Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Председателят на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи

Стайко Стайков за проблеми с кадастъра: Оказва се, че държавата може да пренарежда землището, както си иска

По Конституция частната собственост е неприкосновена и земята е национално богатство, но това не се спазва, твърди той

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Най-скъпата земеделска земя у нас остава в Добричко и Силистренско и това е нормално - там е житницата на България и резултатите са най-добри.

Това обясни пред БНР Стайко Стайков - председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи.

В тези региони цената се движи между 3000 и 3500 лева на декар. Има и частични сделки на цена над 4000.

В Южна България в полските райони средната цена е около 2000 лева на декар, а в Северна България 2000 – 2500 лева, извън поречието на Дунав, където е най-скъпо, уточни Стайков.

В предаването "Преди всички" той очерта проблеми с кадастъра.

"Когато се пренарежда землището, се оказва, че държавата може да пренарежда землището, както си иска, без да се съобразява с Конституцията и когато са по-маломерни имотите, не те обезщетяват."

Има случаи на липсващи имоти с размер от 1 до 3 декара, уточни Стайко Стайков. По думите му не е нормално, когато се въведе нова система, да не се уведомяват собствениците, а сега "никой не уведомява никого".

В случаи на загуба на имот отговорът на институциите е, че "или е маломерен имотът, или е явна фактическа грешка", поясни той.

Стайков посочи и случаи, при които е отрязана част от имота или пък е променен неговият номер.

Освен отчуждаването на ниска цена, което според Стайков е един от проблемите в сектора, той предупреди и за друг:

"Когато е по-малка квадратурата и по-ниска цената, всеки собственик е длъжен сам да изкара всички документи. Понякога разходът за документи и за транспорт са повече от отчуждението. Собственикът няма сметка да го извърши това. Когато е принудително, би трябвало държавата да го направи. Ние завеждаме дела за ниската цена. Ако не ни уважат, всички разходи отиват за собственика. Той трябва да има право един път да жали, защото е принудително отчужден имотът. Самата система е направена така, че по Конституция частната собственост е неприкосновена и земята е национално богатство, но не се спазва."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сводката на КАТ: 37 шофьори с алкохол

В рамките на изминалия ден са установени общо 37 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол, съобщиха от МВР. От тях 20 са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а 17 - с над 1,2 на 1000, един е отказал да бъде тестван. Под въздействие на наркотични вещества или техни аналози са засечени да шофират 13 водачи,..

публикувано на 19.05.24 в 17:24
Президентът на Иран Ебрахим Раиси

Инцидент при пътуване с хеликоптер на иранския президент

Ирански медии, цитирани от "Ройтерс", съобщават за инцидент по време на пътуване на иранския президент Ебрахим Раиси в хеликоптерна група.  По първоначални данни един от хеликоптерите е извършил твърдо кацане при инцидент в провинция Източен Азербайджан.  Иранският министър на вътрешните работи Ахмад Вахиди потвърди информацията, като посочи, че..

публикувано на 19.05.24 в 17:05

Избрани са двамата кандидати за митрополити на Сливенската епархия

Знеполският епископ Арсений и Мелнишкият епископ Герасим са избраните от епархийските избиратели за надпреварата за митрополит на Сливенска епархия. За Арсений са гласували 26 души, а за Герасий - 25, обяви наместникът на сливенския митрополит и председател на изборната комисия Варненския митрополит Йоан. Епископите Арсений и Герасим са..

публикувано на 19.05.24 в 16:59

Изложба в Берковица в памет на Милан Миланов-Революцията

В Берковица откриха първата мобилна изложба, посветена на Милан Миланов–Революцията. За приноса му за развитието и популяризирането на културно-историческото наследство в Северозапада приживе той бе награден с орден I степен „Кирил и Методий“. Фотодокументалната изложба „Музейната революция на Северозапада“ е изготвена в чест на 95 г. от..

публикувано на 19.05.24 в 16:49
Еманюел Макрон и Олаф Шолц

Макрон и Шолц изразиха загриженост за закона за чуждестранните агенти в Грузия

Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Олаф Шолц изразиха загриженост по повод ситуацията в Грузия, след като грузинският парламент одобри закона за "чуждестранното влияние", предаде АФП. Парламентът в Тбилиси прие закона за чуждестранните агенти Двамата лидери определят решението като отдалечаване от европейския път на..

публикувано на 19.05.24 в 16:43
Президентката на Северна Македония Гордана Силяновска по време на представлението на Софийската опера и балет в Скопие

Софийската опера в Скопие с "Валкюра"

Софийската опера и балет представи за първи път операта "Валкюра" на Рихард Вагнер в рамките на фестивала "Майски музикални вечери". Премиерата се осъществи с подкрепата на министерствата на културата на България и Република Северна Македония и Българския културно-информационен център в Скопие.   Гост на спектакъла беше президентът на страната Гордана..

публикувано на 19.05.24 в 16:23

ЮЗУ няма да отвори врати на 20 май

Въпреки решението на браншовите синдикати в сферата на висшето образование да отложат националния протест в София на 20 май повечето държавни университети утре няма да отворят врати. Сред тях е и Югозападният университет в Благоевград. Държавните университети ще затворят в понеделник врати в знак на протест Синдикалните структури в..

публикувано на 19.05.24 в 16:14