"Националният археологически музей е национален трезор, хранилище на някои от най-ценните артефакти от миналото. Възможността да ги видим редом с творби на някои от най-изтъкнатите български художници беше предизвикателство и провокация", обясни пред БНР доц. Христо Попов, директор на НАИМ – БАН.
"Това, което се опитахме да направим, е да избягаме от клишето. Тази изложба не е конвенционална археологическа изложба. Археологията тук е, не бих казал като фон, а като среда, в която съвременното изкуство може да намери своето място", смята доц. Попов.
"Предизвикателство е да навлезеш в едно свещено пространство, да намериш своя отговор, без да нарушиш светлината на това поле. Това място пази духовната памет на народите по тези географски места. Селекцията се ориентира към хора, които са имали интерес към дългото време, към паметта, към подсъзнателните архетипни пластове", разказа в предаването "Преди всички" проф. Станислав Памукчиев, един от кураторите на изложбата.
Един от основните важни въпроси за него е "какво правят тези предмети в тази сакрализирана среда".
"Човекът е това живо същество, което има носталгия по трансцедентното, към дългото време, има носталгия и тъга към праотците си. Завръщането в това специално място е някакъв вид завръщане към центъра, към дома, към нещо, което може да реактивира онези дълбинни пластове в нас, които ни правят повече човеци. Изложбата тихо обещава дълго време, обещава вечност", коментира проф. Памукчиев.
"Самият музей е своеобразно вместилище, съд на дълга памет, на свещена памет, на духовна памет, на културна и историческа памет", отбеляза още той.
Изложбата ще остане до Деня на София в средата на септември, уточни директорът на НАИМ – БАН доц. Христо Попов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..