Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Манолова: Недоволството от изравнителните сметки на "Топлофикация-София" ще расте след 15 август

Снимка: Наталия Ганчовска

Излязоха първите изравнителни сметки на столичани за парно и топла вода. Потреблението е изчислено при 20% ДДС заради възстановената ставка от първи юли тази година. През отоплителния сезон услугата е ползвана с ДДС от 9%, което предизвика възмущението на потребителите. 

Недоволството тепърва ще се разраства след 15 август, когато масово абонатите на "Топлофикация" София ще получат фактурите за изминалия сезон. Това предупреди лидерът на гражданското сдружение "Изправи се.БГ" Мая Манолова. 

Абонатите на Столичната топлофикация, които имат да доплащат по изравнителните сметки за изминалия отоплителен сезон ще плащат 20% ДДС, защото ставката беше възстановена от 9 на 20 на сто от 1 юли, независимо че са ползвали услугата при по-нисък размер на данъка.

За средностатистически апартамент от около 100 кв. м. това означава близо 150 лв. разлика за едно семейство, казва Петко Петков:

"Не разбирам, защото така се получава - ползваш нещо на 9%, а пък накрая ти начисляват 20%. На моя син с тази разлика мога да купя още няколко играчки, или храна или нещо за него да направя. Сумата е около 150 лв". 

Решението дали ще бъде преразгледан начинът, по който се изчисляват сметките, е на Министерството на финансите, каза Мая Манолова:

"Миналата година министър Велкова се разпореди, фактурите вече бяха стигнали до потребителите и "Топлофикация" им върна даже внесени суми. Тук още плащането не е започнало, защото периодът за корекции и за възражения е 31 август, така че има време, г-н финансов министър, вие сте на ход..."


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Народното събрание е на посещение в Перник за церемонията по награждаването на победителите в Републиканския турнир по шахмат за младежи и девойки до 20 години.

Наталия Киселова не вижда пречки да бъде обикновен депутат

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова заяви днес, че ще бъдат изпълнени решенията за ротацията на заетия от нея пост, взети от БСП, от коалиционния съвет и от Съвета за съвместно управление.  Киселова добави, че не вижда пречка да остане в парламента като депутат: "Имах две партийни поръчения. Едното беше до края на 2024..

публикувано на 26.10.25 в 12:05

Двама задържани за обира в Лувъра

Двама души са задържани за обира в парижкия Лувър преди седмица. Това съобщават френски медии, според които става дума за двама мъже от квартала "Сен Дени" на френската столица. Те са се подготвяли да напуснат града с полет от летище "Шарл дьо Гол". Миналата неделя от най-посещавания музей в света бяха откраднати предмети за 88 милиона евро...

публикувано на 26.10.25 в 11:57

Полицията се самосезира след публикации за стрелба срещу чужденец в София

Столичната полиция се е самосезирала след публикации в социалните мрежи за стрелба срещу чужд гражданин. Случаят стана известен след медицинска интервенция извършена в столична болница. До момента няма подаден сигнал в СДВР уточняват от вътрешното министерство. В момента се изясняват всички детайли около инцидента. Според публикации в..

публикувано на 26.10.25 в 11:55
резидентът на САЩ Доналд Тръмп говори днес в Куала Лумпур пред премиерите на Малайзия - Ануар Ибрахим, на Тайланд - Анутин Чарнвиракул, и на Камбоджа - Хун Манет, при подписването на тайландско-камбоджанското мирно споразумение.

Лидерите на Тайланд и Камбоджа подписаха споразумение за спиране на огъня в присъствието на Тръмп

В Малайзия американският президент Доналд Тръмп присъства на подписването на мирното споразумение между Тайланд и Камбоджа. Тръмп взе участие в срещата на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия Подписи под документа положиха премиерите на Камбоджа и Тайланд - Хун Манет и Анутин Чарнвиракул. След церемонията американският президент..

публикувано на 26.10.25 в 11:13
Александър Николов

Александър Николов: Ако "Лукойл Нефтохим" спре да работи, това ще е във вреда на всички

"Държавата трябва да си свърши работата през следващите три седмици и да обясни, че контролът в оперативната дейност на "Лукойл" ще е достатъчно стегнат , за да може да се получи това, което се цели със санкциите – да не се финансира войната в Украйна ". Това обясни пред БНР бившият енергиен министър Александър Николов, след като стана ясно, че р..

публикувано на 26.10.25 в 11:10
Иван Петков

Иван Петков, БСП: Може да се стигне до "Белия автобус 2"

" За мен всичко е подредено. Надявам се след това нещо тези, които са изпълнители, тези, които са подкрепящи това, което ще се случи след днес, т.е. да се продължи кабинетът "Желязков", да знаят какво правят, защото за мен може да се стигне до "Белия автобус 2" ". Това коментира пред БНР депутатът от БСП-ОЛ Иван Петков преди пленума на Левицата...

публикувано на 26.10.25 в 11:09
Експозицията на Рогозенското съкровище в РИМ - Враца

Международен форум във Враца на тема - "Преосмисляне на златото, среброто и властта"

През почивните дни Регионалният исторически музей във Враца е домакин на престижна международна конференция , организирана от Института по тракийска археология "Проф. Александър Фол". В научния форум участват изследователи от Германия, Белгия, Гърция, Румъния и България.  Наименованието на конференцията е "Преосмисляне на златото,..

публикувано на 26.10.25 в 11:09