Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Феникс Върбанов: Строя мостове между няколко култури

2
Феникс Върбанов
Снимка: Станислава Пирчева

"Започнах да рисувам още на 14 години в Париж и самотата ме накара да рисувам, разказа в "Нощен Хоризонт" Феникс Върбанов, художник, роден в София в артистичното семейство на българина Марин Върбанов, тръгнал като художник от Китайската стена, минавайки през Франция, Австралия, САЩ, и на китайката Сун Куей, известна като "човекът" на Пиер Карден за Източна Европа и Китай.
Феникс Върбанов се ражда в София през 1962 г. Детето на наскоро пристигналите от Китай Марин Върбанов и Сун Хуай Куей, ще бъде първоначално отглеждано на тавана на Художествената академия в София. Заминаването на родителите му в Париж предопределя завършването на Еkole Nationale Superieure des Beaux-Arts (1988).

Феникс Върбанов - картина

Образованието си Феникс получава в София и Париж. В родния си град завършва седми клас, а във френската столица - лицеят Pilot de Sèvres, както и Парижката художествена академия по изящни изкуства, департамент "Рисунка". Междувременно специализира и в Китайската академия по изкуства в Ханджоу. 

"Китайски синдром" - така озаглавява първата си самостоятелна изложба в галерията на Пекинската художествена академия. Излага в галерии в Париж, Пекин, Люксембург, Хонг Конг, Ню Йорк. От 1992 година живее и твори в Париж.

"Винаги съм обичал бялото и черното, с туш върху хартия започнах да рисувам и така рисувам и до днес. Сега търся и други цветове. Цветът дойде много агресивно след пандемията, червеното избухна като вулкан в мен. Сега обаче използвам и синьото, но по-скоро съм в черно, бяло, червената гама на цветовете. По принцип черното и бялото са цветовете на китайското изкуство. Сега вмъквам и геометрични форм, като кръгът е любимата ми форма и запазена марка - това е символ на нашата Вселена, сподели още " Феникс Върбанов.

Феникс Върбанов - картина

"При мен в изкуството винаги трябва да има някакво движение, тръгва се от съзерцаване, през екшъна и достигане до идеята, като моторът е движението.

В момента съм период на трансформация - опитвам се изградя мост между няколко култури - тази на Азия и тази на европейския свят. Това не е никак лесно, но съм стигнал до извода, че трябва да се опитам да направя синтез между тези три кулури - китайската, българската и френската.

Това не е никак лесно, защото хората са свикнали да слагат в кутийки всеки жанр, а аз се опитвам да отварям вратите широко - за да влязат различни течения, мисли и въодушевления, сподели още художникът пред "Нощен Хоризонт".

"Защото в бунта се ражда противоречието на изкуството с реалността и искрите от този бунт показват моята ярост и борба, категоричен е още Феникс Върбанов.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ана Цанкова и Диана Юсколова (от ляво на дясно)

Ана Цанкова и Диана Юсколова ще четат стихове на 13 ноември в търсене на позитивното в живота

Участието в конкурси за поезия не е най-важното нещо за нас, но ние се уважаваме взаимно като хора и като поети по душа и перо, споделиха за "Нощен Хоризонт" Ана Цанкова и Диана Юсколова . Повод за гостуването им е тяхното съвместно четене на поезия в Делта блус бар в София утре, 13 ноември . Двете дами освен че се познават добре, разказаха, че..

публикувано на 12.11.24 в 12:40
Греди Асса

Художникът Греди Асса представя новата си изложба "През времето"

Художникът Греди Асса открива днес новата си изложба "През времето" в арт галерия "Нюанс".  " Изкуството ще ни скрепи, това е лепилото - няма друго. Трябва да си отваряме повече очите, да се вглеждаме, да се втренчваме в другите", каза той в интервю за БНР.  "Времето няма никакво значение. Има значение само това, което правиш, това, което..

публикувано на 12.11.24 в 12:14
Елина Дашина

Елина Дашина: С "Do not let it go" идва с посланието да запазим обичта!

"Тази песен се появи в труден за мен момент, нейният живот е доста дълъг, сподели за "Хоризонт" певицата и пианистка Елина Дашина за най-новата си песен "Do not let it go". Композиторът Боян Христов прави нов аранжимент на песента "Do not let it go".  Боян Христов подготвя първия си солов албум Елина Дашина записа много различен..

публикувано на 12.11.24 в 11:39
Дарина Янева

Художничката Дарина Янева празнува 60-годишнина с нова изложба

По повод своята 60-годишнина майсторът на сухия пастел у нас Дарина Янева открива своя изложба в галерия "Българи".  "В моя избор и начина, по който е протекло моето образование, по-същественото е пейзажът или картината да има отлика с почерк, който да показва авторско присъствие. При мен с огромно внимание е желанието да направя едни обобщения,..

публикувано на 12.11.24 в 10:20

Спектакълът "Поклон Чупка Поклон" гостува в Смолян

Спектакълът "Поклон Чупка Поклон" гостува в киносалона на Планетариума в Смолян. Спектакълът представя по нов, провокативен и игрив начин комуникацията между хората и откритите ѝ предизвикателства – отчуждението, откъсването от матрицата и нежеланието за разбиране на другия. Главният герой - Палавото носле, е изследовател, който търси..

публикувано на 12.11.24 в 08:17

Фестивал на Френския Филм за 14-и път на "Киномания"

В рамките на фестивала „Киномания“ за 14-ти път ще се проведе Фестивалът на френския филм. Специално за предаването „Евробокс“ Едуар Морно- аташе по културното сътрудничество във Френския институт в България разказа: „ Тази година сме  подготвили програма, в която преобладават известни емблематични фигури като Франсоа Трюфо, Изабел Аджани, Морис..

публикувано на 11.11.24 в 13:56
Еленко Касалийски

Документалната лента "Отвъд предела" и предизвикателството да правиш наука на Антарктида

На 18 ноември в кино "Люмиер" българската публика ще може да види премиерно документалната лента "Отвъд предела". Тя е част от програмата на "Киномания" - един от най-утвърдените фестивали у нас.  Режисьорът Еленко Касалийски  разказа пред БНР, че е трудно да се снима на Антарктида, защото там духа силен вятър и е много влажно. "Във..

публикувано на 11.11.24 в 08:55