Според евродепутатите новата директива трябва да определи минимални стандарти за качество, включително правила относно продължителността на стажовете, както и за възнаграждението и достъпа до социална защита в съответствие с националното законодателство.
Трябва ли трудът, положен по време на стаж, да бъде приравнен с труда, извършван на трудов договор? Според европейските депутати това е необходимо, за да се прекратят дискриминационните практики спрямо младите хора и за да се повиши стандартът за качество на работата по време на стаж. Повечето евродепутатите твърдят, че стажовете трябва да бъдат адекватно компенсирани и да покриват минималните разходи за основните жизнени нужди като храна, жилище и транспорт, както и да се вземе предвид стандартът на живот в съответната страна.
"Неплатени стажове могат да задълбочат неравенството пред младите хора. Би било важно да бъдат намалени, ако не напълно премахнати", коментира пред БНР българският евродепутат Ева Майдел. Тя дава пример с Европейския парламент, където неплатените стажове са забранени.
Не на същото мнение е евродепутатът Радан Кънев, който е член на Комисията по заетостта в Европейския парламент. Той не е съгласен с идеята за приравняване на стажа с трудово правоотношение и смята, че това е опасно по-скоро за самите млади хора, не толкова за работодателя.
"Всеки знае, че стажантът не носи приходи на бизнеса. Това е възможността да създадеш бъдещ кадър, който да носи."
Георги Паризов е старши бизнес партньор "Човешки ресурси" във верига аптеки и отговаря за политиките, свързани с обучението и развитието на служители в компанията. Представлява фармацевтична компания, която не само че заплаща трудово възнаграждение на всички свои стажанти, но и им осигурява допълнителни социални придобивки.
"За тази година имаме над 50 студенти на преддипломен задължителен държавен стаж. За миналата година около 70% от стажантите при нас останаха на работа", изтъква Паризов.
"Заплащаме всеки отработен час спрямо трудовото законодателство. Стажът наистина има много практическа насоченост. Ние третираме нашите колеги на професионален стаж в аптеките като всеки друг служител и даваме допълнителни придобивки, които са валидни за всеки служител.Студентите получават достъп до допълнително здравно осигуряване, ваучери за храна, карта за спорт, карта за отстъпки в нашите аптеки, възможности за почивка при преференциални условия, програма за психологическа помощ", допълва той за стажантската програма, която управлява.
Не така изглежда ситуацията за Ава Ненова, чиято задължителна лятна практика протече в Българското национално радио, където стажантският труд не е заплатен.
"Ако трябваше да разчитам само на този стаж и на мои лични доходи, нямаше да успея да се справя – нито да си купя храна, нито да си платя наема, нито да си платя сметките, които само за да отида на този стаж са ми нужни", споделя тя.
Наблюденията на Ава показват, че интересът сред нейните състуденти в университета им към стажовете е нисък, защото по думите ѝ има разминаване между работата, обучението, стажа и избора, който трябва да направиш, особено когато стажът е неплатен.
Според нея връзката между студента, университета и работодателя трябва да се засили.
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..