Изборът на проф. Любомир Спасов за декан на Медицинския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е съпътстван от редица нарушения и неизяснени обстоятелства. Установени са пропуски по отношение на свикването на Общото събрание и процедурата на неговото избиране.
Това са част от изводите от направената проверка по разпореждане на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, образувана в резултат на постъпили в МОН сигнали и жалби за избора на декан, проведен на Общо събрание на Медицинския факултет в края на месец юни.
Комисия в МОН изиска от висшето училище цялата налична документация и подробно се запозна с нея. По отношение на квотите в състава на Общото събрание Комисията установи, че са спазени изискванията на Закона за висшето образование, но откри пропуски в процедурата. От предоставените от висшето училище документи не може да се установи дали всички членове са били уведомени по електронната поща за предстоящото Общо събрание и дали, ако бяха уведомени и бяха се регистрирали, нямаше да повлияят на резултатите от проведените избори. При извършване на проверката би следвало да е приложен списък на регистрираните на 23.06.2023 г. членове на Общото събрание на МФ на СУ. Такъв не е бил приложен, а би послужил, като доказателство за кворума – 101 регистрирани, който се твърди, че е бил налице при някои от гласуванията. Това допълнително навежда Комисията към съмнение дали изобщо е имало такъв кворум.
По отношение на свикването на Общото събрание става ясно, че са изпълнени частично изискванията на Правилника за устройството и дейността на СУ за свикването му. Не е ясно дали писмената покана с дневния ред за него е изпратена до всички членове. Първоначално за място на провеждането е посочено „Аулата на Болница „Лозенец“ с начален час за регистрация 08,15 часа. Независимо от съдържанието на първоначалната покана е представена нова с място на провеждане - „Аулата на СУ“ - ректорат с начален час на регистрация 08,15 ч. на 23.06.2023 г. От предоставените доказателства не може да се установи, че поканата е изпратена до всички членове на Общото събрание. Не се представени и такива, че поканата за провеждане в ректората на СУ изобщо е изпращана по електронната поща до членовете.
Всичко това означава, че има сериозни нарушения в процедурата по свикване на Общото събрание на МФ на СУ, проведено на 23.06.2023 г., поради което Комисията счита свикването му за незаконосъобразно.
Радио София ще отбележи своя 18-ти рожден ден с демонстративен тенис турнир и много музика. Събитието започва в 10 ч. в Борисовата година. Входът е свободен.
Президентът на Непал Рам Чандра Пау-дел разпусна парламента и свика нови избори на 5 март, предадоха свтовните агенции. Това става седмица след смъртоносното насилие, което завърши с назначаването на първата жена министър-председател на страната. Съобщението дойде само часове след като Паудел назначи бившия главен съдия Сушила Карки..
Асоциация на българските киносалони организира за втора поредна година национални кино дни днес и утре. Инициативата е насочена към популяризиране на киното като най-масовото изкуство. Цената на билетите за филмите е преференциална - от 5 лева, а пълният списък с киносалоните може да намерите на сайта на асоциацията.
Фондация "Братя Мормареви" ще награди днес български ученици, участвали в 19-ото издание на редовния годишен конкурс за млади есеисти "Бодлите на таралежите". Церемонията ще е в 11 часа в една от столичните книжарници. Според регламента на конкурса ще бъдат раздадени награди в две възрастови групи - от 7 до 10 години и от 11 до 14..
Събитие, насочено към информирането на децата как да управляват безопасно тротинетки и велосипеди ще се проведе днес в градския парк в Добрич. Инициативата е организирана от Община Добрич и Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. Проявата, насочена към децата, ще се проведе под името „"Лабкойн..
Вдовицата на застреляния консервативен американски активист Чарли Кърк заяви, че ще продължи делото му в деня, в който американските власти заловиха неговия убиец. В първата си публична изява след убийството му съпругата си – Ерика заяви, че ще продължи мисията му и: "виковете на вдовицата ще отекнат по света като боен вик". Тя заяви, че..
Началото на учебната година и събирането на учениците в клас ще бъде предпоставка за разпространението на вирусни инфекции . Добрата имунна система предпазва от възпаление на горните и долните дихателни пътища, а ефективното дишане дава възможност учениците по-добре да възприемат преподавания материал . В "Минути за здраве" проф. Гергана..
"Опасявам се, че за случая в Полша повече става въпрос не за военнотехнически аргументи, а за политико-пропагандни аргументи , така че ще се опитам да..
И след протеста утре ще се борим за падането на това правителство до последно, заяви в интервю пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин..
"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и..