Депутати, представители на здравното министерство и на Агенцията по храните дискутираха как да ограничат употребата на райски газ. Първите притеснения идват от здравните власти, защото в предлагания вариант се разширява обхватът на "заведения за обществено хранене".
"Където ние като компетентен орган установяваме, че масово се намира този продукт – с мотива, че се използва за приготвяне на коктейли."
На депутатите се наложи да уточняват какво е заведение за обществено хранене.
"Да не забравяме, че заведения за обществено хранене са и дискотеките, и нощните заведения."
Азотният диоксид е разрешена добавка за изтегляне на сметаната от фабричните флакони при приготвяне на торти и коктейли, обясни д-р Димитров от Агенцията по храните. По думите му това е "напълно разрешена добавка в храните" по смисъла на европейското законодателство.
"Използването на разрешената добавка, която е разрешена даже в случаите на приготвяне на детски храни, когато се използва по основното си предназначение, а не за странични цели, е напълно легално и позволено от европейското законодателство."
Бившият директор на агенцията, а сега депутат Христо Даскалов обаче предупреди, че именно в заведенията за обществено хранене "е големият проблем".
"Само за последните няколко месеца няколко наши деца, хубаво насмъркани с този райски газ, просто се убиха и ги няма вече на този свят."
Даскалов допуска, че тортите и коктейлите може да са само алиби за злоупотреби.
"Допуснем ли физическото присъствие на този райски газ в общественото хранене, нито БАБХ, нито медицинските органи ще могат да контролират дали си правим сметана, която ще я разпределим по тортата, или ще мине сервитьорката и ще даде да се насмърка поредното българско дете."
При проверка винаги ще се намерят услужливи юристи, които ще обяснят, че законът позволява райският газ да е в заведението за подготовка за коктейли, изрази своите опасения Христо Даскалов.
Колегата му Иван Иванов е още по-категоричен – този газ трябва да е забранен навсякъде.
"Нашата цел е в заведенията за обществено хранене да няма физически бутилки изцяло и единствено за пълнене с азотен диоксид. Това е пропуск – че не сме забранили продажбата им, свободната, в интернет."
"Не би следвало да забраняваме нещо, защото то може да не се използва по предназначение, когато е разрешено да се използва за основното си предназначение" – гласи позицията на експертите, според които утре може да излязат сладкарите и да питат "какво сте приели".
Това провокира предложението да се възпрепятства пласирането на диазотния оксид в малки разфасовки, "които са практични и удобни сервитьорът да ги разнесе", а вместо това да бъде в по-големи съдове.
Когато за трети път чу предупреждението, че депутатите се опитват да забранят нещо, което никъде в Европа не е забранено, председателстващият комисията Росен Костурков реагира:
"Няма в нито една държава такъв ограничителен или забранителен режим. Ние сме уникална държава по много показатели. Очевидно при на това като евтино средство за въздействие, психотропно, някой му е намерил употребата."
След като уточниха къде не може да се ползва диазотен оксид, депутатите преминаха към санкциите при неспазване на забраните. Иван Иванов предложи десеткратно завишаване на предвидените глоби – от 50 000 на 100 000 лева. Според Костурков обаче при високи глоби се корумпират осъществяващите контрола служители. Тъй като завишаването на глобите изисква отваряне на Закона за здравето, на този етап депутатите се отказват от идеята.

"Силно се надявам да нямаме проблем с горивата" . Това коментира пред БНР Димитър Хаджидимитров , заместник-председател на Асоциацията на българските търговци, производители и вносители на горива: "При проблема с горивата топката в момента е изцяло в правителството и не само на нашето, но и на европейско ниво, мисля, че трябва да се водят..
Куклите са не просто играчки, а част от културата и историята на човечеството . Това се случва в Музея на куклите в столицата . Те разказват за начина, по който различните народи възприемат детството, красотата, традицията и театъра. С времето куклите променят формата и предназначението си - от ритуални и обредни предмети до детски спътници и герои..
"Съединението срещу Задкулисието ” е новата книга на историка Стефан Дечев, който з авършва "История" в Софийския университет, специализира в Амстердамския университет и в Централноевропейксия университет, преподава в Нов български университет. Излиза книгата "Съединението срещу Задкулисието" "Както първите читатели на книгата,..
"Нашата организация тази година навърши 15 години и каузата за ученическото самоуправление развиваме от самото начало" . Това заяви пред БНР Таня Желязкова-Теа , председател на Настоятелството на Фондация "Институт за информални иновации": "Ние имаме участие в създаването на новия Закон за предучилищно и училищно образование, където..
"Държавата трябва да съумее да подсигури работа на "Лукойл" , като спазва обаче гаранциите, защото стигането до спиране на работа на рафинерията, хич не е добра опция за България". Това каза пред БНР Боян Рашев , енергиен експерт: "Твърде неприятно ще стане тогава, така че решение трябва да се намери . Аз мисля, че това, което Германия прави..
Преди 2 седмици по време на годишната среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините в България, министърът на околната среда и водите Манол Генов е обявил, че въвеждането на Национална депозитна система за опаковки в България ще се осъществи през 2027 годината. Идеята на правителството е системата да се управлява от..
"1 милиард лева повече за пенсии и 2 милиарда лева повече за заплати, без увеличение на данъците е един морален риск и купуване на политическо време ". Това заяви пред БНР финансистът Преслав Райков : " Бюджетът отдавна е недисциплиниран. Последните четири години водим тотално недисциплинарана политика на едни разходи, които обаче не са..
"Знаехме, че д-р Хасърджиев има лични проблеми. От много време се опитвахме да му помогнем. Но той не желаеше да потърси психологическа или каквато и..
"Съединението срещу Задкулисието ” е новата книга на историка Стефан Дечев, който з авършва "История" в Софийския университет, специализира в..
Основният проблем в момента е липсата на каквато и да е прозрачност в договорките за управлението . Това мнение изрази пред БНР Румяна..