния съд, че бившата председателка на парламента Наталия Киселова..

публикувано на 18.11.25 в 20:38
На заседанието на Комисията по транспорт и съобщения в НС - 18 ноември 2025 г.

Комисията по транспорт и съобщения на НС прие бюджета на първо четене

Парламентарната Комисия по транспорт и съобщения прие на първо четене бюджета на ресорното ведомство за следващата година. В него са разчетени собствени приходи в размер на 65 милиона евро, близо 60 милиона приходи от концесии и общите разходи от 860 милиона евро.  В проектобюджета за следващата година за "БДЖ - Пътнически превози" са предвидени 188..

публикувано на 18.11.25 в 20:06