Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо МЗХ и МОСВ са дали отрицателни становища?

С предложенията за промени в Закона за водите се намалява сечта във вододайните зони

Инж. Димитър Куманов: Ще има повече вода, по-малко пластмасови бутилки и по-малко разходи за пречистване на водата

| Интервю
Димитър Куманов
Снимка: Здравко Петров

Вече два пъти законопроектът за промени в Закона за водите бива внасян и не се стига да разглеждането му, защото парламентът се разпуска. Сега отново се очаква неговото обсъждане. 

Според инж. Димитър Куманов, председател на сдружение "Балканка", по законопроекта има лавина от становища – едните в подкрепа, а другите в отрицание. Отрицателни становища са дали Министерството на земеделието и Министерството на околната среда и водите. Едно от министерствата, ангажирани с доставката на вода до населените места – МРРБ, въобще няма изразено становище.

В интервю за БНР Куманов призова за преразглеждането на някои от тях, за да може наесен промените да станат факт. Според него позицията на Министерството на земеделието е логична, но становището на МОСВ е "скандално, защото трябва да се борят за чистотата на водите, а правят точно обратното в това становище".

Със законопроекта се намалява добивът на дървесина във вододайните зони за питейните водоизточници, поясни Димитър Куманов в предаването "Преди всички".

"Забраняват се всички видове сечи – санитарни, принудителни, отгледни сечи се ограничават в пояс 2, до определени проценти, а в пояс 3 се допускат и възобновителни, но пак със сериозни ограничения."

Куманов е категоричен, че новите правила ще имат ефект – най-напред върху това да има вода в населените места, защото тези, в които няма, се обезлюдяват. На второ място, когато нямаш вода за пиене, започваш да купуваш бутилирана, отбеляза той.

"Заринахме се с шишета, реките ни се задръстиха тотално."

Ще се намалят и разходите за пречистване на водата, смята експертът. По думите му, при наводненията на много места хората са се оплаквали, че от чешмите им тече кал.

"Съпротивата на горските трябва да мине и през осъзнаването, че населението започва все повече да се ядосва и да се организира. С тези възражения, които са написали, поемат рискове за много сериозна репутационна щета", предупреди още инж. Димитър Куманов.

Куманов изрази обида от становището на МОСВ, в което било написано, че "Наредбата за санитарно-охранителните зони върши нещо" и оспори това – "нищо не върши, нула".

"Второто, което те твърдят, е че тези буферни зони, които са предложени за източниците без санитарно-охранителни зони, не вършело работа никаква. Те дори не са си чели националния каталог от мерки! Около тези източници, които нямат санитарно-охранителни зони, се определят граници точно каквито са на втори пояс на санитарно-охранителните зони, където ги има. Министерството има в националния си каталог от мерки 1:1 същите – те са преписани оттам тези буферни зони."

Инж. Куманов възрази и срещу мотива на екоминистерството, че нямало кой да осъществява контрол.

Димитър Куманов не открива противоречие между предложенията в Закона за водите, които ще намалят сечта и тези в Закона за горите, с които се увеличава разрешеното количество добивана дървесина за дърва за огрев.

Едното се отнася за източниците на питейно-битово водоснабдяване, а другото засяга сечите като цяло, свързани с доставката на дърва за населението, уточни той.

"Наистина много скандално, направено така, че кметовете да може да си ги изберем още сега. Само да напише ДПС имената им – кои да бъдат, и ГЕРБ вероятно. Защото всички знаят какъв феодализъм цари по малките населени места и точно раздаването на дървата е едно от нещата, с които се изнудва населението. Не го приеха."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж в кома и друг - тежко пострадал след катастрофа край София

Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя.  Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..

публикувано на 25.11.24 в 14:10
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00