Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венцислав Бодаков за произхода на метеоритите, метеорите и астеродите

2
Венцислав Бодаков
Снимка: Мая Данчева

Живеем на кръгла планета, която непрекъснато се върти около оста си и около своята звезда в един не толкова безопасен Космос. Космосът е като магистрала, в която всичко се движи и взаимодейства. Пълен е с големи и малки тела. 

Там нищо не се губи и от разрушаването на един обект, възниква друг, който също се включва в движението. Така на Земята падат метеорити или изгарят в атмосферата й или достигат до повърхността й. В небето това явление дори е красиво, наричаме го падащи звезди и наивно си пожелаваме нещо, опирайки се на онези библейски схващания, че от небето освен наказанието идва и милостта.  

Всеки ден 40 тона космически скали, прах и отломки навлизат в земната атмосфера. Кога и какъв точно метеорит ще достигне нашата планета не може да се предскаже, но тези явления се следят. Това прави Глобалната метеоритна мрежа, която събира данни от целия свят. За целта работи с по-малки локални метеоритни мрежи. 

ЕПА/БГНЕС                                    Снимката е илюстративна

"Първата метеорна станция пуснах март месец 2021 г. в София. Друг любител астроном, който се занимава с научни - Пенко Йорданов пък пусна такава станция в Димитровград. След това последва третата на Рожен, което е на нашето сдружение. Тя е монтирана на нашата малка обсерватория. Сега имаме общо 6 метеорни станции в България, сподели за "Нощен Хоризонт" Венцислав Бодаков, астрофотограф, той е и част от сдружение - "Звездно общество".

"Дали метеорите влияят на телекомуникациите - възможно е, те летят с огромна скорост, може да причиняват щети на апаратурата, която е в орбитата около Земята.

Астериод се нарича, когато е над един метър, а под един метър основно се приема, че е метеорит. Като навлезе в атмосферата и започне да изгаря, това което виждаме като падаща звезда, се нарича метеор. Падне ли вече на земята се нарича метеорит.

Цветът на падащ метеор се дължи на химическия му състав, защото при това изгаряне металите в него се йонизират и излъчват светлина базата на спектъра. Синьо-зелената светлина може да е от магнезий, освен това въздухът също се йонизира и от него, от азота и кислорода може да се появи червен цвят. И така могат да се явят метеори с лилаво начало, зелена опашка и различни други цветове, в зависимост от химическия състав, разказа още по "Хоризонт" Венцислав Бодаков.

"За падналия наскоро в Румъния метеор мога да кажа, че хората е нямало от какво да се стряскат. Аз още от снимките разбрах, че това е метеор.

Много е типичен начинът му на изгаряне. Затова нямаше от какво да се притесняват хората. Изказаха се мнения, че едва ли е имало остатъци, но според мен има. При подобен тип изгаряния има паднали метеорити. Това, че ние виждаме горяща следа само донякъде и след това тя спира, това е защото от една височина вече метеорът вече не гори видимо, а се получава т-нар. тъмен полет, при който вече тялото не е така нагрято, че да свети, но продължава да лети. Тогава не се вижда на камерите. Трябва да се види скорост на височинния вятър, защото при тези метеорити последните 20-30 км летеж те не горят и това е тъмен полет, поясни още астрофотограф.

Той поясни още, че метеоритите идват предимно от Главния астероиден пояс между Марс и Юпитер, някои може от по-далечния пояс отвъд орбитата на Нептун.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Спасова

Зорница Спасова: В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик

"В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик през деня, а навън да бъдем само сутрин и късно вечер ". Това коментира пред БНР Зорница Спасова , автор в Климатека и главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Здравното министерство. Тя има и докторска степен по климатология от Софийския университет "Св...

публикувано на 23.07.25 в 12:36
Пожар край Костинброд

Какви са щетите от пожарите в селата Безден и Богьовци?

Заместник-кметът на Община Костинброд и ръководител на доброволно формирование "Феникс"  Александър Ненов  сподели, че за момента ситуацията на територията на общината не е променена.  Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена) От вторник сутринта  в селата Безден и Богьовци..

публикувано на 23.07.25 в 12:02

Безплатни тестове за хепатит в цялата страна

28 юли е Световният ден за борба с хепатита и по този повод Министерството на здравеопазването от началото на седмицата започна информационна кампания чрез регионалните здравни инспекции в цялата страна за ползите от тестването и риска от хепатита. От началото на годината: 8 болни от хепатит в Ямболско и един смъртен случай "Това е..

публикувано на 23.07.25 в 11:18
Диана Георгиева

Диана Георгиева: На специалистите по здравни грижи се гледа като на втора ръка хора

"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се искат от нас и от младите лекари, е все пак един добър знак , че има идея как да бъде постигнато това решение". Това заяви пред БНР Диана Георгиева , председател на Българската асоциация на..

публикувано на 23.07.25 в 10:06
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16
Адвокат Велислав Величков

Велислав Величков: Не беше нужно да се стига до щурм на вратата на КПК

"Поглеждайки назад през времето през 2022, 2020, 2013 година много сгради са били заключени за редови граждани в работно време, от страх да не влязат разгневени граждани ". Това обясни пред БНР адвокат Велислав Величков във връзка с опита - граждани от сдружение БОЕЦ да влязат в сградата на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) в..

публикувано на 22.07.25 в 13:53
Алая Ловик

Алая Ловик е организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025 в село Люти брод

Врачанското село Люти брод от 25 до 27 юли ще бъде домакин на Х Fest Bulgaria 2025 .  Пред БНР Алая Ловик, организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025, об=ясни колко значимо за България и света е село Люти брод : "Трябва да помним, че село Люти брод винаги е било кръстопът, място, където са се събирали хора от различни краища . Те са..

публикувано на 22.07.25 в 12:27