Добре е преди местни избори политиците да не променят специализираните закони с лобистки поправки. Така е с ненужния опит за промяна в Закона за горите, смята Георги Костов, лесовъд, експерт по горите и бивш заместник-министър на земеделието.
Всяка следваща година правоимащите намаляват, защото се обезлюдяват нашите селски райони – това е много по-важен проблем, с който трябва да се занимават политиците, изтъкна той в интервю за БНР.
Община Доспат е частен случай с някаква спекулация. Изключението не може да е правило, заяви Костов по повод огласени данни за количества дървесина, които надвишават необходимите за броя домакинства в общината по данни на последното преброяване на населението. Той описа схемата, която се използва в подобни случаи:
"Дървата за огрев с 30% по-евтини от тези на свободния пазар се изпращат в град Пловдив или в заводите, които обработват подобна дървесина и тази разлика от 30% остава за тези, които са определили тези списъци и тези количества."
Средно 8 пространствени кубически метра широколистна дървесина е напълно достатъчно количество за една печка. Такъв е бил и обемът раздадени дърва за огрев средно на един правоимащ за миналата година, коментира Георги Костов в предаването "Преди всички".
Тези малко под 8 пространствени кубически метра дървесина са равнозначни на 3,8 плътни кубически метра. Така Костов уточни, че не се стига дори до полагащите се 10 пространствени куб. метра дърва за огрев.
Правоимащите домакинства са около 300 000 и не там е проблемът, подчерта бившият земеделски заместник-министър относно опасенията, че новите норми ще доведат до още по-сериозна сеч в горите.
Няма опасност да загубим нашите гори чрез подобен тип промени, защото те се управляват от образовани лесовъди, увери Георги Костов.
Той изрази мнение, че може да загубим много повече гора и природа през пожароопасния сезон, "отколкото от политически недомислени предложения".
"Вече няколко месеца гледаме невъзможни бракове, така че всичко е възможно", отговори той на въпрос възможно ли е да има договорка за подкрепа на ДПС за промените в Конституцията срещу подкрепа за промените, които Движението предлага в Закона за горите.
Илина Мутафчиева от ПП-ДБ от своя страна оспори тезата, че промените обслужват интереси на ДПС.
По думите ѝ "увеличението реално е от 10 пространствени в десет плътни куб. метра."
Единият вариант за снабдяване с тези дърва за огрев на преференциални цени е т.нар. вариант на корен, когато хората сами си секат дърва за огрев със собствени нужди, а другият вариант – на склад. При влизане на всеки с резачка в гората губим международни сертификати за горите ни, каза Мутафчиева.
Има места, където заявките са повече от населението по данни на НСИ и е важно какъв е контролът – кой се включва в списъците, отбеляза тя.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.

28 точки, сред които лишаване от територии, недопускане на чужди войски в страната, обявяването на руския за втори официален език - това са част от условията, с които Украйна трябва да се съгласи, според нов американски план за мир. В момента той се обсъжда в Киев. САЩ и Русия са съгласували помежду си мирен план за Украйна Има ли..
Пореден случай на насилие над животно - прегазването на кучето Мая от специализант във ВМА, доведе до обществено недоволство и до протести в София и Варна. Какво означава обществената реакция и как ще бъдат приложени новите разпоредби на Наказателния кодекс, който вече предвижда завишени наказания? Мнения по темата дават адвокат Мариета..
България е успяла да намали употребата на антибиотици в резултат на въвеждането на електронните рецепти, но проблемът с микробите, които са резистентни на лечение, продължава да се увеличава. Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" доцент Иван Иванов от Националната Референтна Лаборатория "Контрол и мониториране на антибиотичната..
Около 15 сигнала за поява на мечки в населените места са постъпили в Държавното горско стопанство в Карлово. Последният случай от тези дни е от вилната зона на Карлово, където мечка свободно се е разходила по улиците. Там вече има денонощен патрул от горски служители, които да помогнат мечката да бъде прогонвана към планината. Денонощни патрули..
Необходимо е осъвременяване на Закона за меценатството. Това заяви пред БНР Теодора Бакърджиева - изпълнителен директор на Българския дарителски форум. "Най-малкото по-модерно звучене на използваните термини, дефиниции - такива, които да са синхронизирани и с останалите нормативни документи, които са в сферата на културата и изкуството...
Продължава проверката в завода за преработка на дървесина "Кроношпан - България" след над 400 сигнала, подадени от жители на Велико Търново, за неприятни миризми. Очаква се и заключението на МОСВ. Регионалната екоинспекция във Велико Търново вече глоби завода със 70 хил. лева. РИОСВ глоби "Кроношпан" със 70 000 лева Кметът на Велико..
В образователната ни система има голяма нужда от по-интересни и интерактивни инструменти за работа с децата. Това мнение изказа пред БНР Александра Стоименова от организаторите на кампанията "Сила за новото поколение", която стартира през 2024 г. Продължението ѝ е опит да се вдъхновят учениците да опознаят света на емоциите чрез нова..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за..