Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиян Петров: Основната промяна в училището трябва да започне от дисциплината

Повече говорим за приоритет "образование" в този бюджет, отколкото да има нещо конкретно, категоричен е той

| Интервю
Юлиян Петров
Снимка: podkrepa.bg

Средствата за образование не са тези, които бихме искали да видим, каза пред БНР председателят на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров относно бюджета за тази година. 

"За първи път от няколко години насам парите за образование намаляват не като абсолютна стойност, а като процент от БВП. Увеличението на учителските заплати няма да бъде с 30%, колкото искахме ние, а ще бъде с 15%. От друга страна ние ще бъдем една от сферите, където все пак има увеличение. Повече говорим за приоритет "образование" в този бюджет, отколкото да има нещо конкретно. Народните избранници и управляващите партии трябва да мислят малко по-отговорно", коментира той.

Синдикатът ще излезе с категорична позиция, която заклеймява насилието като цяло в българското общество, обяви Петров в интервю за предаването "Преди всички". Според него насилието идва в резултат на дефицити на възпитание:

"Това започва в семейството, при родителите, и оттам насетне и ако институцията училище не се намеси и не поправи тези дефицити, където се установят. В този смисъл училището има още много неща да направи. Трябва да има едни категорични инструменти при учителя, където да може да се въздейства тогава, когато даден ученик проявява агресия". 

Според него тези инструменти трябва да са свързани с наказания, финансови санкции, ако е необходимо, родителят да посещава всеки ден училището. Ако ученикът не съдейства или не се подчини на заповедта на директора, тогава трябва да се намесват социалните служби и полицията, смята Петров. По думите му трябва да променим политиката на подкрепа към този тип ученици

За съжаление, имаме много примери на агресия не само между ученици, но и към учители, подчерта той и добави: "Това е недопустимо и отправя много порочни послания за тези, които се изграждат и стават бъдещи граждани на България".

Юлиян Петров коментира и темата за намаляването на домашните, за което от Синдикат "Образование" са направили проучване сред учители. Според учителите не би трябвало да се намаляват домашните работи

"За някои ученици може би не е необходимо да има толкова самостоятелни работи, но към други трябва да бъдат повече. Вкарването в общ коловоз не ни върши работа". 

По думите му вероятно тази наредба няма да излезе в този си вид

Според него вторачването само в математиката, българския език и още няколко предмета не е добре за едно общо образование. По думите му така се създават ученици с дефицити. Трябва да помислим за голяма реформа, а не на парче, категоричен е той и обясни:

"Ще намалим оценките по математика и това ще създаде някакво облекчение - идеята не е да създадем облекчение, а все пак да синхронизираме към ученика, той ще бъде натоварен, но с неща, които са смислени и свързани с неговия мироглед и с това, което той има вече в главата си, но да го изкара и да създаде продукт". 

"Имаме нужда да намалим обема знания и да увеличим възможностите децата да творят, да създават", категоричен е Юлиян Петров. 

Той изказа мнение обаче, че основната промяна трябва да започне от дисциплината в училище. А родителите трябва да партнират в този процес, добави той. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59