Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Явно трябва да бъдат обслужени определени локални интереси"

Тома Белев: Натискът за бързите промени в Закона за горите е свързан с местните избори

"Дървата от държавната гора осигуряват изборите"

Тома Белев
Снимка: БГНЕС

Целият натиск в момента да се приеме този Закон за горите е свързан с местните избори – "ето, ние осигурихме дърва".

Това мнение изрази пред БНР Тома Белев, лесовъд, бивш заместник-министър на околната среда и водите, експерт в "Зелени закони". Явно дървата от държавната гора осигуряват изборите, допуска той.

"Явно трябва да бъдат обслужени определени локални интереси. Няма друго обяснение защо трите дни за становища (между двете четения – бел. ред.) бяха събота, неделя и понеделник", коментира Белев в предаването "Преди всички".

Белев разясни разликата между пространствен и плътен кубически метър дървесина, която касае една от законодателните промени. Досега са били разрешени 10 пространствени кубически метра на домакинство, а сега ще бъдат позволени 15 плътни кубически метра.

Така според Белев става дума за "увеличаване два пъти и половина".

950 000 домакинства у нас ползват дърва за отопление, огрев и готвене. Една пета от тях ги получават по преференциални цени. Помощта се оказва, но няма критерии, по които се раздава. Кметовете пишат списъци, горското стопанство дава, разделя се поравно на всички, изтъкна Тома Белев. По думите му, кметове посочват "домакинства, които не са на място".

След като представлява някаква финансова помощ, не може да се надзаявява, заяви експертът. Той добави, че няма реален инструмент за проверка има ли ги тези домакинства и къде отива дървесината за заявените несъществуващи домакинства.

80 на сто от площта на държавните гори е сертифицирана, те се управляват по устойчив начин, по световен стандарт. Ако се приемат определени разпоредби, народните представители ще зачеркнат 10-годишен процес на сертификация и ще паднат сертификати, предупреди Тома Белев. Той подчерта още, че това категорично ще се отрази на износа, а бизнесът все още не е разбрал за какво става дума заради бързането да се приемат промените.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33