"Националният археологически музей е национален трезор, хранилище на някои от най-ценните артефакти от миналото. Възможността да ги видим редом с творби на някои от най-изтъкнатите български художници беше предизвикателство и провокация", обясни пред БНР доц. Христо Попов, директор на НАИМ – БАН.
"Това, което се опитахме да направим, е да избягаме от клишето. Тази изложба не е конвенционална археологическа изложба. Археологията тук е, не бих казал като фон, а като среда, в която съвременното изкуство може да намери своето място", смята доц. Попов.
"Предизвикателство е да навлезеш в едно свещено пространство, да намериш своя отговор, без да нарушиш светлината на това поле. Това място пази духовната памет на народите по тези географски места. Селекцията се ориентира към хора, които са имали интерес към дългото време, към паметта, към подсъзнателните архетипни пластове", разказа в предаването "Преди всички" проф. Станислав Памукчиев, един от кураторите на изложбата.
Един от основните важни въпроси за него е "какво правят тези предмети в тази сакрализирана среда".
"Човекът е това живо същество, което има носталгия по трансцедентното, към дългото време, има носталгия и тъга към праотците си. Завръщането в това специално място е някакъв вид завръщане към центъра, към дома, към нещо, което може да реактивира онези дълбинни пластове в нас, които ни правят повече човеци. Изложбата тихо обещава дълго време, обещава вечност", коментира проф. Памукчиев.
"Самият музей е своеобразно вместилище, съд на дълга памет, на свещена памет, на духовна памет, на културна и историческа памет", отбеляза още той.
Изложбата ще остане до Деня на София в средата на септември, уточни директорът на НАИМ – БАН доц. Христо Попов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..