Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли нови правила за стажовете?

Снимка: БГНЕС

В средата на юли евродепутатите призоваваха да се създадат нови правила, за да се избегне експлоатацията на стажанти в Европейския съюз. Европейският парламент призовава ЕК да предложи законодателство, което да гарантира качеството на стажовете.

Според евродепутатите новата директива трябва да определи минимални стандарти за качество, включително правила относно продължителността на стажовете, както и за възнаграждението и достъпа до социална защита в съответствие с националното законодателство.

Трябва ли трудът, положен по време на стаж, да бъде приравнен с труда, извършван на трудов договор? Според европейските депутати това е необходимо, за да се прекратят дискриминационните практики спрямо младите хора и за да се повиши стандартът за качество на работата по време на стаж. Повечето евродепутатите твърдят, че стажовете трябва да бъдат адекватно компенсирани и да покриват минималните разходи за основните жизнени нужди като храна, жилище и транспорт, както и да се вземе предвид стандартът на живот в съответната страна.

"Неплатени стажове могат да задълбочат неравенството пред младите хора. Би било важно да бъдат намалени, ако не напълно премахнати", коментира пред БНР българският евродепутат Ева Майдел. Тя дава пример с Европейския парламент, където неплатените стажове са забранени.

Не на същото мнение е евродепутатът Радан Кънев, който е член на Комисията по заетостта в Европейския парламент. Той не е съгласен с идеята за приравняване на стажа с трудово правоотношение и смята, че това е опасно по-скоро за самите млади хора, не толкова за работодателя.

"Всеки знае, че стажантът не носи приходи на бизнеса. Това е възможността да създадеш бъдещ кадър, който да носи."

Илюстративна снимка: БГНЕС

Георги Паризов е старши бизнес партньор "Човешки ресурси" във верига аптеки и отговаря за политиките, свързани с обучението и развитието на служители в компанията. Представлява фармацевтична компания, която не само че заплаща трудово възнаграждение на всички свои стажанти, но и им осигурява допълнителни социални придобивки.

"За тази година имаме над 50 студенти на преддипломен задължителен държавен стаж. За миналата година около 70% от стажантите при нас останаха на работа", изтъква Паризов.

"Заплащаме всеки отработен час спрямо трудовото законодателство. Стажът наистина има много практическа насоченост. Ние третираме нашите колеги на професионален стаж в аптеките като всеки друг служител и даваме допълнителни придобивки, които са валидни за всеки служител.Студентите получават достъп до допълнително здравно осигуряване, ваучери за храна, карта за спорт, карта за отстъпки в нашите аптеки, възможности за почивка при преференциални условия, програма за психологическа помощ", допълва той за стажантската програма, която управлява.

Не така изглежда ситуацията за Ава Ненова, чиято задължителна лятна практика протече в Българското национално радио, където стажантският труд не е заплатен.

"Ако трябваше да разчитам само на този стаж и на мои лични доходи, нямаше да успея да се справя – нито да си купя храна, нито да си платя наема, нито да си платя сметките, които само за да отида на този стаж са ми нужни", споделя тя.

Наблюденията на Ава показват, че интересът сред нейните състуденти в университета  им към стажовете е нисък, защото по думите ѝ има разминаване между работата, обучението, стажа и избора, който трябва да направиш, особено когато стажът е неплатен.

Според нея връзката между студента, университета и работодателя трябва да се засили.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03