Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Путин и "Вагнер" застрашават границите на Полша, заяви премиерът Моравецки

Матеуш Моравецки
Снимка: БТА

Путин и "Вагнер" застрашават границите на Полша, заяви премиерът на страната Матеуш Моравецки в интервю за италианския вестник "Кориере дела Сера".

Полският министър-председател е разговарял с италианския си колега Джорджа Мелони и за нелегалната миграция, като уточни, че Полша иска да взема самостоятелни решения по този въпрос. 
"Само през тази година сме регистрирали повече от 16 000 опита за незаконно преминаване на полската граница и това е заплаха за нашата държава. Гарантирането на сигурността на източната граница на Полша, която всъщност е външната граница на ЕС и НАТО, е наш приоритет", добави Моравецки. 

По повод групировката  "Вагнер“ Моравецки изтъква, че светът може да види на какво е способна тази наемническа група в Африка и Украйна.

Полският премиер отбеляза, че повече от сто наемници на "Вагнер" са се придвижили наскоро към Сувалкския пролом, който представлява горски участък между Беларус и руския анклав Калининград.  "Това може да е първата фаза на хибридна атака срещу Полша", подчерта той.

На въпрос защо Полша се противопоставя на новия европейски пакт за миграцията, Моравецки подчерта, че "новите правила и новите политики, представени от Европейската комисия, няма да решат настоящите проблеми с миграцията". 

"Отварянето на границите и липсата на ефективни методи за тяхната защита е стратегическа грешка, която застрашава оцеляването на ЕС", смята полският премиер.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милорад Додик

Босненската Република Сръбска предсрочно избира президент на мястото на Додик

Гражданите на Република Сръбска в състава на Босна и Херцеговина гласуват днес на предсрочни президентски избори.  Те бяха свикани, след като мандатът на бившия президент Милорад Додик беше прекратен след окончателно съдебно решение - една година затвор и шестгодишна забрана за заемане на публична длъжност заради неспазване на решенията на Върховния..

публикувано на 23.11.25 в 05:25

Врачанският музей отбелязва 40 години от откриването на Рогозенското съкровище

През цялата година Регионалният исторически музей във Враца насочва общественото внимание към 40-годишнината от откриването на археологическата находка, определяна като „съкровището на ХХ век“ – прочутото сребърно тракийско съкровище от село Рогозен. Открито през 1986 г., съкровището включва 165 сребърни съда с общо тегло над 20 килограма. Голяма..

публикувано на 23.11.25 в 04:34

Община Мизия с мерки срещу наводнения. Какви са те?

Община Мизия планира да изгради четири басейна за задържане и попиване на скатни води.  Хидротехническите съоръжения ще предпазват няколко улици в града, които се наводняват при проливни дъждове.  Идеята на Община Мизия е да изгради така наречените ретензионни басейни на сухите дерета Оряховски и Селанвски дол. При проливен дъжд от тях идва..

публикувано на 23.11.25 в 04:24

Увеличението на осигуровките - предизвикателство за производителите на тютюн

Предвиденото в Бюджет 2026 увеличение на осигуровките е сериозно предизвикателство за тютюнопроизводителите и може да доведе не само до фалит на производители, но и до обезлюдяване на селата. "Тези, които правят бюджета, не знаят какво причиняват на дребните производители", казва тютюнопроизводителят Нихат Расим по повод вдигането на..

публикувано на 23.11.25 в 04:11
Народен театър „Иван Вазов“

Народният театър домакинства събития в чест на Федерико Гарсия Лорка

Племенницата на един от най-известните испански поети и драматурзи  Федерико Гарсия Лорка - Лаура Гарсия Лорка, идва в България.  Тя ще е у нас по покана на Народния театър „Иван Вазов“ и Института „Сервантес“.  В рамките на специална тридневна програма публиката ще има възможност да се докосне до света на един от най-обичаните испански автори на 20 век..

публикувано на 23.11.25 в 03:53

Коледни работилници ще има в Казанлък

Поредица от коледни работилници започват от следващата седмица в галерия "Ателието" в Казанлък по повод предстоящите зимни празници. Насочени са както към децата, така и към техните родители, като всички те са поканени и на коледен чай с бисквитки. Ателиетата ще започнат на 27-ми ноември и ще продължат до 11-ти декември, като заедно с художниците..

публикувано на 23.11.25 в 03:52

"Сънди таймс": Митал ще напусне Великобритания

Лакшми Митал, един от най-богатите мъже във Великобритания, ще напусне страната, съобщи "Сънди таймс".  Никой не е доминирал списъка на богатите на изданието през 37-годишната му история така, както Лакшми Митал, пише то. Индийският стоманен магнат оглави годишната класация за богатство рекордните осем пъти.  В пика си през 2008 г. личното му..

публикувано на 23.11.25 в 03:39