Това мнение изрази пред БНР адвокат Райна Аврамова. Тя се аргументира детайлно защо мястото на закрилата на лицата в интимна връзка трябва да е в Наказателния кодекс, а не в Закона зазащита от домашното насилие.
Дефиницията за интимна връзка, приета от Правната комисия, гласи, че това е "доброволен, относително траен съюз между две лица".
"Първо какво значи относително? Спрямо кое ще бъде съотносимо? "Относително" и "трайно" са две думички, като всяка една изключва другата. Това ще доведе до различни тълкувания на различните съдебни състави и ще предизвика невероятна каша. Реално се изваждат лицата, които са във фактическо съпружеско съжителство, защото тези думички – "фактическо съпружеско съжителство" се заменят с "интимна връзка".
Най-добрият вариант е да се махне изцяло "интимната връзка", смята Аврамова.
"По отношение на Закона за защита от домашното насилие настава още по-голямо объркване, зачертава се фактическото съпружеско съжителство, вкарва се в този закон да попадат лица, които са в интимна връзка. Това могат да бъдат лица от един и същи пол. Не искам да смятам, да ми напомня на вкарване на Истанбулската конвенция през задния вход", коментира Райна Аврамова в предаването "Преди всички".
"Това е закон за домашно насилие. Ние нямаме узаконен брак между лица от един и същи пол. Нямаме узаконено фактическото съжителство на семейни начала между лица от един и същи пол. Няма как мястото на тази защита да бъде в Закона за защита от домашното насилие. Мястото на тази защита ще бъде в Наказателния кодекс."
Запитана има ли основание да допуска, че има дълбока цел, в която трябва да бъдат подозирани депутатите с внасянето на тези изменения, Райна Аврамова посочи:
"Не ми се иска, но така звучи и така изглеждат фактите. Кое налага да се замени фактическото съпружеско съжителство с интимната връзка? Ако узаконим браковете между лица от един и същи пол и съжителството на съпружески начала между един и същи пол, тогава нямаше да има проблем да се замени фактическото съпружеско съжителство с интимната връзка, за да може да попадат под закрилата на Закона за защита от домашното насилие. Но при положение, че нямаме такова узаконяване в България, то тогава ще се търси защита и на този кръг лица, които са от един и същи пол и съжителстват на съпружески начала или пък имат интимна връзка – ще трябва тяхната защита да бъде уредена в Наказателния кодекс."
По думите ѝ тази форма ще обхване "всички други форми извън брака като форма и съжителството на съпружески начала".
Аврамова акцентира върху заглавието и духа на закона - за защита от домашно насилие, тоест присъства думата "дом", която има съвсем различен смисъл от този, влаган от депутатите с предлаганите промени.
"Лицата в интимна връзка не е задължително да живеят в един дом. Интимната връзка, ако погледнем тълковен речник, това е близост. Близост има между приятели, между колеги", допълни още Райна Аврамова относно тълкуванията, които могат да възникнат във връзка с понятието "интимен".
Трябва да се въведе допълнителен член в Наказателния кодекс, който да регламентира гаврата, изтезанията, унижаването на човека като деяние. Включването на този състав ще даде възможност да бъдат обхванати всички лица, не само тези в сексуална връзка – ще бъдат обхванати например съквартиранти, наематели, студенти, подчерта адвокатът.
"Аз ако съм съквартирант с вас и ви нарежа с макетно ножче, острижа ви косата, ще попадна автоматично в този член, който ще бъде изцяло нов и ще регламентира тази гавра."
Сега според Аврамова тази категория лица остава незащитена.
Ако депутатите в Правната комисия имаха идея да се вслушат във всички становища и да ги анализират, нямаше да гласуват точно текстовете, които са внесени, каза още Аврамова. Според нея в случая става дума за "непълни, неясни, неточни" предложения.
Според нея след няколко месеца политиците ще трябва да отговарят защо тези промени не са проработили, защото "хората стават все по-будни и един ден те ще потърсят отговорност за всяко действие".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..