Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Електронната учебна платформа е безплатна, съобщи ръководителят на проекта от ВТУ проф. Димитър Симеонов

"Дигитална раница – моята България" за неделните български училища в чужбина

Създадена е по програмата "Еразъм +" с финансиране от близо 94 400 евро

Неделните български училища в чужбина вече имат още една възможност да улеснят и подобрят обучението на децата от първи до седми клас. Екип на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ в партньорство със Съюза на българите в Кипър и с Гръцко-българското сдружение за култура „Паисий Хилендарски“ създадоха електронната образователна платформа „Дигитална раница – моята България“.   

„Дигитална раница – моята България“ е безплатна електронна учебна платформа, предназначена за неделните български училища в чужбина и надгражда учебниците на хартия, по които се преподава. Създадена е по програмата „Еразъм +“ с финансиране от близо 94 400 евро, разказа ръководителят на проекта от ВТУ проф. Димитър Симеонов: 

„Това, което отличава „Дигиталната раница – моята България“, е, че това е напълно завършена и със свободен достъп онлайн образователна платформа, която е ориентирана основно за неделните училища, които са извън България. Тя интерактивно учебно помагало за ученици със свободен достъп за обучение на български език в чужбина и методическо ръководство, нещо което е уникално за подобен род платформи, в помощ на учителя и учениците“.  

Великотърновският университет от години работи с българските училища в чужбина, много от учителите в тях са завършили университета в старата столица или са докторанти в него, студенти от ВТУ преподават в неделните ни училища зад граница по програмата „Еразъм“. Дигиталната раница е предназначена за учениците от първи до седми клас по задължителните за обучение предмети български език, география и история, посочи проф. Димитър Симеонов: 

„В нея сме предвидили електронни тестове по география и икономика, история и цивилизация за контрол и самоконтрол, понятиен речник, както и една креативна рубрика „Да учим различно“. Всичко това ни показва и ни дава възможност да обхванем целия спектър на обучение от страна на учителите, учениците и родителитев помощ на неделните училища. Ние сме подготвили и напълно достъпни са от първи до седми клас тематично организирани живи работни листове по български език и литература, по география и икономика имаме разработени 17 теми, а по история и цивилизация- 11, които са именно по предметното обучение“.  

Проф. Димитър Симеонов

„Дигиталната раница – моята България“ не е електронно повторение на хартиените учебници, по които се учи в неделните български училища, тя ги надгражда, обясни за БНР проф. Симеонов, подчертавайки, че платформата е с две основни части:  

„Едното е по държавните образователни стандарти, ползвайки тези учебници, които са одобрени от МОН, и от тях са направени живите листове и тестовете, които са направени така, че, за да получите резултатна величана, трябва да ни пишете, за да ви дадем резултатите, а не просто да бъдат свободно решавани тези тестове. Това, което ни отличава, е, че ние имаме, аз го наричам уникално, в платформата модулно учебно полагало, което се състои от 10 модула – „Моята, твоята, нашата България“, „Природата - мрежата на живота“, „(Не)винаги научените уроци от миналото“, „Пътищата на паметта“, „Еднопосочен билет от/към България“, „Мигрантите като пратеници на България“, „Да си българин в чужбина“. Този модул е различен от държавните образователни стандарти, той е интердисциплинарен и помага за нещо, което е много важно и нашият университет много отдавна се занимава, да продължим да подпомагаме паметта на българщината именно в диаспората зад граница“. 

Електронната платформа е достъпна за българските училища зад граница, активно по нея ще се работи от новата учебна година. Съдействие оказват Министерството на образованието и Агенцията за българите в чужбина, поясни проф. Димитър Симеонов от ВТУ:  

„Ние апробирахме платформата с нашите партньори в Атина и в Никозия и видяхме, че те се възприема добре от учителите, учениците и родителите, защото имаме специални рубрики за работа с родителите. Ние даваме методическото ръководство на учителите, защото тези учители нямат голям трудов стаж, някои от тях са обучени и в нашия университет и тепърва имат да развиват своята дейност“. 

Платформата е отворена за развитие и това ще се направи в посока за децата от предучилищната възраст и за ученици от гимназиалния етап от 8 до 12 клас, поясни ръководителят на проекта проф. Димитър Симеонов. Това ще бъде обсъдено и с представителите на неделните български училища в чужбина. 66 техни представители от 13 държави се събират на 19 юли за годишната си среща във ВТУ. 

Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Борисов: ПП-ДБ оттеглиха кандидата си за председател на НС и решиха да правят коалиция с "Възраждане"

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира идеята Атанас Атанасов от ДСБ бъде номиниран за председател на Народното събрание. "Предложихме на колегите от ПП-ДБ, защото вече 2, 3, 4, 5 седмици се занимаваме само с председателя на парламента. Председател Атанасов, за които ние щяхме да гласуваме, само че те не го издигат, оттеглиха техният..

публикувано на 30.11.24 в 12:06

Откриват официално метрото в Солун

След почти 30 години изграждане днес се открива метрото в Солун. Изградени са 13 станции по първия лъч на подземната железница. Всички открити при разкопките археологически находки са изложени в музей на станцията "Венизелос". Той е достъпен безплатно за всички пътници. Очакваният дневен поток на пътници е 250 хиляди души...

публикувано на 30.11.24 в 11:58

Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам

Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега.  Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..

публикувано на 30.11.24 в 11:41
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53